ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВСЕУКРАЇНСЬКА УЧИТЕЛЬСЬКА СПІЛКА

  Бібліографічне посилання: Кізченко В.I. ВСЕУКРАЇНСЬКА УЧИТЕЛЬСЬКА СПІЛКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vseukrainska_uchytelska (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВСЕУКРАЇНСЬКА УЧИТЕЛЬСЬКА СПІЛКА

ВСЕУКРАЇНСЬКА УЧИТЕЛЬСЬКА СПІЛКА (ВУУС) – професійна орг-ція вчителів і діячів нар. освіти. Ств. в Києві навесні 1905 за ініціативи й участі Б. Грінченка, В. Доманицького, С. Єфремова та ін.

Перші орг-ції укр. вчителів почали створюватися ще на поч. 1905 як місц. від-ня Всерос. учительського союзу. Перші з'їзди ВУУС відбулися у черв. та груд. 1905, наступні – у лип. 1906 та черв. 1907. Від-ня ВУУС діяли у Черніг., Полтав., Катериносл., Подільській, Херсон. та ін. губ. ВУУС брала участь у з'їздах Всерос. учительського союзу, підтримувала його програму перетворення всіх сфер життя Рос. імперії, а отже, і нар. освіти на засадах свободи, демократизації та децентралізації, виступала за рівне для всіх громадян право на освіту і знищення всіх діючих у цьому плані обмежень, введення заг. безплатного та обов'язкового навчання у початковій шк. тощо. Вимога ВУУС, щоб викладання в шк. велося рідною мовою, привернула до неї увагу укр. вчительства, яке розгорнуло боротьбу за нац. шк. і освіту. Під час реакції 1907–10 ВУУС та її місц. орг-ції припинили своє існування.

ВУУС відродила діяльність у квіт. 1917 як профспілкова орг-ція вчителів початкової та серед. шк. Уже наприкінці 1918 в 10 укр. губ. діяло 78 орг-цій, які об'єднували бл. 20 тис. чл. Два Всеукр. з'їзди вчителів, що відбулися в серп. 1917 та січ. 1919, визначили гол. принципи організації шкільної і позашкільної освіти в Україні. ВУУС утворила Центр. бюро, що координувало діяльність усіх його підрозділів та орг-цій, видавала свій друкований орган – "Вільну українську школу". При Центр. бюро діяли також культ.-освіт., фінансово-екон., правнича і мед. комісії, бюро праці. Активну участь в організації та діяльності ВУУС брали С. Русова (голова), А.Бакалінський, О.Дорошевич, П. Холодний, С. Черкасенко та інші.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Кизченко в.И. Первая российская революция и культурный процесс на Украине. К., 1984.

Посилання:
 • ЧЕРКАСЕНКО СПИРИДОН ФЕОДОСІЙОВИЧ
 • ДОМАНИЦЬКИЙ ВАСИЛЬ МИКОЛАЙОВИЧ
 • ЄФРЕМОВ СЕРГІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ГРІНЧЕНКО БОРИС ДМИТРОВИЧ
 • ХОЛОДНИЙ ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • КИЇВ
 • РУСОВА СОФІЯ ФЕДОРІВНА

 • Пов'язані терміни:
 • ХОЛОДНИЙ ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • РУСОВА СОФІЯ ФЕДОРІВНА
 • ТОВАРИСТВО ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)