ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВОЛИНЯК ПЕТРО

  Бібліографічне посилання: Ковальчук О.О. ВОЛИНЯК Петро [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Volyniak_P (останній перегляд: 22.10.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВОЛИНЯК ПЕТРО

ВОЛИНЯК Петро (справжнє прізв. – Чечет; 28.09.1907–29.12. 1969) – журналіст, письменник, історик, редактор, видавець, педагог. Н. в с. Гульськ (нині село Новоград-Волинського р-ну Житомир. обл.). 1927 у Житомирі закінчив землевпорядну шк. Навч. на філол. ф-ті ун-ту в Ташкенті (Узбекистан). Продовжив навчання в Укр. ін-ті лінгвістичної освіти. 1932 добровільно поїхав на Кубань викладати в шк. укр. мову і літ. 1933, коли розпочалися арешти, вернувся до Києва. Влітку того ж року був заарештований і висланий на три роки до табору на буд-во Біломорсько-Балтійського каналу. Після повернення працював учителем, землеробом. Писати почав у 1930-х рр., публікувався в журналах "Життя і революція", "Молодий більшовик", "Червоний шлях".

З 1945 на еміграції в Австрії. Відкрив своє вид-во, де видавав щоденну газ. "Останні новини", тижневик "Нові дні", літ.-мистецький ж. "Літаври". Написав і опублікував істор. нарис про втілення українізації політики в укр. станицях Кубані. 1948 переїхав до Канади. Спочатку працював у газ. "Гомін України", а з лют. 1950 видавав журнал-місячник 0"Нові дні", незмінним видавцем, редактором і автором якого був до смерті. Опублікував бл. 100 статей, репортажів, оповідань. Викладав в укр. школах. Автор 5 підручників для укр. шкіл (усі видані в Канаді). Брав активну участь у житті укр. громади. Після смерті було видано окремою збіркою його статті й оповідання "Поговоримо відверто" (Торонто, 1975).

П. у м. Торонто (Канада).

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Сварич в. Велике серце Петра Волиняка. В кн.: Волиняк П. Поговоримо відверто: Вибрані статті і оповідання. Торонто, 1975
  2. Марунчак М. Біографічний довідник до історії українців Канади. Вінніпег, 1986
  3. Дальний М. Слово на вечорі 25-ліття з дня смерті Петра Волиняка і 45-ліття "Нових днів". "Нові дні", 1995, трав.– черв.
  4. Антонюк Н. Волиняк Петро. В кн.: Українська журналістика в іменах, вип. 3. Львів, 1996.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • ЧЕРВОНИЙ ШЛЯХ - ЖУРНАЛ (1923-1936)
  • КУБАНЬ
  • УКРАЇНІЗАЦІЇ ПОЛІТИКА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)