ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВОЄННО-ПОЛІТИЧНИЙ СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК

  Бібліографічне посилання: Щусь О.Й. ВОЄННО-ПОЛІТИЧНИЙ СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Voienno_politychnyj_soiuz (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВОЄННО-ПОЛІТИЧНИЙ СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛІК

ВОЄННО-ПОЛIТИЧНИЙ СОЮЗ РАДЯНСЬКИХ РЕСПУБЛIК – формально "міждержавне" об'єднання воєн., політ. і екон. ресурсів самостійних нац. рад. республік у 1919 – поч. 1920-х рр., насправді – спроба правлячої партії РКП(б) здійснити централізацію військ. і нар.-госп. управління на тер. рад. республік як передумови створення унітарної д-ви.

23 квіт. 1919 головнокоманд. ЗС РСФРР I.Вацетіс і чл. Революц. військ. ради (РВР) Республіки С.Аралов передали В.Леніну доповідну записку, в якій наголошувалося, що подальше збереження нац. військ. формувань у рад. республіках "надзвичайно загрозливе". (В УСРР, наприклад, у серед. квіт. 1919 на основі з'єднань Українського фронту було сформовано Першу Українську радянську армію, Другу Українську радянську армію, Третю Українську радянську армію. У республіках дедалі частіше спостерігалися прояви самостійного вирішення питань військ. буд-ва та військ. операцій.)

24 квіт. В.Ленін дав вказівку підготувати від імені ЦК РКП(б) директиву до всіх компартій республік про "єдність (злиття) воєнну…". "Проект директиви ЦК про воєнну єдність" (обговорений 28 квіт. 1919) передбачав запровадження єдиного командування Червоної армії, найсуворішу централізацію всіх сил і ресурсів республік, залізничного транспорту. Так було закладено централізоване управління ВПК і всіма галузями економіки з єдиного рос. центру.

4 трав. 1919 ЦК РКП(б) розглянув питання "Про єдине командування над арміями як Росії, так і дружніх соціалістичних республік" і ухвалив підпорядкувати військ. формування України, Білорусії, Латвії, Литви і Естонії єдиному командуванню Червоної армії. Тер. кожної республіки ставала тер. військ. округу, ці округи підпорядковувалися РВР Республіки (РСФРР) на тих же засадах, що й військ. округи РСФРР. Нар. комісаріати військ всіх республік розформовувалися.

УСРР першою підтримала утворення в.-п.с.р.р. 19 трав. нарада членів ЦК КП(б)У за участі представників ЦК РКП(б) і відп. працівників центр. установ УСРР схвалила директиву ЦК РКП(б) і прийняла рішення про ліквідацію Укр. фронту й підпорядкування військ. округів РВР Республіки. Цього ж дня ВУЦВК ухвалив постанову "Про об'єднання військових сил радянських республік" і доручив своїй президії звернутися до ЦВК всіх республік з пропозицією виробити конкретні форми майбутнього союзу. За створення союзу висловилися Ради оборони Литви та Білорусії, уряд Латв. республіки. 1 черв. 1919 сесія Всерос. ЦВК за участі представників урядів цих республік і Естонії ухвалила декрет про створення воєн. союзу. Всерос. ЦВК визнав за необхідне провести об'єднання військ. орг-цій і військ. командування, рад. нар. г-ва, залізничного управління і г-ва, фінансів і наркоматів усіх республік. Кер-во п'ятьма галузями зосереджувалося в єдиних моск. колегіях. Наступного дня було ухвалено привести у відповідність до структури Червоної армії (див. Радянська армія) всі війська республік. РВР РСФРР була наділена правом переформовувати нац. з'єднання і частини, зводити їх у загальнономерні д-зії, використовувати на різних фронтах.

РВР УСРР видала 4 черв. 1919 наказ про розформування Укр. фронту. Його частини увійшли до 14-ї армії (підпорядковувалися Пд. фронтові) та 12-ї, яка переходила у підлеглість РВР Зх. фронту.

На підставі наказу РВР Республіки від 26 черв. 1919 Київ. і Одес. військ. округи підпорядковувалися Зх. фронтові, який міг здійснити кер-во ними; Харків. військ. округ – Пд. фронтові. Зруйнування роботи військ. відомства в Україні, перекидання укр. частин на ін. фронти значною мірою обумовили поразку рад. військ в Україні влітку 1919.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Українська РСР в громадянській війні, т. 2. К., 1968
 2. Кульчицький С.В. Комунізм в Україні: перше десятиріччя (1919–1928). К., 1996.

Посилання:
 • АРАЛОВ СЕМЕН ІВАНОВИЧ
 • ДРУГА УКРАЇНСЬКА РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ (1919)
 • ВАЦЕТІС ЙОАКИМ ЙОАКИМОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)