ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЯССЬКО-КИШИНІВСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1944

  Бібліографічне посилання: Грицюк В.М. ЯССЬКО-КИШИНІВСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1944 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Yassko_K (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 10: Т-Я ) в електронній біблотеці

ЯССЬКО-КИШИНІВСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1944

ЯССЬКО-КИШИНІВСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1944 — стратегічна наступальна операція військ Другого Українського фронту (команд. — генерал армії Р.Малиновський) і Третього Українського фронту (команд. — генерал армії Ф.Толбухін) у взаємодії з силами Чорномор. флоту (команд. — адмірал П.Октябрьський) та Дунайської військової флотилії (команд. — контр-адмірал С.Горшков), проведена 20—29 серпня 1944 з метою розгрому нім. групи армій "Південна Україна".

До початку Я.-К.н.о. війська 2-го і 3-го Українських фронтів перебували на рубежі Красноїльськ (нині с-ще міськ. типу Сторожинецького р-ну Чернів. обл.), Пашкани (Румунія), на північ від Ясс (Румунія), Дубоссар (нині місто в Молдові), далі — по р. Дністер до Чорного моря і займали охоплююче становище щодо угруповання противника. Усього вони нараховували бл. 1,3 млн осіб, 16 тис. гармат і мінометів, понад 1,8 тис. танків і самохідних артилер. установок, 2,2 тис. літаків (з урахуванням авіації Чорномор. флоту). Перед рад. військами тримала оборону група армій "Південна Україна" (німецькі 6-та армія, 8-ма армія, 17-й армійський корпус і румунські 3-тя армія і 4-та армія — усього 48 д-зій і 5 бригад, крім того, 6 бригад штурмових гармат; 643 тис. осіб, 7,6 тис. гармат і мінометів, понад 400 танків і штурмових гармат). Їх підтримувала частина сил 4-го повітряного флоту і румун. військово-повітряні сили — усього більше 800 літаків.

Вранці 20 серпня 1944 гол. сили фронтів перейшли в наступ і до середини дня прорвали першу, а 27-ма армія — і другу смугу оборони противника. На ділянці 27-ї армії введено в битву 6-ту танк. армію. До кінця дня стрілец. з’єднання просунулися вглиб на 10—16 км, а 6-та танк. армія вийшла до третьої смуги оборони, що проходила по хребту Маре, де зустріла значний опір противника. 21 серпня гол. сили 2-го Укр. фронту вели боротьбу за третю смугу ворожої оборони, а 7-ма гвард. армія і кінно-механізована група — за Тиргу-Фрумос (Румунія). Нім. командування на напрямку прориву рад. військ увело в бій 8 з’єднань (у т. ч. 2 танкових) і їхніми контрударами, особливо сильними в районі Ясс, прагнуло зупинити рад. війська. Однак після введення в операцію 18-го танк. корпусу в смузі 52-ї армії опір ворога був зломлений. До кінця дня 21 серпня війська 2-го Укр. фронту розширили прорив до 65 км по фронту й до 40 км углиб, опанували м. Ясси, а 22 серпня — м. Тиргу-Фрумос і вийшли на оперативний простір. Ударне угруповання 3-го Укр фронту також успішно здійснило прорив оборони противника, відбиваючи його контрудари й увівши в битву 21 серпня 7-й і 4-й гвардійський механізовані корпуси. До кінця цього дня рад. війська здолали до 30 км та розширили прорив до 95 км по фронту. Успіху військ активно сприяли з’єднання 5-ї (команд. — генерал-полковник авіації С.Горюнов) і 17-ї (команд. — генерал-полковник авіації В.Судець) повітряних армій, що зробили бл. 6350 літако-вильотів. У ніч на 22 серпня десантна група 46-ї армії при сприянні Дунайської військ. флотилії форсувала Дністровський лиман, війська 46-ї армії звільнили м. Білгород-Дністровський. 22 серпня нім. командування під загрозою оточення розпочало відведення військ з кишинівського виступу за р. Прут (прит. Дунаю). Уранці 22 серпня в наступ перейшла 4-та гвард. армія (команд. — генерал-лейтенант І.Галанін), а 23 серпня — 5-та ударна армія (команд. — генерал-лейтенант М.Берзарін). Прорвавши оборону противника у смузі Петрешти (нині с. Петрешть, Молдова), Володимирівка, з’єднання правого флангу 4-ї гвард. армії наступали вздовж лівого берега Пруту й до кінця дня просунулися на 25 км, опанувавши переправи на ділянці від Унген (нині м. Унгень) до Костулен (нині с. Костулень; обидва в Молдові).

Ударні угруповання фронтів перехопили шляхи відходу осн. сил нім. 6-ї армії, до кінця дня 23 серпня завершили оперативне оточення кишинівського угруповання (18 із 25 нім. д-зій). До того часу, поки був створений стійкий фронт кільця оточення (26 серпня), значній групі нім. військ з танками та артилерією вдалося прорватися через оперативну побудову 52-ї армії та переправитися через Прут. З’єднання 46-ї армії в причорномор. степах оточили румун. 3-тю армію, яка 24 серпня припинила опір.

