ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВЕРХОВНА АВТОНОМНА РОСІЙСЬКО-РУМУНСЬКА КОЛЕГІЯ

  Бібліографічне посилання: Волковинський В.М. ВЕРХОВНА АВТОНОМНА РОСІЙСЬКО-РУМУНСЬКА КОЛЕГІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Verkhovna_avtonomna (останній перегляд: 24.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВЕРХОВНА АВТОНОМНА РОСІЙСЬКО-РУМУНСЬКА КОЛЕГІЯ

ВЕРХОВНА АВТОНОМНА РОСІЙСЬКО-РУМУНСЬКА КОЛЕГIЯ У РУМУНСЬКИХ ТА БЕССАРАБСЬКИХ СПРАВАХ – спец. орган, ств. Раднаркомом РСФРР 28 січ. 1918 для боротьби проти румун. військ, які окупували Бессарабію, здійснення в Румунії пролет. революції, а також боротьби з Українською Центральною Радою. До колегії входили представники РНК РСФРР, Румчероду, Румун. с.-д. к-ту дії і секції румун. соціал-демократів Одеси: М.Брашован, А.Желєзняков, М.Бужор, Л.Рузер, в.Юровський та ін. Голова – Х.Раковський. Центром діяльності колегії стала Одеса.

Для здійснення збройного повстання в Румунії і розгрому її військ у Бессарабії за розпорядженням В.Леніна до Одеси на поч. лют. 1918 було направлено війська на чолі з М.А.Муравйовим, які підпорядковувалися колегії. Вступ австро-нім. військ на тер. України в лют. 1918 (див. Австро-німецьких військ контроль над територією України 1918) і негативне ставлення УЦР до діяльності колегії на пд. України змусило її відмовитися від спроб перенести "полум'я революції" в Румунію. Х.Раковський розпочав переговори з представниками країн Антанти і румун. урядом. 26 лют. 1918 рад. війська завдали поразки румун. під м-ком Рибніца (нині місто, Молдова), і прем'єр-міністр Румунії А.Авереску прийняв умови рад. сторони: вивід румун. військ з Бессарабії і визнання суверенітету РСФРР над цим регіоном. Рад.-румун. угода була укладена під час переговорів 5–9 берез. 1918. Однак у зв'язку з відступом рад. військ і колегії спочатку до Миколаєва, а потім взагалі з України під тиском австро-нім. частин договір не набрав чинності. 29 берез. 1918 колегія була ліквідована.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Волковинський в.М., Кульчицький С.В. Християн Раковський: Політичний портрет. К., 1990.

Посилання:
 • АНТАНТА
 • АВСТРО-НІМЕЦЬКИХ ВІЙСЬК КОНТРОЛЬ 1918
 • БЕССАРАБІЯ
 • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
 • МУРАВЙОВ МИХАЙЛО АРТЕМОВИЧ
 • МИКОЛАЇВ
 • ОДЕСА
 • РАКОВСЬКИЙ ХРИСТИЯН ГЕОРГІЙОВИЧ
 • РУМЧЕРОД
 • УКРАЇНСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАДА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)