ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЗАГОРОДНИКИ

  Бібліографічне посилання: Гуржій О.І. ЗАГОРОДНИКИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zagorodnyky (останній перегляд: 23.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЗАГОРОДНИКИ

ЗАГОРОДНИКИ – порівняно вільна категорія збіднілого нас. в Україні, Білорусі, Польщі 14–17 ст. Землевласники надавали їм право освоювати цілинні землі за межами оброблених ділянок – "за городами", для чого звільняли їх на 10 років від феод. ренти. Часто можновладці спеціально зобов'язували селян селитися на неосвоєних землях, відібраних чи набутих перед цим якимось чином у місц. общини (громади), перетворювали їх на З. і примушували виконувати всілякі повинності на свою користь. Перебування в статусі З. понад 10 років, як правило, перетворювало селянина на кріпака (див. Кріпацтво). У зв'язку з еволюцією феод. відносин і переходом З. до ін. залежних груп нас. згадки про них в істор. джерелах поступово зникають.

дата публікації: 2005 р.

Література:
  1. Мишко Д.І. Соціально–економічні умови формування української народності (становище селян і антифеодальні рухи на Україні в XV – першій половині XVI ст.). К., 1963
  2. Гуржій О.І. Еволюція соціальної структури селянства Лівобережної та Слобідської України (друга половина XVII–XVIII ст.). К., 1994
  3. Гурбик А.О. Еволюція соціально–територіальних спільнот в середньовічній Україні (волость, дворище, село, сябринна спілка). К., 1998.

Посилання:
  • КРІПАЦТВО, КРІПОСНЕ ПРАВО

  • Пов'язані терміни:
  • ГОРОДНИКИ
  • ЗАХРЕБЕТНИКИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)