ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВОЇ

  Бібліографічне посилання: Вылкул Т.Л. ВОЇ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Voi (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВОЇ

ВОЇ – категорія військових (і війська) в Київській Русі, які не входили до дружини князя. Початково – чл. слов'ян. ополчення, що доповнювало складену з вікінгів (руську) дружину перших київ. князів. Згодом – війська, озброєні списами, сокирами, луками, ножами (легкоозброєних), т. зв. пешци. Вважається, що осн. масу в. складали "вільні общинники", нефеодалізована маса нас. Існує точка зору, що скликання в. Спиралося на територіальну систему ("сотні", "тисячі"), хоча, можливо, дружинники також входили у "воїв славних тисячу".

Чіткий поділ на "дружинників" та "воїв" був сформований вітчизн. історіографією 19 ст., у літописах він відсутній. Слово "дружина" трапляється найчастіше в описах нарад, спілкування з князем ("и ерче о дружине", "а дружина смеятися начнуть"), слово "вои" власне тоді, коли потрібно позначити військо. У сцені вбивства Ярополка Святославича слугами Володимира Святославича (980) в переліку учасників події "вої" поставлені перед "дружиною", на місці бояр.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. ип'якевич І.П. Історія українського війська. Львів, 1936
 2. Греков Б.Д. Киевская Русь. М., 1953
 3. Котляр Н.Ф. Полководцы Древней Руси. К., 1996.

Посилання:
 • ДРУЖИНА
 • ІСТОРІОГРАФІЯ, ЯК ТЕРМІН
 • КИЇВСЬКА РУСЬ, СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЯДРА ДЕРЖАВИ
 • ВОЛОДИМИР СВЯТОСЛАВИЧ СВЯТИЙ
 • ЯРОПОЛК СВЯТОСЛАВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)