ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВИНСЬКИЙ ГРИГОРІЙ СТЕПАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Шевченко Н.В. ВИНСЬКИЙ Григорій Степанович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vynskyj_H (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВИНСЬКИЙ ГРИГОРІЙ СТЕПАНОВИЧ

ВИНСЬКИЙ Григорій Степанович (1752 – після 1818) – укр. просвітник, письменник-мемуарист, перекладач. Н. в м. Почеп Стародубського полку (нині місто Брянської обл., РФ) в сім'ї дрібного укр. шляхтича. Освіту здобув у парафіяльній шк. м. Почеп, Чернігівському колегіумі та Київ. акад. (див. Києво-Могилянська академія). Військ. кар'єру розпочав у Санкт-Петербурзі в лейб-гвардії Iзмайловському полку (1770). 1775 подав у відставку. Виступав з критикою показного лібералізму імп. Катерини II, зазнав від самодержавства гонінь. 1779 був заарештований за звинуваченням у привласненні казенних грошей, позбавлений дворянства, чинів і засланий довічно до м. Оренбург (нині місто в РФ). Там він продовжив перекладацьку діяльність і співробітничав з дворянсько-революц. "Оренбурзьким таємним товариством". Після амністії 1805 залишився жити в м. Бузулук (нині місто Оренбурзької обл., РФ). Запропонував проект організації експедиції у Хіву (д-ва на тер. сучасних Узбекистану та Туркменістану) з метою оборони торг. шляхів Російської імперії. Автор мемуарів ("Мое время. Записки", 1815), що містять цікаві відомості з сусп.-політ. життя Рос. імперії 2-ї пол. 18 ст., в т. ч. й тогочасної України. Засуджував кріпацтво і відсутність громадян. свобод.

дата публікації: 2003 р.

Праці:
 1. Мое время. Записки. СПб., 1914.
Література:
 1. Штранге М.М. Демократическая интеллигенция России в XVIII веке. М., 1965.

Посилання:
 • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • КРІПАЦТВО, КРІПОСНЕ ПРАВО
 • КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ (КМА), КИЇВСЬКА БРАТСЬКА ШКОЛА, КИЇВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ, КИЇВСЬКА АКАДЕМІЯ, КИЇВСЬКА ДУХОВНА АКАДЕМІЯ, НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКА АКАДЕМІЯ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СТАРОДУБСЬКИЙ ПОЛК

 • Пов'язані терміни:
 • МЕМУАРИСТИКА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)