ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

СЕЛИЩЕ МІСЬКОГО ТИПУ

  Бібліографічне посилання: Верменич Я.В. СЕЛИЩЕ МІСЬКОГО ТИПУ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Selysche_miskoho (останній перегляд: 21.08.2019)
СЕЛИЩЕ МІСЬКОГО ТИПУ

СЕЛИЩЕ МІСЬКОГО ТИПУ — адм.-тер. одиниця, населений пункт в Україні. Тип поселення, який за функціональним призначенням у системі адм.-тер. устрою посідає проміжне місце між містом і сільс. населеним пунктом (див. Село). В обліковій звітності С.м.т. зараховується до числа міст. До категорії с-щ міськ. типу віднесено населені пункти з населенням понад 2 тис. осіб, що мають таку комунальну й соціальну інфраструктуру, при якій переважна частина мешканців зайняті в пром. вир-ві чи в соціально-культ. сфері.

До 1925 с-ща міськ. типу мали статус містечка (див. Містечко).

Відповідно до затвердженої ВУЦВК та РНК УСРР інструкції щодо віднесення населених пунктів до складу міських чи сільських (квітень 1924) містечками вважалися поселення з кількістю жителів від 3 до 10 тис. осіб за умови переважно неземлеробських занять населення і наявності пром., торг., культ. інфраструктури. З уніфікацією типології поселень відповідно до постанови ВУЦВК від 28 жовтня 1925 містечка стали іменуватися с-щами міськ. типу. Це означало невиправдане збільшення кількості міських поселень за рахунок села (кількісний критерій, знижений до 2 тис. осіб, не завжди витримувався), знищення історично сформованої специфічної форми міськ. розселення тощо.

Нині (станом на 2010) в Україні налічується 885 с-щ міськ. типу. Статус С.м.т. і досі лишається недостатньою мірою унормованим, про що свідчить, зокрема, їх відсутність у переліку адм.-тер. одиниць у Конституції України 1996 (стаття 132).


Література:
 1. Івченко А. Містечка України: Довідник. К., 2000
 2. Павлов О.І. Сільські території України: Історична трансформація парадигми управління. Одеса, 2006
 3. Верменич Я.В. Адміністративно-територіальний устрій України: Еволюція, сучасний стан, проблеми реформування, ч. 1—2. К., 2009

Посилання:
 • КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ 1996
 • МІСТЕЧКО
 • МІСТО
 • СЕЛО

 • Пов'язані терміни:
 • ОБЛАСТЬ
 • СЕЛО
 • УРБАНІСТИКА ІСТОРИЧНА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)