ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ШТЕРНБЕРГ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Ковпаненко Н.Г. ШТЕРНБЕРГ Василь Іванович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Shternberh_V (останній перегляд: 21.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 10: Т-Я ) в електронній біблотеці

ШТЕРНБЕРГ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ

ШТЕРНБЕРГ Василь Іванович (12.02.1818—08.09.1845) — живописець і графік. Один із засновників укр. пейзажного і жанрового живопису, представник романтизму. Н. в м. Санкт-Петербург у сім’ї чиновника, викладача Петерб. гірничого кадетського корпусу. Перші уроки живопису брав у пейзажиста М.Лебедєва. 1835—39 навч. в петерб. Академії мист-в у К.Брюллова та М.Воробйова. Літні вакації 1836—38 проводив в Україні, у маєтку поміщика і мецената Г.Тарновського в с. Качанівка. Створив картини та малюнки, присвячені життю її мешканців і гостей ("В Качанівці у Г.С. Тарновського", "М.Глинка в Качанівці", "Музичні сходи в Качанівці", усі — 1838). Захоплення красою України Ш. втілив у низці поетичних краєвидів і нар. сцен, що вирізняються гострою спостережливістю та доброзичливим гумором ("Водяний млин", 1836; "Аскольдова могила в Києві", "Переправа через Дніпро біля Києва", обидві — 1837; "Вітряки в степу", 1838; "Ярмарок в Ічні", 1836; "Біля шинку", 1836—38; "Вулиця на селі", 1837—38; "Гра в піжмурки", "Ярмарок на Україні", "Малоросійське весілля", усі — 1838). 1838 за картину "Освячення пасок у малоросійському селі" був нагороджений великою золотою медаллю і отримав звання художника. 1839 був запрошений у Хівинську експедицію, очолювану військ. губернатором Оренбурзького краю графом В.Перовським. Перебуваючи на Пд. Уралі, в Оренбурзькому краї та Башкирії, виконав численні начерки та малюнки, що зображують побут, звичаї, щоденне життя місц. народів, природу краю. Із 1840 як пенсіонер Академії мист-в удосконалював майстерність в Італії, де написав кілька побутових картин, яким властиве органічне поєднання людини з природою ("Сцена з побуту італійського народу", "Італійці, що грають у карти в неаполітанській остерії", 1844; "Неаполітанка з дітьми"), та краєвидів ("Озеро Немі поблизу Рима", 1845; "Околиця Рима: Акведук у Тіволі", "В околицях Альбано"). Автор низки автопортретів, олівцевих та акварельних портретів художників І.Айвазовського, С.Воробйова, А.Мокрицького, поета В.Забіли. Ш. був одним із найближчих друзів Т.Шевченка, з яким познайомився 1838. Т.Шевченко присвятив Ш. вірші "Іван Підкова" (1839) та "На незабудь Штернбергові" (1840), відтворив його образ у повістях "Художник", "Музикант", "Прогулка с удовольствием и не без морали", згадував про нього в листах і "Щоденнику". Ш. є автором фронтиспіса до першого видання "Кобзаря" Т.Шевченка (офорт "Кобзар з хлопчиком-поводирем", 1840), кількох портретів поета та шаржованих рисунків ("Шевченко з ковдрою", "Замість чаю ми побрились" та ін.). За ініціативою Т.Шевченка Ш. виконав ряд малюнків до книги М.Сементовського "Старина малороссийская, запорожская и донская" (1845).

П. у м. Рим (Італія) від сухот.

дата публікації: 2013 р.

Література:
 1. Стасов В.В. Живописец Штернберг. «Вестник изящных искусств», т. 5, вып. 5. СПб., 1887
 2. Затенацький Я.П. Невідомі твори Василя Івановича Штернберга. В кн.: Мистецтво, фольклор, етнографія, т. 1—2. К., 1947
 3. Судак В. Т.Г. Шевченко і В.І. Штернберг. В кн.: Тарас Шевченко — художник. К., 1963
 4. Пархоменко І. Василь Штернберг. К., 1978
 5. Рубан В.В. Образотворче мистецтво. В кн.: Історія української культури, т. 4, кн. 2. К., 2005
 6. Овсійчук В. Класицизм і романтизм в українському мистецтві. К., 2011

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • АЙВАЗОВСЬКИЙ ІВАН КОСТЯНТИНОВИЧ (1817-1900)
 • БРЮЛЛОВ КАРЛ ПАВЛОВИЧ
 • КАЧАНІВКА
 • РОМАНТИЗМ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СЕМЕНТОВСЬКИЙ МИКОЛА МАКСИМОВИЧ
 • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ
 • ЗАБІЛА ВІКТОР МИКОЛАЙОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ГЛИНКА МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
 • КАЧАНІВКА
 • КИЇВСЬКИЙ ХУДОЖНЬО-ПРОМИСЛОВИЙ І НАУКОВИЙ МУЗЕЙ
 • ШЕВЧЕНКА ТАРАСА НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ, НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК У КАНЕВІ
 • ТАРНОВСЬКІ
 • УКРАИНСКИЙ НАРОД В ЕГО ПРОШЛОМ И НАСТОЯЩЕМ – ПЕРША УКРАЇНСЬКА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ (1914-1916)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)