ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РОБІТНИЧИЙ З'ЇЗД 1918 Р.

  Бібліографічне посилання: Хміль I.В. ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РОБІТНИЧИЙ З'ЇЗД 1918 Р. [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vseukrainskyj_robitnychyj_1918 (останній перегляд: 16.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РОБІТНИЧИЙ З'ЇЗД 1918 Р.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РОБІТНИЧИЙ З'ЇЗД 1918 Відбувся нелегально 13–14 трав. у Києві, його скликала Всеукраїнська рада робітничих депутатів. Через заборону проведення з'їзду гетьман. владою на нього прибуло лише бл. 200 депутатів – представників восьми соціаліст. партій, які очолювали робітн. рух в Україні: УСДРП, УПСР, РСДРП (меншовиків), більшовиків, рос. есерів (див. Партія соціалістів-революціонерів), Бунду, Об'єднаної єврейської соціалістичної робітничої партії, Польської соціалістичної партії. Проходив за скороченою програмою: 1) поточний політ. момент; 2) утворення всеукр. орг. центру. Делегати засудили гетьманський переворот 1918, визначили цілі робітників у боротьбі з режимом П.Скоропадського за відновлення УНР, скликання Укр. Установчих зборів, за передачу землі селянам без викупу, нац.-персональну автономію тощо. Спроби більшовиків та лівої частини УСДРП закликати до боротьби за соціаліст. революцію та встановлення рад. влади в Україні не знайшли підтримки делегатів. Вони висловилися за самостійну Україну й відмовилися від орієнтації на РСФРР.

На відміну від Всеукраїнського селянського з'їзду 1918, який закликав селян до повстання, робітн. з'їзд висловився за мирні, легальні форми боротьби: агітація, пропаганда, страйки. Для координації дій робітн. класу в боротьбі проти режиму П.Скоропадського ухвалено створити Всеукр. робітн. центр та обрано орг. комісію для його утворення.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Христюк П. Замітки і матеріали до історії української революції. 1917–1920 рр., т. 3. Прага, 1921
  2. Солдатенко в.Ф. Українська революція – концепція та історіографія (1918– 1920 рр.). К., 1999.


(тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)