ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЯЦИК ПЕТРО ДМИТРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Мицик Ю.А. ЯЦИК Петро Дмитрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Yatsyk_P (останній перегляд: 22.11.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 10: Т-Я ) в електронній біблотеці

ЯЦИК ПЕТРО ДМИТРОВИЧ

ЯЦИК Петро Дмитрович (07.07. 1921—08.11.2001) — українсько-канад. меценат, культ. і громад. діяч. Н. в с. Синевидсько-Вижнє (нині смт Верхнє Синьовидне) в сім’ї Дмитра Яцика і Марії, уродженої Меленчук, був старшим сином серед 9-х дітей. Навч. на с.-г. курсах, працював механіком на тепловозі, згодом був організатором молочарського вир-ва. Під час гітлерівської окупації брав участь в укр. русі Опору, пізніше емігрував, навч. у вищих школах Регенсбурга та Мюнхена (обидва міста в Німеччині). 1949 переїхав з родиною до Канади, де досягнув значних успіхів як підприємець. Став власником компанії "Промбанк Інвестмент", очолював ін. компанії з буд-ва та продажу пром. і нерухомого майна. Від 1960-х рр. розпочав низку меценатських акцій на підтримку укр. науки й освіти, зокрема істор. науки. Спонсор "Енциклопедії українознавства". Відіграв важливу роль у становленні вічного фонду для 3-х кафедр українознавства Гарвардського ун-ту (США), створив фонд ім. П.Яцика в цьому ун-ті, сприяв розбудові кафедри українознавства в Торонтському ун-ті. 1967 став співзасновником патронату НТШ в м. Марсель (Франція). 1986 створив Освітню фундацію Петра Яцика, котра фінансувала низку академічних програм у провідних ун-тах світу (Колумбійський (США), Лондонський (Велика Британія), Торонтський і Ун-т Альберти; обидва в Канаді), призначала стипендії сучасним укр. історикам. Окрім того, у 1990-ті рр. фундація уклала угоди з Інститутом української археографії та джерелознавства імені М.Грушевського НАН України, Запоріз. ун-том та ін. освіт. й академічними інституціями. Активно сприяв програмі публікації істор. праць і джерел в Україні. За фінансової підтримки Я. реалізовано низку важливих академічних проектів, зокрема, в Канадському інституті українських студій при Ун-ті Альберти в м. Едмонтон (пров. Альберта, Канада) розпочався переклад англ. мовою та видання з ґрунтовними наук. коментарями класичної студії М.Грушевського "Історія України-Руси" (див. Центр досліджень історії України імені Петра Яцика). Від 1991 Я. регулярно відвідував Україну, надавав матеріальну й моральну підтримку багатьом наук., освіт. та культурно-громад. проектам. 1995 заснував і став першим президентом Ліги українських меценатів у Києві. За ініціативи Я. проводилися конкурси на кращий підручник з історії України й фінансувалося їхнє видання. 2000 Я. ініціював важливий освіт. і культурно-громад. проект "вивчаймо та плекаймо українську мову". Доброчинна і громад. діяльність Я. здобула міжнар. визнання. 1995 Ун-т Альберти удостоїв Я. почесним званням д-ра права. 1996 він був обраний до Нац. дорадчої ради Ін-ту Гаррімана при Колумбійському ун-ті та нагороджений Президентом України Л.Кучмою спец. грамотою за сприяння розвиткові укр. науки, освіти і к-ри.

П. у м. Торонто (пров. Онтаріо, Канада).

дата публікації: 2013 р.

Література:
 1. Марунчак М. Біографічний довідник до історії українців Канади. Вінніпег, 1986
 2. Канадський інститут українських студій: річний огляд. Едмонтон, 1999
 3. Пам’яті Петра Яцика. «Свобода» (Джерсі Сіті), 2001, № 46, 16 листопада
 4. Меценат, який не відмовився бути українцем: Петро Яцик у спогадах сучасників: Статті, відгуки та інтерв’ю видатного благодійника й громадського діяча. К., 2002
 5. Слабошпицький М.Ф. Українець, який відмовився бути бідним (Петро Яцик). К., 2004

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • ЕНЦИКЛОПЕДІЯ УКРАЇНОЗНАВСТВА (ЕУ)
 • ГРУШЕВСЬКИЙ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
 • ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ АРХЕОГРАФІЇ ТА ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВА ІМЕНІ М.ГРУШЕВСЬКОГО НАН УКРАЇНИ
 • КАНАДСЬКИЙ ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКИХ СТУДІЙ (КІУС)
 • КУЧМА ЛЕОНІД ДАНИЛОВИЧ
 • КИЇВ
 • ЛІГА УКРАЇНСЬКИХ МЕЦЕНАТІВ
 • ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ІМ. ПЕТРА ЯЦИКА
 • ВЕРХНЄ СИНЬОВИДНЕ

 • Пов'язані терміни:
 • ЛІГА УКРАЇНСЬКИХ МЕЦЕНАТІВ
 • ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ІМ. ПЕТРА ЯЦИКА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)