Оперативно-стратегічна обстановка у смугах 2-го й 3-го Укр. фронтів стрімко змінювалася на користь рад. військ. 23 серпня почалося антифашистське збройне повстання в Румунії. Рад. командування, залишивши 34 д-зії для ліквідації оточеного угруповання противника, осн. сили двох Укр. фронтів спрямувало для наступу вглиб Румунії. 24 серпня з’єднання 5-ї ударної армії звільнили Кишинів. До кінця дня 27 серпня було ліквідовано оточене угруповання противника на сх. від р. Прут, а 29 серпня на пд. зх. від м. Хуші — частину з тих нім. військ, що зуміли прорватися через Прут. Решта військ нім. 6-ї армії продовжувала відчайдушну спробу прориву. Їм вдалося подолати ще бл. 100 км у бік Карпат і переправитися через р. Сірет. Їх третє оточення та ліквідація тривали до 4 вересня.

У цей час війська 2-го Укр. фронту на зовн. фронті розвивали наступ у бік Трансильванії й на фокшанському напрямку, 27 серпня звільнили Фокшани (Румунія), а 29 серпня вийшли до м. Плоешті (Румунія). Війська 3-го Укр. фронту, наступаючи на Плоешті по обох берегах Дунаю, відрізали шляхи відходу розбитим з’єднанням противника до Бухареста (Румунія). Чорномор. флот і Дунайська військ. флотилія забезпечували переправи військ через Дунай, висаджували десанти, завдавали ударів мор. авіацією. Із 26 до 29 серпня рад. війська зайняли Тулчу, Галац, Сулину, Констанцу й ін. міста. 29 серпня рухомий загін 46-ї армії вступив у Бухарест.

У результаті Я.-К.н.о. рад. війська в короткий термін розгромили 22 д-зії противника, знищили й захопили 3,5 тис. гармат і мінометів, понад 340 танків і штурмових гармат, 18 тис. автомобілів, бл. 300 літаків. Втрати противника вбитими та полоненими сягали бл. 256 тис. осіб. Це спричинило крах нім. оборони на пд. крилі радянсько-нім. фронту, привело до різкої зміни воєнно-політ. обстановки на Балканах. Було завершено звільнення пд. областей України та Молдови. Румунія вийшла з фашист. блоку й оголосила війну Німеччині. Глибокий прорив оборони противника на широкому фронті відкрив рад. військам можливість стрімкого наступу в глибину Румунії, на територію Угорщини та Болгарії. Втрати рад. військ у ході операції: безповоротні — 13 197 осіб, санітарні — 53 933 особи, середньодобові — 6713.

дата публікації: 2013 р.

Література:
 1. Операции Советских Вооруженных Сил в Великой Отечественной войне 1941—1945, т. 3. М., 1958
 2. Стратегический очерк Великой Отечественной войны 1941—1945 гг. М., 1961
 3. Малиновский Р.Я. и др. Ясско-Кишиневские Канны. М., 1964
 4. Сборник документов Верховного Главнокомандования за период Великой Отечественной войны, вып. 4: Январь 1944 — август 1945 года. М., 1968
 5. Паротькин И.В. и др. Освободительная миссия Советских Вооруженных Сил во Второй мировой войне. М., 1971
 6. История Второй мировой войны 1939—1945, т. 9. М., 1978
 7. Россия и СССР в войнах ХХ века: потери Вооруженных Сил: Статистическое исследование. М., 2001
 8. Безродний Є.Ф. Яссько-Кишинівська наступальна операція 1944 року. В кн.: Україна в полум’ї війни: 1941—1945. К., 2005

Посилання:
 • ДРУГИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ
 • ДУНАЙСЬКА ВІЙСЬКОВА ФЛОТИЛІЯ
 • МАЛИНОВСЬКИЙ РОДІОН ЯКОВИЧ
 • ОКТЯБРСЬКИЙ ПИЛИП СЕРГІЙОВИЧ
 • ТОЛБУХІН ФЕДІР ІВАНОВИЧ
 • ТРЕТІЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ

 • Пов'язані терміни:
 • БІРЮЗОВ СЕРГІЙ СЕМЕНОВИЧ
 • ДЕРЕВ'ЯНКО КУЗЬМА МИКОЛАЙОВИЧ
 • ДРУГИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ
 • ДУНАЙСЬКА ВІЙСЬКОВА ФЛОТИЛІЯ
 • ДВАДЦЯТЬ СЬОМА АРМІЯ
 • ІЗМАЇЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ
 • МАЛИНОВСЬКИЙ РОДІОН ЯКОВИЧ
 • ОДЕСЬКА НАСТУПАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ 1944
 • ТРЕТІЙ УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ
 • ВИЗВОЛЬНИЙ ПОХІД ЧЕРВОНОЇ АРМІЇ НА ТЕРИТОРІЇ ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН 1944-1945


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)