ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

РІЗДВА БОГОРОДИЦІ СОБОР У КОЗЕЛЬЦІ

  Бібліографічне посилання: Вечерський В.В. РІЗДВА БОГОРОДИЦІ СОБОР У КОЗЕЛЬЦІ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Rizdva_sobor (останній перегляд: 16.02.2019)
РІЗДВА БОГОРОДИЦІ СОБОР У КОЗЕЛЬЦІ

РІЗДВА БОГОРОДИЦІ CОБОР у Козельці – один із найкращих архіт. витворів 18 ст. в Україні. Муровані собор із дзвіницею розташовано в істор. середмісті Козельця. Собор споруджено 1752–63 за проектом і під наглядом архіт. А.Квасова за участю київ. архіт. І.Григоровича-Барського (декорував фасади та інтер'єр), на замовлення графині Наталії Розумовської, матері братів О.Г.Розумовського і К.Розумовського. Буд-во провадилося коштом родини Розумовських під контролем гетьмана К.Розумовського. Дзвіниця, що стоїть окремо від собору в його огорожі, первісно була надбрамною. Чотириярусна, із глибоким підвалом, висотою до хреста 50 м. Вирішена у стильових формах бароко. Споруджена як фундація Розумовських 1766–70 за проектом А.Квасова архіт. С.Каріним.

Собор зазнав змін і перебудов: наприкінці 18 ст. відкриті ґанки перед трьома порталами надбудовано і перетворено на аркадні ротонди, укриті наметовими дахами пластичних форм. У 19 ст. змінено форми бань. Двоярусне барокове вінчання дзвіниці після пожежі 1848 замінено сферичною банею зі шпилем. Обидві споруди зазнали руйнувань під час Другої світової війни. Собор реставровано 1946 і впродовж 1961–82, дзвіницю – 1961–70, соборний іконостас – у 1980–90-х рр. Частина ікон втрачена. Службу Божу в соборі припинено 1934, відновлено 14 серпня 1993. Нині собор і дзвіниця є пам'ятками арх-ри національного значення.

Собор п'ятибанний, двоповерховий: у невисокому об'ємі першого поверху – тепла церква Святих Адріана і Наталії, що первісно планувалася як родова усипальня графів Розумовських, потім – крипта, де й поховано Н.Розумовську. На другий ярус ведуть із трьох боків вигнуті сходи у круглих ґанках. Інтер'єр другого ярусу собору дуже світлий і має пишний декор, в якому поєднано стилістику бароко і рококо. В інтер'єрі панує великий (на всю ширину собору) чотириярусний іконостас у стилі рококо. Проект іконостаса приписують Б.-Ф.Растреллі, проте документально це не підтверджено. Ікони виконувалися місц. майстрами під кер-вом відомого художника, придворного маляра К.Розумовського Г.Стеценка (1710–81).

Козелецький собор привертав увагу Т.Шевченка, який згадує його в повісті "Княгиня".


Література:
 1. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР, т. 4. К., 1986
 2. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник. К., 1990
 3. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. К., 2000
 4. Вечерський В. Пам'ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: Виявлення, дослідження, фіксація. К., 2005.

Посилання:
 • БАРОКО
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГРИГОРОВИЧ-БАРСЬКИЙ ІВАН ГРИГОРОВИЧ
 • КОЗЕЛЕЦЬ
 • РАСТРЕЛЛІ ВАРФОЛОМІЙ ВАРФОЛОМІЙОВИЧ
 • РОЗУМОВСЬКІ
 • РОЗУМОВСЬКИЙ КИРИЛО ГРИГОРОВИЧ
 • РОЗУМОВСЬКИЙ ОЛЕКСІЙ ГРИГОРОВИЧ
 • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ
 • РАСТРЕЛЛІ ВАРФОЛОМІЙ ВАРФОЛОМІЙОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)