ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВЕЛИКИЙ ПЕРЕЛОМ

  Бібліографічне посилання: Кульчицький С.В. ВЕЛИКИЙ ПЕРЕЛОМ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Velykyj_perelom (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВЕЛИКИЙ ПЕРЕЛОМ

"ВЕЛИКИЙ ПЕРЕЛОМ" – перехід рад. влади, починаючи з 1929, до форсованих соціально-екон. перетворень в СРСР. В рад. історіографії термін "В. п." вживався без лапок, в антирад. і пострад. – у лапках, які підкреслюють його переосмислення. Походить від назви ст. Й.Сталіна "Рік великого перелому", опубл. 7 листоп. 1929 в газ. "Правда", в якій аналізувалися підсумки 1-го року курсу на прискорену індустріалізацію країни й масову колективізацію сільського господарства. Сталін доводив, що партія не відмовилася восени 1928 від популярної в народі нової економічної політики, а перейшла до її останнього етапу, який характеризується "вирішальним наступом соціалізму на капіталістичні елементи міста і села". Його він назвав "соціалістичною перебудовою (реконструкцією) народного господарства". Відтоді 1-й (від 4-го кварталу 1928 до кін. 1932) і 2-й (1933–37) п'ятирічні плани об'єднувалися істориками в єдиний період "соціалістичної реконструкції". Аналізуючи цілком скромні результати 1-го року 1-ї п'ятирічки, Й.Сталін не гребував явною неправдою. Зокрема, він високо оцінив підсумки капітального буд-ва у пром-сті, хоч планові завдання тричі зменшувалися впродовж року відповідно до реальних доходів бюджету. Стверджувалося, що в колгоспи пішов середняк, тобто селянин-власник, що теж не відповідало дійсності. Комбінуючи й пересмикуючи факти, Сталін намагався довести, що в соціаліст. буд-ві стався "В. п.", який з ентузіазмом схвалюють трудящі маси. Насправді ж "В. п." розпочався після опублікування статті Сталіна. Методами насилля, у т. ч. масового терору, влада стала заганяти селян у колгоспи. За рахунок нещадної експлуатації сел. праці було різко збільшено масштаби капітального буд-ва у пром-сті. За короткий час (до серед. 1930-х рр.) створено адм.-командну систему управління економікою, яка відповідала природі встановленого більшовиками після Жовтневої революції 1917 політ. режиму, і оголошено перемогу соціалізму в СРСР.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Кульчицький С.В. Ціна "великого перелому". К., 1991
 2. Куромия Хирояки. Сталинский "великий перелом" и процесс над "Союзом освобождения Украины". "Отечественная история", 1994, № 1.

Посилання:
 • ІСТОРІОГРАФІЯ, ЯК ТЕРМІН
 • КОЛЕКТИВІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В УСРР/ УРСР
 • НОВА ЕРА
 • П'ЯТИРІЧКИ, П'ЯТИРІЧНІ ПЛАНИ
 • РОСІЙСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917–1918
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • СТАЛІН ЙОСИФ ВІССАРІОНОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ДЕМОГРАФІЧНІ ВТРАТИ УКРАЇНИ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 20 СТ.
 • НАЦІОНАЛ-БІЛЬШОВИЗМ
 • ПРОФЕСІЙНІ СПІЛКИ В УКРАЇНІ
 • ВСЕСОЮЗНА ЛЕНІНСЬКА КОМУНІСТИЧНА СІЛКА МОЛОДІ (ВЛКСМ)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)