ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

РУДИЧІВ ІВАН ОПАНАСОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Стрельський Г.В. РУДИЧІВ Іван Опанасович [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Rudychiv_I (останній перегляд: 16.02.2019)
РУДИЧІВ ІВАН ОПАНАСОВИЧ

РУДИЧІВ Іван Опанасович (28. 05.1881–28.10.1958) – громад. і політ. діяч, журналіст, правник. Н. в м-ку Кишеньки (за ін. даними – у с. Іванівка; нині обидва села Кобеляцького р-ну Полтав. обл.) в сім'ї священика. Навч. в Полтав. духовній семінарії (із 1897), де зблизився із С.Петлюрою та ін. національносвідомими членами семінарської укр. громади, вступив до Полтав. осередку Революційної української партії (1900). 1902 за розповсюдження в селах Полтавщини політ. літератури Р. виключено з 5-го класу семінарії, а в жовтні 1903 заарештовано в Прилуках із великим транспортом нелегальних видань РУП і ув'язнено до Полтав. тюрми. Після звільнення (червень 1904) виїхав до Катеринослава (нині м. Дніпропетровськ), де організовував таємну друкарню та час. "Добра порада" (1906). Згодом співробітничав з полтав. тижневиком "Рідний край". У вересні 1906 вступив на юрид. ф-т Казанського ун-ту, де брав активну участь у діяльності укр. студентської громади. Після закінчення ун-ту з 1912 Р. працював у канцелярії гірничого ін-ту в Катеринославі, у міськ. вид-ві, Катеринославському товаристві "Просвіта", у редакціях ряду газет. 1917 був мобілізований до армії, там проводив активну агітаційну роботу серед військовиків, спрямовану на українізацію частин рос. армії.

Із квітня 1918, перебуваючи в Києві, перейшов у розпорядження Вищого Корпусного військ. суду, займав ряд суд. посад в Армії Української Народної Республіки (Київ, Вінниця, Кам'янець-Подільський).

Після поразки визвол. змагань Р. виїхав до Варшави, потім (у червні 1921) – до Берліна (Німеччина), де працював коректором в укр. емігрантському вид-ві. 1922–23 жив у Празі (Чехословаччина), звідки переїхав до Парижа (Франція), де на той час перебував уряд УНР в екзилі. Після трагічної загибелі С.Петлюри Р. взяв найдіяльнішу участь у створенні Бібліотеки імені Симона Петлюри в Парижі, був її директором упродовж багатьох років (із березня 1927 до поч. 1950-х рр.). Завдяки зусиллям Р. фонди б-ки швидко зростали. На кін. 1940 кількість книг, періодичних видань, документів та ін. джерел у б-ці, яка складалася із 3-х частин: книгозбірні, музею і архіву, становила майже 20 тис. одиниць зберігання. Одночасно Р. активізував науково-видавничу діяльність б-ки. У роки нацистської окупації Франції Р. разом з бібліотекою перебував у Німеччині.

Після звільнення Парижа від гітлерівських загарбників Р. самовіддано займався відновленням пограбованих окупантами бібліотечних фондів, пошуками вивезених безцінних книжкових та архів. скарбів.

Турбуючися про збереження і вшанування істор. пам'яті про С.Петлюру, відтворення правди про його життя і діяльність, він допомагав В.Іванису в написанні монографії "Симон Петлюра – Президент України" (Торонто, 1952), брав активну участь у підготовці до видання 1-го т. збірника "Симон Петлюра: Статті, листи, документи" (Нью-Йорк, 1956), видав власні спогади у збірнику "Симон Петлюра в молодості" (Львів, 1936).

Останні роки життя Р. провів в Українсько-грузин. домі для старих людей в м. Абондан (поблизу Парижа, Франція), де й помер.


Література:
 1. Жук А. Пам'яті Івана Рудичева. "Українське слово", 1958, грудень
 2. [ Стрельський Г.В. ] Товариш Симона Петлюри. В кн.: Український історичний календар'1996. К., 1995
 3. Пустовіт Т., Наконечна Л. Іван Рудичів – перший директор Бібліотеки імені С. Петлюри в Парижі. "Українське слово", 1996, № 44–45, 7–14 листопада
 4. Михальчук В. Українська Бібліотека імені Симона Петлюри в Парижі: Заснування, розвиток, діяльність (1926–1998). К., 1999
 5. Стрельський Г. Діячі України доби національно-визвольних змагань. "Історія в школі", 1999, № 3.

Посилання:
 • АРМІЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 • БІБЛІОТЕКА ІМЕНІ СИМОНА ПЕТЛЮРИ В ПАРИЖІ
 • ДНІПРОПЕТРОВСЬК
 • ІВАНИС ВАСИЛЬ МИКОЛАЙОВИЧ
 • КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ
 • КАТЕРИНОСЛАВСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА
 • КИЇВ
 • ПЕТЛЮРА СИМОН ВАСИЛЬОВИЧ
 • ПРИЛУКИ
 • РЕВОЛЮЦІЙНА УКРАЇНСЬКА ПАРТІЯ
 • РІДНИЙ КРАЙ
 • ВАРШАВА
 • ВІННИЦЯ

 • Пов'язані терміни:
 • БІБЛІОТЕКА ІМЕНІ СИМОНА ПЕТЛЮРИ В ПАРИЖІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)