ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВОЙНОРАЛЬСЬКИЙ ПОРФИРІЙ ІВАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Усенко П.Г. ВОЙНОРАЛЬСЬКИЙ Порфирій Іванович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vojnoralskyj_P (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВОЙНОРАЛЬСЬКИЙ ПОРФИРІЙ ІВАНОВИЧ

ВОЙНОРАЛЬСЬКИЙ (Войнаральський) Порфирій Іванович (1844–29(17).07.1898) – революціонер-народник. Н. в с. Линовка Мокшанського пов. Пензенської губ. Позашлюбний син княгині Варвари Кугушевої та дворянина Всеволода Ларіонова. Зареєстрований спочатку на прізвище Іванов, потім – міщанином Войноральським. 1855–60 навч. в Пензенській г-зії (водночас із Д.Каракозовим – майбутнім терористом, який 1866 вчинив замах на імп. Олександра ІІ), по закінченні – на мед. ф-ті Моск. ун-ту. Восени 1861 за участь у студентських заворушеннях затриманий поліцією. Навесні 1862 адміністративно висланий до В'ятської губ., того ж року переведений до Вологодської, 1867 – Архангельської, 1868 – до Пензенської. 1873, коли спец. поліцейський нагляд над ним було знято, став мировим суддею. Познайомився з С.Кравчинським та ін. "чайковцями". 1874 у Москві створив навч. майстерню-комуну, нелегально поширював пропагандистську літ., фінансував революц. діяльність (зокрема "ходіння в народ"), налагодив зв'язки з гуртком С.Ковалика в Україні.

Заарештований влітку 1874, разом із С.Коваликом 1876 втік із петерб. будинку попереднього утримання, але був невдовзі схоплений і на поч. 1878 як один із гол. "заводіїв" на "процесі 193-х" засуджений до 10-літньої каторги. 6 черв. (25 трав.) 1878 першим підписав відкритий лист 23 народників з Петропавловської фортеці до ж. "Община", складений Ф.Волховським 7 лип. (25 черв.) 1878 відправлений до Харків. тюрми. Спроба визволити його (зорганізована С.Перовською за участі М.Фроленка) поблизу Харкова під час перевезення 13(01) лип., за ін. даними – 12 лип. (30 черв.), закінчилася невдачею. Відтоді до жовт. 1880 утримувався в одиночній камері Новоборисоглібського централу (с. Андріївка Зміївського пов. Харків. губ., нині с-ще міськ. типу Балаклійського р-ну Харків. обл.), потім – у пересильних в'язницях міст Мценськ та Іркутськ (обидва нині РФ), з 1882 – у забайкальській Карійській тюрмі, обраний старостою каторжан. Від 1884 – на поселенні у Бустаському наслезі (розташування якутів) поблизу м. Верхоянськ, займався ремеслами, адвокатурою, торгівлею, влаштував миловарню; від 1890 – в м. Якутськ (нині обидва міста в Республіці Саха (Якутія), РФ), друкувався в сибірській пресі, займався с. госп-вом, проводив агрономічні досліди. Після звільнення прибув 1897 до Харкова. У ж. "Сельское хозяйство и лесоводство" (1897) опублікував статтю "Приполярное земледелие". Невдовзі оселився в Куп'янському пов. Харків. губ., у маєтку поміщика Іполита Сарандінакі, з дочкою якого був одружений його товариш Віктор Тихоцький (один із "долгушинців"), надалі замешкав у м. Куп'янськ, де й помер. В останній період свого життя бідував (матеріально його підтримали різні люди, в т.ч. С.Ковалик, В.Короленко, а також петерб. Літ. фонд).

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Ковалик С. К биографии П.И.Войнаральского. "Каторга и ссылка", 1924, кн. 11
 2. Архив "Земли и Воли" и "Народной Воли". М., 1932
 3. Богина С.Л., Кириченко Т.М. Революционер-народник Порфирий Иванович Войноральский. М., 1987.

Посилання:
 • ЧАЙКОВЦІ
 • ФРОЛЕНКО М.
 • ХАРКІВ
 • ХОДІННЯ В НАРОД
 • КОРОЛЕНКО ВОЛОДИМИР ГАЛАКТІОНОВИЧ
 • КОВАЛИК СЕРГІЙ ПИЛИПОВИЧ
 • КРАВЧИНСЬКИЙ СЕРГІЙ МИХАЙЛОВИЧ
 • КУП'ЯНСЬК
 • МОСКВА
 • ОЛЕКСАНДР ІІ
 • ПЕРОВСЬКА С.
 • ПЕТРОПАВЛОВСЬКА ФОРТЕЦЯ
 • ВОЛХОВСЬКИЙ ФЕЛІКС ВАДИМОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • МАЧТЕТ ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)