ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВІМІНА ДА ЧЕНЕДА АЛЬБЕРТО

  Бібліографічне посилання: Станіславський В.В. ВІМІНА ДА ЧЕНЕДА АЛЬБЕРТО [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vimina (останній перегляд: 19.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВІМІНА ДА ЧЕНЕДА АЛЬБЕРТО

ВІМІНА ДА ЧЕНЕДА (Vimina da Ceneda) Альберто (справжнє ім'я та прізв. – Мікеле Б'янкі; 01.03. 1603–11.01.1667) – італ. поет, дипломат, священик. Н. в м. Венеція (Італія). 1647 приїхав до Варшави, де перебував при папському нунції Д.Торессі. За рекомендацією останнього венеціанський посол у Відні Н.Сагредо призначив в. да Ч. посланцем до Б.Хмельницького з метою збирання відомостей про Військо Запорозьке та попередніх переговорів щодо організації козац. походів на Туреччину. Особлива увага зверталася на союз з Кримським ханством. За рішенням польс. сенату в трав. 1650 в. да Ч. вирушив до Чигирина і у черв. прибув туди. Б.Хмельницький та козацька рада позитивно поставилися до пропозицій в. да Ч., однак висунули зустрічні вимоги: гарантування безпеки з боку Польщі, приєднання татар до козац. війська, фінансова підтримка з Венеції. Але невдовзі подальші переговори були призупинені, оскільки Б.Хмельницький виявив наміри прийняти турец. протекцію.

В. да Ч. склав реляцію, що містить геогр., істор. та етногр. відомості про Україну і козаків, портретну характеристику Б.Хмельницького. Реляція була використана при написанні "Історії громадянських воєн у Польщі" (Венеція, 1671). Наприкінці 19 ст. список реляції в. да Ч. знайдено італ. істориком Д.Ферраро й опубл. 1890. Згодом Н.Молчановський видрукував її в рос. перекладі, а 1941 з'явився укр. переклад (неповний). 1999 опубл. ще один варіант перекладу з оригіналу укр. мовою.

Бл. 1652 в. да Ч. повернувся до Італії, де знову виконував обов'язки священика. 1653 у дипломатичних справах його послано до Швеції, 1655 їздив до Росії з метою організації походів донських козаків на Туреччину. 1657 та 1663 брав участь у переговорах з рос. посланцями у Венеції.

П. у м. Альпаго (Італія).

дата публікації: 2003 р.

Праці:
 1. Реляція про походження та звичаї козаків. "Київська старовина", 1999, № 5.
Література:
 1. Молчановский Н. Донесение венецианца Альберто Вимина о козаках и Б.Хмельницком [1656 г.]. "Киевская старина", 1900, № 1
 2. Пирлинг П. Альберто Вимина. Сношения Венеции с Украиной и Москвою. 1650–1663. "Русская старина", 1902, № 1
 3. Кордуба М. Венецьке посольство до Хмельницького [1650 р.]. "ЗНТШ", 1907, т. 78
 4. Історія України в документах і матеріалах, т. 3. К., 1941
 5. Наливайко Д. Очима Заходу. Рецепція України в Західній Європі XI–XVIII ст. К., 1998
 6. Константиненко К. " Реляція про походження та звичаї козаків" Альберто Віміни: історія, уява, реальність. "Київська старовина", 1999, № 5.

Посилання:
 • ЧИГИРИН-ДІБРОВА
 • ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ БОГДАН
 • КОЗАЦЬКА РАДА
 • КРИМСЬКЕ ХАНСТВО
 • МОЛЧАНОВСЬКИЙ НИКАНДР ВАСИЛЬОВИЧ
 • ВАРШАВА
 • ВІДЕНЬ
 • ВІЙСЬКО ЗАПОРОЗЬКЕ

 • Пов'язані терміни:
 • ІТАЛІЯ, ІТАЛІЙСЬКА РЕСПУБЛІКА
 • ХИНЧЕВСЬКА-ГЕННЕЛЬ ТЕРЕЗА
 • СУБОТІВ, СЕЛО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)