ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"ВИВІД ПРАВ УКРАЇНИ" 1712

  Бібліографічне посилання: Кресін О.В. "ВИВІД ПРАВ УКРАЇНИ" 1712 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Vyvid_prav_1712 (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 1: А-В ) в електронній біблотеці

ВИВІД ПРАВ УКРАЇНИ 1712

"ВИВІД ПРАВ УКРАЇНИ" 1712 – політико-правовий трактат, автором якого вважається гетьман П.Орлик. Оригінал твору франц. мовою без підпису та дати знайшов 1922 в архіві замку Дентевіль (Франція) І.Борщак і датував його написання літом 1712 чи поч. 1713. Сумніви в автентичності "В.п.У." в цілому висловлював О.Субтельний (невідомо, чи існував оригінал "В.п.У.", нині його в Дентевілі немає); у достовірності деяких його тверджень – Б.Крупницький та М.Андрусяк.

Осн. темами трактату є обґрунтування суверенності Укр. козац. д-ви, створеної під час національної революції 1648–1676, на підставі договорів, укладених нею з ін. д-вами і тогочасного міжнар. права, а також доведення необхідності відновлення її суверенності, що була порушена Рос. д-вою.

За ознакою суверенності автор трактату розрізняє д-ви суверенні, протекторати та поневолені, за формою правління – монархії (див. Монархізм) та республіки. Справедливим урядуванням вважає демократію, засуджує деспотію. Гетьманщину називає Україною і кваліфікує її як князівство – станову монархію з виборною пожиттєвою владою князя (гетьмана). Право поділяє на природне та людське. Суб'єктами права вважає не лише окремих осіб, а й народи. Одним із природних прав народу проголошує свободу від деспотичного правління. Апелює до міжнар. права, обґрунтовує правомірність міжнар. інтервенції для скинення правителя-деспота. Оперує геополіт. ідеями християн. політ. єдності та міжнар. рівноваги як факторами запоруки стабільності тощо. Загрозою для європ. безпеки вважає розширення Рос. д-ви. Висуває ідею багатосторонніх зовн. гарантій державності Гетьманщини. Подає інтерпретацію українсько-шведського договору 1708. Його аналіз низки міжнар. договорів містить елементи фальсифікації.

дата публікації: 2003 р.

Література:
 1. Борщак І. Гетьман Пилип Орлик і Франція. "ЗНТШ", т. 134–135. Львів, 1924
 2. Його ж. Вивід прав України. "Стара Україна", 1925, № 1–9
 3. Оглоблин О. Вивід прав України. "Вісник", 1954, ч. 5
 4. Ульяновський в. Пилип Орлик. В кн.: Володарі гетьманської булави. К., 1994
 5. Кресін О. Мазепинці. К., 1994
 6. Мельник Л. Українсько-турецькі взаємовідносини і політичні проекти П. Орлика. "УІЖ", 1997, № 6
 7. Кресін О. Політико-правова спадщина української політичної еміграції першої половини XVIII століття. К., 2002.

Посилання:
 • АНДРУСЯК МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ
 • БОРЩАК ІЛЬКО
 • ГЕТЬМАНЩИНА
 • КРУПНИЦЬКИЙ БОРИС ДМИТРОВИЧ
 • МОНАРХІЯ
 • НАЦІОНАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ 1648–1676
 • ОРЛИК ПИЛИП
 • РЕСПУБЛІКА
 • СУБТЕЛЬНИЙ ОРЕСТ МИРОСЛАВОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКО-ШВЕДСЬКИЙ ДОГОВІР (1708)

 • Пов'язані терміни:
 • МАЗЕПИНСЬКА ЕМІГРАЦІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)