ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

РОСІЙСЬКОГО ТЕХНІЧНОГО ТОВАРИСТВА ВІДДІЛЕННЯ В УКРАЇНІ

  Бібліографічне посилання: Демченко Т.П. РОСІЙСЬКОГО ТЕХНІЧНОГО ТОВАРИСТВА ВІДДІЛЕННЯ В УКРАЇНІ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Rosijskoho_tekhn_tov (останній перегляд: 22.02.2019)
РОСІЙСЬКОГО ТЕХНІЧНОГО ТОВАРИСТВА ВІДДІЛЕННЯ В УКРАЇНІ

РОСІЙСЬКОГО ТЕХНІЧНОГО ТОВАРИСТВА ВІДДІЛЕННЯ В УКРАЇНІ. Рос. тех. т-во (РТО) засноване в листопаді 1866 в Санкт-Петербурзі. Метою його діяльності проголошувалося всебічне сприяння розвиткові промисловості та техніки в Росії. 1867 ухвалені "Основи для відкриття відділень у губерніях". Для новостворюваних місц. т-в запроваджувався статус філій іногородніх відділень. Перше відділення РТО в Україні засноване 1869 в Миколаєві. До 1911 діяло вже 9 відділень – у Миколаєві, Києві, Одесі, Харкові, Катеринославі (нині м. Дніпропетровськ), Севастополі, Житомирі, Кременчуці, Полтаві. На поч. 1914 в цих т-вах налічувалося бл. 1400 членів, переважно інженерно-тех. працівники, підприємці, викладачі, вчені.

Практична діяльність відділень спрямовувалася на розв'язання різних тех. та вироб. проблем і включала в себе виступи в ролі експертів, підготовку та апробацію документів, видавничу діяльність, участь у роботі науково-тех. з'їздів, виставках тощо. У діяльності членів відділень спостерігалася певна спеціалізація. Так, Київ. відділення стало своєрідним наук. центром із проблем цукрової пром-сті, у Катеринославському переважав інтерес до гірничодобувної пром-сті. У відділеннях значну увагу приділяли культурно-просвітній діяльності, вони стали важливим чинником розвитку тех. освіти та розповсюдження знань у робітн. середовищі. Їхніми зусиллями були засновані Смілянські тех. класи (1884), що готували кваліфікованих робітників для цукрової пром-сті. Тривалий час функціонували школи десятників будівельної та шляхової справи і курси кочегарів при Київському та Одеському відділеннях. Миколаїв. відділення утримувало двокласні курси для робітників із тех. креслення. Універсальні курси і школи діяли при Харківському та Катеринославському т-вах. До 1914 було засновано 20 навч. закладів різних типів із 5–7 тис. учнів. У популяризації наук. знань і тех. досягнень переважала лекційна пропаганда (відомі вчені П.Алексєєв, Г.Де-Метц, М.Пильчиков). Влаштовувалися виставки, музеї, екскурсії, навч. кіносеанси, розраховані на демократ. верстви населення. Київ., Одес., Катериносл., Харків. та Миколаїв. відділення видавали свої "Записки". Всього вийшло 107 томів. Здійснювалися спроби налагодити випуск науково-популярної періодики. 1911–13 в Харкові друкувався ж. "Тяжелее воздуха", на сторінках якого пропагувалися повітроплавання та авіація.


Література:
 1. Филиппов Н.Г. Научно-технические общества России (1866–1917). М., 1975
 2. Демченко Т.П. Діяльність Київського відділення Російського технічного товариства (1870–1914 рр.). "УІЖ", 1981, № 9
 3. Її ж. Мережа освітніх закладів, утворених на Україні відділеннями Російського технічного товариства. В кн.: Історичні дослідження: Вітчизняна історія, вип. 8. К., 1982
 4. Люта О.М. Діяльність відділень Російського технічного товариства Херсонської губернії. В кн.: Історія України: Маловідомі імена, події, факти: Збірник статей, вип. 19. К.–Донецьк, 2001.

Посилання:
 • ДНІПРОПЕТРОВСЬК
 • ХАРКІВ
 • КРЕМЕНЧУК
 • КИЇВ
 • МИКОЛАЇВ
 • ОДЕСА
 • ПОЛТАВА
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК
 • ЖИТОМИР


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)