ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВІЙСЬКОВА ПОВИННІСТЬ ЗАГАЛЬНА

  Бібліографічне посилання: Волковинський В.М. ВІЙСЬКОВА ПОВИННІСТЬ ЗАГАЛЬНА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vijskova_povynnist (останній перегляд: 18.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВІЙСЬКОВА ПОВИННІСТЬ ЗАГАЛЬНА

ВІЙСЬКОВА ПОВИННІСТЬ ЗАГАЛЬНА – встановлений законом обов'язок нас. відбувати військ. службу в ЗС своєї країни. в.п.з. вперше запроваджена у Франції 1793 згідно з декретом Конвенту. В Російській імперії в.п.з. введена 1 січ. 1874 під час проведення військових реформ 1860–1870-х років військ. міністром Д.Мілютіним. До цього ЗС Рос. д-ви формувалися шляхом створення феод. та нар. ополчення, а з 1705 – шляхом проведення рекрутських наборів (термін служби 20–25 років). Відповідно до закону про в.п.з. 1874, на службу призивалися чоловіки, яким виповнився 21 рік. Заг. строк служби становив 15 років, з них на дійсній службі в армії – 6 років (на флоті – 7) і в запасі – 9 років. 1876 строк дійсної служби скорочено до 5 років. Наприкінці 19 – поч. 20 ст. він не раз змінювався від 3 до 5 років.

Напередодні Першої світової війни, згідно з законом про в.п.з. 1912, призовний вік становив 20 років (граничний вік – 43), дійсна служба в піхоті та артилерії – 3 роки, в ін. родах військ – 4, на флоті – 5 років.

Червона армія (див. Радянська армія) формувалася спочатку на принципах добровільності комплектування й виборності командного складу. Однак створити численну й боєздатну армію таким способом було неможливо, й тому з 1918 ЗС "країни диктатури пролетаріату" почали організовуватися на основі заг. військ. обов'язку трудящих.

В.п.з. існувала в переважній більшості капіталіст. країн. У 60–70-х рр. 20 ст. армії багатьох зарубіжних д-в почали переходити до комплектування своїх сил на контрактній (США, Велика Британія) або змішаній (ФРН) основі. Водночас закон про в.п.з. в цих країнах не було скасовано.

ЗС України на сучасному етапі комплектуються на основі заг. військ. обов'язку, проте відбувається поступовий перехід до формування армії на контрактній основі.

дата публікації: 2003 р.

Посилання:
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • ВІЙСЬКОВІ РЕФОРМИ 60-70-Х РР. ХІХ СТ.

 • Пов'язані терміни:
 • ДЕКАБРИСТІВ РУХ В УКРАЇНІ
 • КАЗЕННА ПАЛАТА
 • РЕКРУТСЬКА ПОВИННІСТЬ
 • ВІЙСЬКОВІ РЕФОРМИ 60-70-Х РР. ХІХ СТ.
 • ЯПОНІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)