ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1    Том (Україна - Українці) Кн. 2
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

РАПАЛЛЬСЬКИЙ ДОГОВІР 1922

  Бібліографічне посилання: Кривець Н.В. РАПАЛЛЬСЬКИЙ ДОГОВІР 1922 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Rapallskyj_dohovir_1922 (останній перегляд: 18.02.2020)
РАПАЛЛЬСЬКИЙ ДОГОВІР 1922

РАПАЛЛЬСЬКИЙ ДОГОВІР 1922 – договір, укладений між РСФРР і Німеччиною 16 квітня 1922 в м. Рапалло поблизу Генуї (Італія) у ході Генуезької конференції 1922 нар. комісаром закордонних справ РСФРР Г.Чичеріним і міністром закордонних справ Німеччини В.Ратенау.

Сторони взаємно відмовилися від претензій на відшкодування воєнних витрат, а також воєнних і невоєнних збитків, заподіяних їм під час Першої світової війни, і домовилися про порядок урегулювання розбіжностей між собою. Німеччина визнавала націоналізацію нім. держ. й приватної власності в РСФРР і відмовлялася від претензій на відшкодування збитків за вжиті радянським урядом заходи щодо німецьких громадян або їхніх приватних прав за умови, що уряд РСФРР не задовольнятиме аналогічних фінансових претензій ін. держав.

Договір передбачав негайне відновлення дипломатичних і консульських відносин між РСФРР і Німеччиною. Сторони встановили, що регулювання взаємних торг., госп. і правових відносин між обома д-вами проводитиметься на основі принципу найбільшого сприяння та доброзичливості. Нім. уряд заявив про свою готовність надавати нім. фірмам допомогу в справі розвитку ділових зв'язків із рад. організаціями.

Укладанням Р.д. РСФРР і Німеччина зірвали наміри країн Антанти використати Німеччину проти рад. д-ви і поклали край економічним і політичним обмеженням двох д-в, заклали основи розвитку радянсько-нім. співпраці.

Поширення дії Р.д. на УСРР та ін. союзні з РСФРР рад. республіки згідно з угодою між ними і Німеччиною, укладеною в Берліні (Німеччина) 5 листопада 1922, привело до припинення офіц. контактів Німеччини з урядом Української Народної Республіки на еміграції. У березні 1923 дипломатичне представництво УНР у Берліні припинило свою діяльність. Зазначена угода передбачала встановлення між Німеччиною і УСРР дипломатичних і консульських відносин, регулювала правовий режим українсько-німецьких торговельно-економічних зв'язків. У 1920-ті – на поч. 1930-х рр. Веймарська Німеччина була найбіль- шим зарубіжним торг. партнером УСРР.

Договір ратифіковано Всерос. ЦВК 16 травня, нім. райхстагом – 4 липня 1922. Обмін ратифікаційними грамотами відбувся в Берліні 31 січня 1923.

Дж.: Документы внешней политики СССР, т. 5. М., 1961; Українська РСР на міжнародній арені: Збірник документів (1917–1923 рр.). К., 1966; Советско-германские отношения от переговоров в Брест-Литовске до подписания Рапалльского договора: Сборник документов, т. 2. М., 1971.


Література:
 1. Ахтамзян А. Рапалльская политика. М., 1974.

Посилання:
 • АНТАНТА
 • ЧИЧЕРІН ГЕОРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
 • ГЕНУЕЗЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1922
 • НАЦІОНАЛІЗАЦІЯ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

 • Пов'язані терміни:
 • ДОГОВІР ПРО ПОШИРЕННЯ РАПАЛЛЬСЬКОГО ДОГОВОРУ 1922 НА СОЮЗНІ З РОСІЙСЬКОЮ СФРР РЕСПУБЛІКИ 1922
 • ДИПЛОМАТІЯ УКРАЇНСЬКОЇ СРР 1920–1922
 • ГЕНУЕЗЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ 1922


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)