ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВСЕУКРАЇНСЬКА РЕДАКЦІЯ ІСТОРІЇ ФАБРИК І ЗАВОДІВ

  Бібліографічне посилання: Скляренко Є.М. ВСЕУКРАЇНСЬКА РЕДАКЦІЯ ІСТОРІЇ ФАБРИК І ЗАВОДІВ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vseukrainska_redaktsiia (останній перегляд: 18.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВСЕУКРАЇНСЬКА РЕДАКЦІЯ ІСТОРІЇ ФАБРИК І ЗАВОДІВ

ВСЕУКРАЇНСЬКА РЕДАКЦIЯ IСТОРIЇ ФАБРИК I ЗАВОДIВ Ств. за рішенням директивних органів у листоп. 1931 для координації зусиль науковців, письменників, журналістів з підготовки книг з історії пром. підпр-в республіки. Її очолив голова Всеукр. ради профспілок М.Чувирін. До неї увійшли представники громадськості, парт., профспілкові, комсомольські працівники, журналісти, письменники: В.Чернявський, Р.Терехов, О.Бойченко, I.Микитенко, I.Кириленко, П.Панч, П.Усенко та ін. – всього 21 особа.

Робота з підготовки книг фабрично-заводської серії в Україні розпочалася і велася задовго до створення Всеукр. ред. Завдяки ентузіазму робітн. кореспондентів, науковців, журналістів, господарників, місц. істпартів (див. Iстпарт), істпрофів (див. Iстпроф) і особливо аматорів-крає- знавців у 1920-х рр. на полицях б-к з'явилися видання з історії з-ду "Арсенал" (Київ), Дніпрогесу (Запоріжжя), Брянського з-ду (Катеринослав, нині м. Дніпропетровськ), колиш. шкіряного з-ду Шленкера (Бердичів), Харків. тракторного з-ду та ін. Рад. військ. і парт. діяч, журналіст К.Гудок-Єремєєв у кн., виданій у Москві, розповів про життя, побут і працю шахтарів тресту "Донбасантрацит" Краснолуцького р-ну (р-н існував 1923–32 та 1959–62) і назвав її "Донбасс героический". У черв. 1931 Всеукр. бюро краєзнавства та Тех. музей у Харкові виступили з пропозицією вивчити історію місц. підпр-в: "Серп і молот", "Світло шахтаря", електротех. з-ду, а також "Донсоди" в Донбасі.

Всеукр. редакція розпочала роботу зі створення робочого апарату, утворення на місцях обласних та заводських комісій, редколегій, авторських колективів, груп сприяння, визначення першочергових об'єктів з вивчення й написання книг. Наприкінці 1931 вид-во "Український робітник" видало 25-тисячним тиражем брошуру з матеріалами про підготовку історії пром. підпр-в.

У квіт. 1934 Всеукр. ред. і Спілка письменників України обговорили шляхи подолання труднощів і недоліків у роботі при підготовці відповідних книг, водночас відзначалася плідна робота над запланованими виданнями письменників Я.Баша, Г.Яковенка, I.Муратова, I.Гонімова, С.Радугіна, А.Григор'єва, М.Ледянка, А.Клоччі, П.Радченка та ін. У верес. 1934 склад Всеукр. ред. оновлено, однак робота велася повільними темпами. У серед. 1930-х рр. вона почала згортатися, а 1937– 38 зовсім припинилася.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. А.М.Горький и создание истории фабрик и заводов. Сборник документов и материалов. М., 1959
 2. Рогачевская Л.С. Некоторые итоги изучения истории фабрик и заводов. "Вопросы истории", 1963, № 3.

Посилання:
 • БЕРДИЧІВ
 • БОЙЧЕНКО ОЛЕКСАНДР МАКСИМОВИЧ
 • ЧЕРНЯВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
 • ЧУВИРІН МИХАЙЛО ЄВДОКИМОВИЧ
 • ДНІПРОПЕТРОВСЬК
 • ІСТПАРТИ
 • ІСТПРОФИ
 • ХАРКІВ
 • МОСКВА
 • МИКИТЕНКО ІВАН КІНДРАТОВИЧ
 • ПАНЧ ПЕТРО ЙОСИПОВИЧ
 • “СВІТЛО ШАХТАРЯ”
 • ТЕРЕХОВ Р.


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)