ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

СУПРЯГА, ФОРМА ГОСП. КООПЕРАЦІЇ

  Бібліографічне посилання: Гурбик А.О. СУПРЯГА, форма госп. кооперації [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Supriaha (останній перегляд: 17.02.2019)
СУПРЯГА, ФОРМА ГОСП. КООПЕРАЦІЇ

СУПРЯГА — форма госп. кооперації, що простежується за документальними джерелами на укр. землях у 16—19 ст.; полягає в об’єднанні реманенту (возів, плугів, саней тощо) та робочої худоби (коней і волів) кількома окремими дворогосподарствами для виконання спільних трудових повинностей (панщини, толоки, шарварку), які накладалися на сільс. громаду загалом. Коли селяни супрягою відбували панщину, то в плуг "спрягивали по волу з дворища", для возової повинності поставляли "один воз с двух дворищ", а для виконан- ня ремонтних робіт (шарварків) "если везут дерево восьмисаженное, спрягаються по четыре дворища, а если меньшее, то по два". За таким же принципом організовували С. для виконання заг. робіт на користь всієї сільс. громади чи окремих госп-в села (оранка твердих ґрунтів важкими плугами, в які впрягали по кілька пар волів, підвіз дерева для буд-ва тощо).


Література:
 1. Памятники, изданные временною комиссиею для разбора древних актов..., т. 4. К., 1859
 2. Кувеньова О.Ф. Громадський побут українського селянства. К., 1966
 3. Гурбик А.О. Еволюція соціально-територіальних спільнот в середньовічній Україні (волость, дворище, село, сябринна спілка). К., 1998
 4. Історія українського селянства: Нариси, т. 1. К., 2006

Посилання:
 • ПАНЩИНА
 • ШАРВАРОК
 • ТОЛОКА

 • Пов'язані терміни:
 • АРТІЛЬ
 • СЕЛО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)