ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ВИШНЯ, АРХЕОЛОГІЧНА ПАМ'ЯТКА

  Бібліографічне посилання: Петегирич В.М. ВИШНЯ, АРХЕОЛОГІЧНА ПАМ'ЯТКА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vyshnia (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВИШНЯ, АРХЕОЛОГІЧНА ПАМ'ЯТКА

ВИШНЯ археологічна пам'ятка – давні городища. Пам'ятка розташов. у межах м. Судова Вишня. Єдиний раз в. згадана у Галицько-Волинському літописі під 1230, коли нею володів галицький боярин Пилип, який вів ворожу Данилові Галицькому політику. Збереглося два городища, розташов. на зх. та сх. околицях сучасного міста. Перше – в урочищі Замчисько, друге – в урочищі "На чвораках". Встановлено, що обидва городища були оборонними замками, з яких 1-й існував у 10 – поч. 12 ст., а 2-й – у 12–13 ст.

У краще збереженому 1-му городищі по периметру валу відкрито дерев'яні конструкції у вигляді клітей – огорож оборонного та госп. призначення, сліди в'їзду, заглиблені та наземні житлові будівлі на майданчику городища з багатим інвентарем: залізні побутові вироби і зброя, глиняний посуд та ін.

2-ге городище розміщене за 3 км на сх. від 1-го на мисі між р. Вишня (прит. Сану, бас. Вісли) та потічком. Зруйноване кар'єрними розробками та забудоване. Речовий матеріал з цього городища показує, що воно існувало після загибелі 1-го в урочищі Замчисько і що саме з ним пов'язана літописна згадка. У пд. ч. міста виявлено підкурганне кочівницьке поховання 10–11 ст. із великою кількістю срібних, бронз. та бурштинових прикрас.

дата публікації: 2003 р.

Література:
  1. Ратич О.О. Результат досліджень давньоруського городища Замчисько в м. Судова Вишня Львівської області в 1957–59 рр. "Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині", 1962, вип. 4
  2. Багрий Р.С. Вишня. В кн.: Археология Прикарпатья, Волыни и Закарпатья (раннеславянский и древнерусский периоды). К., 1990.

Посилання:
  • ДАНИЛО ГАЛИЦЬКИЙ
  • ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКИЙ ЛІТОПИС
  • ГОРОДИЩА, ДАВНІ ПОСЕЛЕННЯ
  • ПИЛИП
  • СУДОВА ВИШНЯ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)