ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВТРАТИ ЛЮДСЬКІ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ВІТЧИЗНЯНІЙ ВІЙНІ 1941-1945 РР

  Бібліографічне посилання: Муковський I.Т. ВТРАТИ ЛЮДСЬКІ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ВІТЧИЗНЯНІЙ ВІЙНІ 1941-1945 РР [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vtraty_vijskovi (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВТРАТИ ЛЮДСЬКІ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ ВІТЧИЗНЯНІЙ ВІЙНІ 1941-1945 РР

ВТРАТИ ЛЮДСЬКІ УКРАЇНИ В ДРУГIЙ СВIТОВІЙ ВIЙНІ – людські жертви, яких зазнала Україна в ході та внаслідок Другої світової війни. Геноцид, здійснений окупантами, спричинив загибель понад 4 млн цивільного нас. України. Більше 2,4 млн осіб вивезено на примусові роботи до Німеччини, значна ч. з яких не повернулася. У 109 містах України на 1 січ. 1941 мешкало бл. 8,5 млн осіб, після звільнення – 3,2 млн. Причинами різкого скорочення міськ. нас. стали не лише евакуація на Схід, а й голод, хвороби, антисанітарні умови життя. Значним було також скорочення й сільс. нас. Саме в сільс. місцевості розгорталися каральні акції "втихомирення" й антипартизан. операції, у результаті яких стерто з лиця землі понад 250 населених пунктів України разом з їх мешканцями.

З тер. України до лав Червоної армії (див. Радянська армія) за роки війни було мобілізовано бл. 7 млн осіб, з яких убито в боях, загинуло в полоні, пропало безвісти, померло в госпіталях під час війни та в перші повоєн. роки майже 4,1 млн осіб. З-поміж них військовополонених, що загинули під час етапування і перебування в таборах для полонених внаслідок голоду, хвороб, непосильної праці та масових страт.

Після визволення військовополонені проходили перевірку у фільтраційних таборах. За рос. джерелами, з них понад 339,6 тис. потрапило в табори ГУЛАГу. Значна частина військовополонених – вихідці з України.

Людські втрати України в II світ. війні – це також загиблі, які воювали у мундирах військ СС, у допоміжних та охоронних підрозділах, поліційних частинах. Відомо, що загинуло щонайменше 16 тис. вояків та офіцерів д-зії СС "Галичина", Рос. визвол. армії (Русской освободительной армии – "РОА"), Укр. визвол. війська, різних добровільних (козачих та ін.) збройних формувань. Досі залишається невідомою кількість втрат підпільників і партизанів.

За сучасними підрахунками, заг. людські втрати народу України складають бл. 9 млн осіб.

Демографічні втрати від 1 січ. 1941 до 1 січ. 1945 становлять понад 13,5 млн осіб. Серед них загиблі, ті, хто залишив Україну (біженці, "переміщені особи", "остарбайтери") і не повернувся, та ненароджені.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Скрытая правда войны. 1941 г.: Неизвестные документы. М., 1992
 2. Гриф секретности снят: Потери Вооруженных Сил СССР в войнах, боевых действиях и военных конфликтах: Статистические исследования. М., 1993
 3. Памяти павших: Великая Отечественная война. 1941–1945. М., 1995
 4. Муковський I.Т., Лисенко О.Є. Звитяга і жертовність: українці на фронтах другої світової війни. К., 1997.

Посилання:
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГАЛИЧИНА
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ
 • ВІЙСЬКА СС

 • Пов'язані терміни:
 • БІЛА ЦЕРКВА
 • ДЕМОГРАФІЧНІ ВТРАТИ УКРАЇНИ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ 20 СТ.
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГЕНОЦИД


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)