ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

РАТУША В БУЧАЧІ

  Бібліографічне посилання: Жарких М.І. РАТУША В БУЧАЧІ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ratusha_Buchachi (останній перегляд: 20.05.2019)
РАТУША В БУЧАЧІ

РАТУША В БУЧАЧІ – пам'ятка арх-ри. Побудована в серед. 18 ст. на замовлення власника м. Бучач канівського старости Миколая Потоцького (див. Потоцькі). Архітектор – Б.Меретин, скульптор – Й.-Г.Пінзель. Ратуша збудована, мабуть, не раніше 1743 (початку роботи Б.Меретина над замовленнями М.Потоцького) і не пізніше 1758 (до смерті Б.Меретина в перших числах 1759).

Ратуша поставлена в центрі ринкової площі й орієнтована гол. фасадом на захід. У плані вона становить квадрат зі стороною 14 м. Двоповерховий будинок поставлено на ярусі пивниць, який із пд. боку виступає над рівнем площі як стилобат. Всередині обидва поверхи мають по 12 кімнат; внутр. перегородкам відповідають пілястри на фасадах. Гол. фасад акцентовано п'ятьма балконами, які спиралися на скульптурні консолі (оригінальні балкони й консолі не збереглися). Фасад увінчано високим фронтоном складного криволінійного профілю. В центрі фронтону розміщено картуш асиметричного криволінійного абрису, в якому містився герб замовника (герб не зберігся). Будинок перекрито плоским дахом із парапетом, який слугував балконом-гульбищем. У центрі будинку поставлено башту із гвинтовими сходами. Вона підноситься над дахом будинку двома ярусами, увінчаними бароковим куполом із ліхтариком. На рівні другого ярусу башта оперезана вузьким балконом.

Унікальною особливістю ратуші є комплекс скульптур, який, за різними припущеннями, міг складатися з 12–17-ти творів. До нашого часу збереглися (із дуже великими втратами) композиції "Давид перемагає Голіафа", "Посейдон втихомирює морські хвилі", "Геракл убиває Лернейську гідру", "Геракл роздирає пащу Немейському левові", розміщені на рогах другого поверху, та три окремі постаті – "Феміда", "Турок" (імовірна назва), "Полонений".

Первісно ярус пивниць слугував торг. складом, приміщення першого поверху – крамницями, на другому поверсі розміщувались міські урядники.

У 19 ст. (можливо 1811, або 1859, або 1865) будинок постраждав від пожежі; тоді, імовірно, була втрачена частина скульптур. 1982–90 в ратуші розміщувався місц. краєзнавчий музей, після цього будинок перебуває у стані довготривалої реставрації.

Р. в Б. – найдавніша в Ук-раїні ратуша, яка збереглась в основних об'ємах без істотних перебудов, що становить зразок гармонійного поєднання арх-ри та скульптури; вона є визначною пам'яткою доби пізнього бароко, прикладом творчого засвоєння і переробки європ. мистецьких форм.


Література:
 1. Логвин Г.Н. Архітектура і скульптура ратуші в Бучачі. В кн.: Питання історії архітектури і будівельної техніки України. К., 1959 (Те саме. Web: http://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/Heritage/RatushaBuchach.html)
 2. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР, т. 4. К., 1987
 3. Пламеницька О.А. Будинок ратуші. В кн.: Пам'ятки архітектури та містобудування України. К., 2000.

Посилання:
 • БАРОКО
 • БУЧАЧ
 • ПІНЗЕЛЬ ЙОГАН-ГЕОРГ
 • ПОТОЦЬКІ

 • Пов'язані терміни:
 • ПІНЗЕЛЬ ЙОГАН-ГЕОРГ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)