ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПИНТЯ

  Бібліографічне посилання: Вортман Д.Я., Чучко М.К. ПИНТЯ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pyntia_vatazhok (останній перегляд: 15.09.2019)
ПИНТЯ

ПИНТЯ (Пінтя) – легендарний карпатський розбійник (в укр. традиції – ватажок опришків, у румунській – гайдуків), який діяв наприкінці 17 – на поч. 18 ст. Імовірно, під цим іменем фігурують принаймні дві істор. особи. Не виключено, що друга з них привласнила ім'я першої.

1) Пинтя Хоробрий (Pintea Viteazul), Григор Пинтя (Grigore Pintea; 1670–14.08.1703). Н. в c. Магоажа (нині село в жудеці Клуж, Румунія). Походив із родини дрібних трансильванських дворян, етнічних румунів. Унаслідок конфлікту з місц. дворянством утік у ліси Мармарошу і став гайдуком. Тероризував місц. шляхту. У період повстання куруців під проводом Ференца II Ракоці був капітаном у його війську. Загони гайдуків П. діяли в комітатах Мармарош і Сатмар, у т. ч. на теренах сучасної Закарпатської області. Загинув під час облоги фортеці Бая-Маре (нині місто в жудеці Марамуреш, Румунія).

1970 в Румунії вийшов худож. фільм "Пинтя" (у рад. прокаті йшов під назвою "Честь гайдука"). 1997 в м. Бая-Маре встановлено пам'ятник Пинті;

2) Пинтя (р. н. і р. с. невід.). На чолі загону закарпат. ("угорських") опришків перейшов на територію Речі Посполитої і влітку 1704 з'єднався з опришками Покуття, яких очолював І.Пискливий. Разом вони здійснили грабіжницький напад на м. Косів.


Література:
 1. Грабовецький В.В. Антифеодальна боротьба карпатського оприш-ківства XVI–XIX ст. Львів, 1966
 2. Predescu L. Enciclopedia Romaniei cugetarea. Bucureşti, 1999
 3. Gaftone V. Pintea Viteazul-oştean. "Memoria Ethnologica" (Baia Mare), 2003, nr. 6–7
 4. Висіцька Т.Ф. Опришки: Легенди і дійсність. Ужгород, 2007.

Посилання:
 • ФЕРЕНЦ ІІ РАКОЦІ
 • ГАЙДУКИ
 • КОСІВ
 • ОПРИШКИ
 • ПОКУТТЯ, ПОКУТЄ
 • РІЧ ПОСПОЛИТА
 • ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)