ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

СПЕЦІАЛЬНІ СЛУЖБИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

  Бібліографічне посилання: Вєдєнєєв Д.В. СПЕЦІАЛЬНІ СЛУЖБИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Spetsialni_sluzhby_Ukrainskoi_derzhavy (останній перегляд: 22.02.2019)
СПЕЦІАЛЬНІ СЛУЖБИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

СПЕЦСЛУЖБИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. У червні 1918 у складі 1-го генерал-квартирмейстерства реорганізованого Генштабу Збройних сил Української Держави запроваджено розвідувальний відділ. Відділ мав 3 частини: із ведення розвідки у балканських країнах та Туреччині; з організації розвідувальної роботи в Росії та на Кавказі; зі зв’язку з арміями союзних д-в Четверного союзу. Планувалося розгорнути мережу "постійних особливих агентів за кордоном". Активна робота з розвідки та підготовки повстання проти Добровольчої армії А.Денікіна велася на Кубані з позицій дипломатичного представництва та ін. легальних установ. Розвідувальні осередки запроваджувалися при штабах армійських корпусів, д-зій, бригад. Ефективно діяла радіорозвідка, яка виявила дислокацію радянських військ "курського напряму" (див. Група військ Курського напряму). Достатні сили авіаційної розвідки мали армія та Чорномор. флот.

Як важливий канал здобуття розвідданих розглядалася військ. дипломатія, органом керівництва якої був закордонний відділ Генштабу.

18 травня 1918 гетьман П.Скоропадський затвердив Закон "Про зміну існуючих законів про міліцію та утворення Державної варти". Контррозвідувальні функції було віднесено до компетенції департаменту Державної варти Української Держави. Цією роботою займався "освідомчий відділ", на який покладалися попередження, відвернення й припинення злочинів проти держ. ладу, протидія повстансько-підпільним рухам, збір інформації про політ. опозицію, профспілковий рух тощо. Осн. інструментами оперативно-розшукової діяльності слугували агентурний апарат та зовн. спостереження ("філери").

Були утворені територіальні органи контррозвідки, які складалися з Київ. освідомчого відділу, губернських, міських, повітових освідомчих відділів, органів контррозвідки на транспорті та у збройних силах. Органи безпеки на залізничному транспорті складалися з 6-ти районів залізничної варти. Для підтримки безпеки у прикордонній смузі запроваджувалися "прикордонні пункти" та "особливі спостережні пункти", які взаємодіяли з Окремим корпусом кордонної охорони. Для підготовки кадрів контррозвідки були відкриті школи підвищення кваліфікації начальників освідомчих відділів та їхніх помічників, школи підвищення кваліфікації фахівців, губернські початкові школи для оперативного складу.

У структурі Особистого штабу гетьмана П.Скоропадського діяв Особливий відділ, який мав збирати інформацію про змови та зловживання серед вищих урядовців, політ. партії та опозиційні рухи, небезпечні для д-ви процеси за кордоном, виконувати контрольно-інспекційні функції. До Особливого відділу входили відділення: юридичне (слідство, дізнання), інформаційне (інформаційно-аналітична робота, зовн. спостереження, агентурна робота). Розпорядження Особливого відділу були обов’язковими для правоохоронних органів, дипломатії, прикордонників. У губернії призначалися районні офіцери Особливого відділу.


Література:
 1. Табачник Д., Вєдєнєєв Д. Репрезентанти Війська Українського. «Військо України», 1993, № 2—3
 2. Вєдєнєєв Д. З секретною місією. «Старожитності», 1995, № 3—4
 3. Сідак В.С. Контррозвідка останнього гетьмана. К., 1995
 4. Тимощук О.В. Охоронний апарат Української Держави (квітень—грудень 1918 р.). Х., 2000
 5. Веденеев Д. Разведка Его Ясновельможности. «В мире спецслужб», 2004, № 4
 6. Його ж. В борьбе со шпионажем и терроризмом: Из истории контрразведки гетмана Павла Скоропадского. Там само, 2004, № 5

Посилання:
 • ДЕНІКІН АНТОН ІВАНОВИЧ
 • ДЕРЖАВНА ВАРТА УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ 1918
 • ДОБРОВОЛЬЧА АРМІЯ
 • ГРУПА ВІЙСЬК КУРСЬКОГО НАПРЯМУ
 • ГУБЕРНІЯ
 • СКОРОПАДСЬКИЙ ПАВЛО ПЕТРОВИЧ
 • ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ 1918


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)