ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВСЕУКРАЇНСЬКА СПІЛКА КРАЄЗНАВЦІВ

  Бібліографічне посилання: Верменич Я.В. ВСЕУКРАЇНСЬКА СПІЛКА КРАЄЗНАВЦІВ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vseukrainska_spilka_k (останній перегляд: 08.12.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВСЕУКРАЇНСЬКА СПІЛКА КРАЄЗНАВЦІВ

ВСЕУКРАЇНСЬКА СПІЛКА КРАЄЗНАВЦІВ (ВУСК) – творча громад. орг-ція, яка об'єднала активних учасників краєзнавчого руху, що ведуть цілеспрямовану дослідницьку, пошукову і культ.- просвітницьку роботу з краєзнавства й будують свою діяльність відповідно до статуту, затвердженого постановою РМ України 24 серп. 1990 і зареєстрованого в новій редакції 7 квіт. 1993.

Свій родовід ВУСК веде від доби українізації політики рад. влади. У трав. 1925 утворено Укр. к-т краєзнавства (УКК) при Головнауці. Очолив його вихованець Львів. ун-ту, д-р політ. н., історик-марксист М.I. Яворський. Фактично роботою к-ту керували М.Криворотченко та О.Лазаріс. Найважливішим завданням УКК стало формування орг. структури краєзнавчого руху. Розроблений ним типовий статут краєзнавчих орг-цій допускав довільний вибір форм і методів роботи. Більшість чл. УКК в 1930-ті рр. було репресовано.

ВУСК утворена на 1-му (установчому) з'їзді у Києві 27 берез. 1990, який затвердив її статут, обрав керівні органи. Головою правління обрано акад. НАН України П. Тронька. Учасники з'їзду прийняли звернення "До всіх, хто закоханий у рідний край, хто шанує його минуле і вірить у його майбутнє".

Серед гол. завдань ВУСК, визначених її статутом, – відродження духовності та істор. пам'яті укр. народу, відновлення кращих традицій укр. краєзнавства, дослідження минулого й сучасного регіонів України, її міст і сіл, збереження пам'яток матеріальної та духовної к-ри, участь у пошуку й поверненні в Україну пам'яток, що перебувають за її межами та становлять нац. культ. спадщину, розвиток міжнар. культ. контактів. 1991 заснована премія ім. Д.Яворницького – найвища нагорода ВУСК, яка щорічно вручається за вагомий внесок у розвиток укр. краєзнавчого руху індивідуальним і колективним чл. Спілки.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Всеукраїнська спілка краєзнавців. К., 2001
 2. Тронько П.Т. Українське краєзнавство в ХХ столітті: до 75-річчя Всеукраїнської спілки краєзнавців. К., 2002.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • ТРОНЬКО ПЕТРО ТИМОФІЙОВИЧ
 • УКРАЇНІЗАЦІЇ ПОЛІТИКА
 • ЯВОРСЬКИЙ МАТВІЙ ІВАНОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • КРАЄЗНАВСТВО
 • КРАЄЗНАВСТВО, КРАЄЗНАВСТВО ТА КРАЄНАВСТВО ІСТОРИЧНЕ
 • РЕАБІЛІТОВАНІ ІСТОРІЄЮ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)