ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВОЛОДИМИР(ВАСИЛЬ ОМЕЛЯНОВИЧ РОМАНЮК)

  Бібліографічне посилання: Білокінь С.I. ВОЛОДИМИР(Василь Омелянович Романюк) [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Volodymyr_Ro (останній перегляд: 15.12.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВОЛОДИМИР(ВАСИЛЬ ОМЕЛЯНОВИЧ РОМАНЮК)

ВОЛОДИМИР (Василь Омелянович Романюк) (в миру – Василь Омелянович Романюк; 09.12. 1925–14.07.1995) – правосл. церков. діяч, богослов, патріарх Київ. і всієї Русі-України Української православної церкви Київського патріархату (з 1993).

Н. в с. Химчин (нині село Косівського р-ну Івано-Франк. обл.) в сел. родині. У молоді роки брав участь у боротьбі за незалежну укр. д-ву. Засуджений 28 верес. 1944 і з 17–18 черв. 1946 до серп. 1953 перебував на Колимі, зокрема, в копальні Холодній Магаданської обл., РФ. 1959 закінчив Вищі богословські курси у Станіславі (нині м. Івано-Франківськ) і був висвячений у сан диякона, згодом – Моск. духовну семінарію. 1964 висвячений на священика. До 1972 ніс пастирське служіння в парафіях Івано-Франк. та Коломийської єпархій РПЦ. Зібрав колекцію творів нар. мист-ва Гуцульщини. Закликав віруючих зберігати нар. церк. традиції, приятелював з культ. й громад. діячами- шістдесятниками.

За активну діяльність щодо захисту прав людини 20 січ. 1972 заарештований, засуджений до 7 років позбавлення волі й 3 років заслання. Перебував у Мордовії та Якутії (нині Республіка Саха (Якутія), обидві РФ), де 1976 перший з-поміж укр. кліриків тодішнього СРСР задекларував свою приналежність до Української автокефальної православної церкви. 1979 став чл. Української Гельсінкської спілки. 1984 за сумлінну й чесну службу Божій церкві в Україні єпископ Укр. правосл. церкви в Америці (Константинопольський патріархат) Андрій нагородив його вищою священичою відзнакою – митрою. У черв. 1987 на запрошення предстоятеля Укр. правосл. церкви в Канаді митрополита Василія виїхав за кордон для читання лекцій. З розпадом СРСР вернувся в Україну, де увійшов до УАПЦ. 28 квіт. 1990 прийняв чернечий постриг і возведений у сан архімандрита з ім'ям Володимир, наступного дня його висвячено у сан єпископа. Від 29 листоп. 1990 – архієпископ. Один з ідеологів незалежної Укр. правосл. церкви з центром у Києві, піднесеної до статусу патріархату – один із фундаторів УПЦ КП (заснованої у черв. 1992). Після смерті патріарха Мстислава обраний 14 черв. 1993 місцеблюстителем патріаршого престолу з возведенням у сан митрополита. На Всеукр. правосл. соборі 21 жовт. 1993 обраний патріархом (інтронізований 24 жовт. у Софійському соборі). Регулярно виступав з проповідями та статтями на богословські, патріотичні й державницькі теми.

П. у Києві. Похований біля брами Софійського собору.

дата публікації: 2003 р.

Праці:
 1. A voіce іn the wіlderness: Letters, Appeals, Essays. Wheaton, 1980.
Література:
 1. Білокінь С. Заповіт Патріарха. "Народна газета", 1995, верес., № 35 (216)
 2. Черпак в. Життєвий шлях Святішого Патріярха Володимира. "Відомості митрополії УАПЦ у діяспорі", 1996, лип., ч. 3 (287).

Посилання:
 • ГУЦУЛЬЩИНА
 • ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
 • КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ ПАТРІАРХАТ
 • МСТИСЛАВ
 • ШІСТДЕСЯТНИКИ
 • УКРАЇНСЬКА АВТОКЕФАЛЬНА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА (УАПУ)
 • УКРАЇНСЬКА ГЕЛЬСИНСЬКА ГРУПА
 • УКРАЇНСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ

 • Пов'язані терміни:
 • АНДРІЯШИК РОМАН ВАСИЛЬОВИЧ
 • ДИСИДЕНТСЬКІ (ОПОЗИЦІЙНІ) РУХИ 1960–1980-Х РОКІВ В УКРАЇНІ
 • ФІЛАРЕТ, ДЕНИСЕНКО МИХАЙЛО АНТОНОВИЧ
 • КИЇВСЬКІ ІЄРАРХИ, ЗАГАЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК КИЇВСЬКИХ ЄПИСКОПІВ, АРХІЄПИСКОПІВ, МИТРОПОЛИТІВ І ПАТРІАРХІВ
 • КИЇВСЬКИЙ СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ ЗОЛОТОВЕРХИЙ МОНАСТИР
 • МОРОЗ ВАЛЕНТИН ЯКОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)