ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПОВСТАНСЬКИЙ КОМІТЕТ

  Бібліографічне посилання: Юренко О.П. ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПОВСТАНСЬКИЙ КОМІТЕТ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vseukrainskyj_povstanskyj (останній перегляд: 18.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПОВСТАНСЬКИЙ КОМІТЕТ

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПОВСТАНСЬКИЙ КОМIТЕТ 1921 (Центральний український повстанський комітет, Цупком) – підпільний військ.-політ. центр з кер-ва укр. антибільшовицьким рухом опору на тер. УСРР. Ств. 18 берез. у Києві. Повинен був забезпечити підготовку, початок та успішний хід заг.-укр. повстання проти більшовицького режиму, результатом якого було б відновлення суверенної Української Народної Республіки. У політ. плані він орієнтувався на уряд С.Петлюри, а у військ.-оперативному – на створений на польс. боці кордону Повстанський партизан. штаб на чолі з Ю.Тютюнником.

За короткий час після утворення в.п.к. Київ. ГубЧК через агентуру дізналася про його існування та діяльність, яку почала відстежувати та блокувати. Це спричинилося до перманентних змін у складі в.п.к. Спочатку він був таким: I.Чепілко (голова), О.Грудницький (уповноважений з військ. справ), Данчевський (уповноважений у зв'язках з периферією), С.Махиня, Ф.Наконечний (секретар, уповноважений у закордонних зв'язках). К-т безпосередньо контактував з підпільною Київ. міськ. військ. орг-цією на чолі з Ю.Гринем (базувалася в шк. Червоних старшин), губернськими та ін. периферійними повстанкомами. Через недостатню підготовленість початок повстання в Києві та окрузі було перенесено за директивою С.Петлюри з 1 трав. на 15 черв. 1921. Надалі він ще не раз відтягувався. Це дало змогу ЧК виявити і ліквідувати військ.-орг. структури та загони, на які в.п.к. спирався (зокрема, повстанські сили в Уманському, Звенигородському пов. Київ. губ., в р-ні Холодного Яру), посилити морально-політ. розклад укр. підпілля. За офіц. інформацією, лише на Київщині в цій справі було затримано понад 1000 осіб, 450 названо прямо причетними до "петлюрівської змови". За постановою колегії київ. ГубЧК від 28 серп. 1921 було розстріляно 39 осіб, в т. ч. кер. в.п.к. та Київ. військ. орг-ції: I.Чепілка, I.Андруха, К.Бендрика-Ганжу, О.Грудницького, Ю.Гриня, С.Махиню, Ф.Наконечного, поета Г.Чупринку.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Ликвидация петлюровских повстанкомов на Украине (от Информ- отдела ВУЧК). "Коммунист", 1921, 7 авг.
 2. Ликвидация петлюровского гнезда. Там само, 1 авг.
 3. Голенков Д.М. Крушение антисоветского подполья в СССР, кн. 2. М., 1986
 4. Тютюнник Ю.Й. Автобіографія. "З архівів ВУЧК– ГПУ–НКВД–КГБ", 1998, № 1–2
 5. Юренко О. За мандатом головного отамана. Олександр Грудницький. В кн.: Полтавська петлюріана, вип. 3. Полтава, 1999.

Посилання:
 • АНДРУХ ІВАН
 • ЧУПРИНКА ГРИГОРІЙ АВРАМОВИЧ
 • ГРУДНИЦЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ГРИГОРОВИЧ
 • ХОЛОДНИЙ ЯР
 • ПЕТЛЮРА СИМОН ВАСИЛЬОВИЧ
 • ТЮТЮННИК ЮРІЙ ЙОСИПОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

 • Пов'язані терміни:
 • ГРУДНИЦЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ГРИГОРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)