ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВИБОРЧА СИСТЕМА

  Бібліографічне посилання: Головко В.В. ВИБОРЧА СИСТЕМА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vyborcha_systema (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВИБОРЧА СИСТЕМА

ВИБОРЧА СИСТЕМА – порядок організації і проведення виборів до представницьких органів держ. влади та до органів місц. самоврядування та на ін. сусп. посади, що забезпечує реалізацію певній групі громадян (нині – тим, які досягли визначеного віку, раніше також за ін. ознаками – майновими, статевими, расовими і т. ін.) своїх виборчих прав. Осн. видами сучасних в.с. є мажоритарна, пропорційна та змішана (мажоритарно-пропорційна або пропорційно-мажоритарна).

За мажоритарної в.с. від кожного виборчого округу обирається один депутат, за якого проголосувала більшість виборців (абсолютна чи відносна, відповідно до виборчого законодавства країни). Ця система є найдавнішою і найбільш поширеною, вона утвердилася у Великій Британії, Канаді, США, Франції, Японії, загалом майже у 80 країнах світу.

За пропорційної в.с. (виникла на поч. 20 ст.) виборці голосують за партії політичні (або їх коаліції), які отримують депутатські місця (згідно з заздалегідь представленими списками кандидатів) у представницьких органах влади пропорційно числу отриманих голосів. Розповсюджена переважно в європ. країнах.

Існують різні схеми змішаної в.с. Так, у ФРН 50 % депутатів бундестагу обирається за мажоритарною в.с., а ін. 50 % – за пропорційною. В Австралії нижня палата обирається за мажоритарною в.с., а верхня – за пропорційною. Змішана в.с. широко застосовується в посткомуніст. країнах (Болгарія, Грузія, Литва, Румунія, РФ та ін.).

В УРСР вибори до представницьких органів влади всіх рівнів відбувалися за мажоритарною в. с., за винятком 1990, коли під час виборів до ВР СРСР та Верховної Ради УРСР була застосована пропорційна в.с. В Україні парламентські вибори 1994 проводилися за мажоритарною в.с., а 1998 та 2002 – за змішаною: половина складу ВР – за пропорційною, ін. половина – за мажоритарною. Вибори до органів місц. влади проходили за мажоритарною в.с.

дата публікації: 2003 р.

Посилання:
  • ПАРТІЯ ПОЛІТИЧНА
  • ВЕРХОВНА РАДА УРСР
  • ВИБОРЧЕ ПРАВО
  • ВИБОРИ

  • Пов'язані терміни:
  • ДЕМОКРАТІЯ
  • ВИБОРИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)