ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВЕДЕНЯПІН АПОЛЛОН ВАСИЛЬОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Усенко П.Г. ВЕДЕНЯПІН Аполлон Васильович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vedenianin_A (останній перегляд: 15.12.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВЕДЕНЯПІН АПОЛЛОН ВАСИЛЬОВИЧ

ВЕДЕНЯПІН (Веденяпін 1-й) Аполлон Васильович (1803–14(02 ). 07.1872) – декабрист, військовик, природознавець. Брат О.Веденяпіна. Н. в с. Веденяпіно Тьомніковського пов. Тамбовської губ. (нині Мордовія, РФ) в родині відставного майора Василя Веденяпіна та його дружини Дарії, в дівоцтві Кашкарової. Після закінчення Тамбовського дворянського уч-ща (1816) навч. у 2-му кадетському корпусі (Санкт-Петербург), звідки 1821 направлений прапорщиком до 9-ї артилер. бригади. Служив у Таращі. Від 1825 підпоручик. Став чл. Товариства з'єднаних слов'ян, брав участь у нарадах на квартирі Я.Андрієвича і в наметі С.Муравйова-Апостола та М.Бестужева-Рюміна.

На поч. 1826 за наказом ген. Л.Рота заарештував П.Борисова (ким і був виказаний слідчій комісії як учасник декабристів руху). Супроводжував затриманого поручика Тадея (Фадея) Врангеля до С.-Петербурга, де й сам 14(02) лют. потрапив за ґрати. Утримувався в Гол. штабі, потім у Петропавловській фортеці. Засуджений за 8-м розрядом, 22 (10) лип. конфірмований на довічне заслання до Сибіру (згодом замінене на 20-літнє). Восени 1826 прибув до Верхнєвілюйська в Якутії (нині село, Республіка Саха (Якутія), РФ), від кінця того року перебував у м. Киренськ Іркутської губ. (нині місто Іркутської обл., РФ), займався землеробством, написав розвідку про свої досліди з ячменем, наймитував (1828 це було йому заборонено), виконував обов'язки писаря земського суду, хворів. Од 1841 служив дрібним чиновником в Iркутську, бідував. Пішов у відставку 1855, переїхав до м. Єнісейськ (нині місто Красноярського краю, РФ). З дозволу імп. Олександра II 1858 повернувся на батьківщину. 1859 вивільнений з-під особливого поліцейського нагляду, проте не мав права з'являтися у С.-Петербурзі та Москві.

П. в с. Тройні Краснослободського пов. Пензенської губернії.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Дербина В. Декабрист А.Веденяпин в Сибири. В кн.: Сибирь и декабристы. Иркутск, 1925
 2. Пушкин Б. Арест декабристов. В кн.: Декабристы и их время, т. 2. М., 1932
 3. Декабристы: Летопись Государственного литературного музея, кн. 3. М., 1938
 4. Конкин С. Декабристы братья Веденяпины. Саранск, 1968
 5. Восстание декабристов: Документы, т. 13. М., 1975
 6. Михайлова М.С. Свод данных о декабристах (1826–1856 гг.). Красноярск, 1989.

Посилання:
 • АНДРІЄВИЧ ЯКІВ МАКСИМОВИЧ
 • БОРИСОВ ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • ДЕКАБРИСТІВ РУХ В УКРАЇНІ
 • МОСКВА
 • ОЛЕКСАНДР ІІ
 • ПЕТРОПАВЛОВСЬКА ФОРТЕЦЯ

 • Пов'язані терміни:
 • ТОВАРИСТВО З'ЄДНАНИХ СЛОВ'ЯН
 • ВЕДЕНЯПІН (ВЕДЕНЯПІН 2-Й) ОЛЕКСІЙ ВАСИЛЬОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)