ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВАДКОВСЬКИЙ ФЕДІР ФЕДОРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Усенко П.Г. ВАДКОВСЬКИЙ Федір Федорович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vadkovskyj_F (останній перегляд: 16.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВАДКОВСЬКИЙ ФЕДІР ФЕДОРОВИЧ

ВАДКОВСЬКИЙ (Вадковський 1-й) Федір Федорович (1800– 20(08).01.1844) – декабрист, військовик, літератор, музикант, підприємець. Брат О.Вадковського. Н. в с. Пятницькоє Єлецького пов. Орловської губ. (нині Липецької обл., РФ). Освіту здобув у пансіоні при Моск. ун-ті та в петерб. приватних навч. закладах. На військ. службі від 1818 – підпрапорщик лейб-гвардії Семеновського полку. Від 1820 – юнкер Кавалергардського полку, з 1823 – корнет. Улітку 1824 за "злочинні розмови" переведений із Санкт-Петербург прапорщиком до Ніжин. кінноєгерського полку. 1823 вступив до Пд. т-ва (див. Декабристів рух), куди залучив 10 нових членів. Від нього про таємну революц. орг-цію дізнався провокатор I.Шервуд.

Арештований у м. Курськ (нині місто в РФ) 23(11) груд. 1825, допроваджений до Шлісельбурзька фортеця, а 2 січ. 1826 (21 груд. 1825) – Петропавловської фортеці. В лип. 1826 засуджений за 1-м розрядом до страти, яку конфірмацією замінено на довічну каторгу. 8 серп. (27 лип.) направлений до Кексгольма (нині м. Приозерськ Ленінгр. обл., РФ). Невдовзі покарання змінено на 20-літнє, навесні наступного року переведений знову до Шліссельбурзької фортеці, ще за півроку направлений до Сибіру. Від поч. 1828 перебував у Читинському острозі, а з осені 1830 – на Петровському заводі (нині м. Петровськ-Забайкальський Читинської обл., РФ), причому заг. термін ув'язнення з каторжною працею йому було поступово скорочено до 13 років. Став одним з ініціаторів артільного господарювання засланців, грав першу скрипку в їхньому муз. ансамблі, викладав астрономію в "каторжній академії", писав пісні та вірші (франц. й рос. мовами), в т. ч. "Желания" – своєрідний виклад декабристської програми. Автор нарису "Белая Церковь", присвяченого Черніговського полку повстання. Влітку 1839 лікувався на Туркійських мінеральних водах у Бурятії, від верес. того ж року мешкав в Іркутську (нині РФ). З 1840 – в Манзурському поселенні, а потім – у с. Ойок (нині Іркутської обл.), де й помер од сухот.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Декабристы. М., 1906
 2. Сиверс А.А. Декабрист Вадковский в его письмах к Е.П. Оболенскому. В кн.: Декабристы: Неизданные материалы и статьи. М., 1925
 3. Оксман Ю.Г. Записка Ф.Ф. Вадковского о восстании Черниговского полка. В кн.: Воспоминания и рассказы деятелей тайных обществ 1820-х годов, т. 1. М., 1931
 4. Восстание декабристов: Документы, т. 11. М., 1954
 5. Михайлова М.С. Свод данных о декабристах (1826–1856 гг.). Красноярск, 1989.

Посилання:
 • ЧЕРНІГОВСЬКОГО ПОЛКУ ПОВСТАННЯ
 • ДЕКАБРИСТІВ РУХ В УКРАЇНІ
 • ПЕТРОПАВЛОВСЬКА ФОРТЕЦЯ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • ШЛІССЕЛЬБУРЗЬКА ФОРТЕЦЯ
 • ВАДКОВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • БУЛГАРІ МИКОЛА ЯКОВИЧ
 • БУЛГАРІ ЯКІВ МИКОЛАЙОВИЧ
 • БИСТРИЦЬКИЙ АНДРІЙ АНДРІЙОВИЧ
 • МУРАВЙОВ-АПОСТОЛ МАТВІЙ ІВАНОВИЧ
 • ПОДЖІО ОЛЕКСАНДР ВІКТОРОВИЧ
 • ВАДКОВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)