ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(Б)УЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(Б)У, ЗАКОРДОТ ЦК КП(Б)У

  Бібліографічне посилання: Козенюк В.О. ЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(б)УЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(б)У, Закордот ЦК КП(б)У [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zakordonny_viddil_CK_KP(b)U (останній перегляд: 17.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(Б)УЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(Б)У, ЗАКОРДОТ ЦК КП(Б)У

ЗАКОРДОННИЙ ВІДДІЛ ЦК КП(б)У, Закордот ЦК КП(б)У (термін "закордот" поєднує в собі укр. слово "закордонний" і рос. – "отдел") – структурний підрозділ ЦК КП(б)У. Ств. у трав. 1920 для ведення агентурно-розвідувальної та інформаційної роботи за лінією фронту (див. Польсько-радянська війна 1920) та в сусідніх з УСРР "буржуазних" д-вах. Першим кер. був Ф.Кон. Організаційно Закордонний від. складався з парт.-оперативного, агентурно-розвідувального, військ.-політ. та інформаційного підвідділів. Усі підвідділи діяли конспіративно й відокремлено один від одного. З.в. ЦК КП(б)У прирівнювався до військ. установ республіки й мав офіц. назву – Реєстраційне управління Реввійськради Республіки. Відділ видавав друкований орган – "Бюлетень інформбюро Закордоту при ЦК КП(б)У".

Осн. напрямами діяльності Закордонного від. були: у сфері розвідки – збір і добування військ. та екон. інформації, агентурне проникнення в політичні об-ня; у сфері контррозвідки – ведення обліку контрреволюц. елементів, нейтралізація діяльності жандармерії, виявлення і знищення агентів контррозвідки супротивника; у сфері бойової діяльності – проведення диверсій, здійснення терористичних акцій, розгортання повстанського руху; в галузі забезпечення таємних операцій – видання газет і листівок для розповсюдження за кордоном, екіпірування агентів, яких направляли для роботи на тер. іноз. д-в, матеріально-тех. забезпечення диверсійно-терористичних операцій за кордоном. Закордонний від. широко практикував форми і методи роботи органів розвідки, контррозвідки й політ. розшуку: вербував агентуру, створював резидентури, опитував полонених та перебіжчиків, брав участь у воєнно-пропагандистських акціях, здійснював підривні психологічні операції і т. ін.

На неконтрольованій рад. властями укр. території З.в. ЦК КП(б)У брав участь у підпільній і партизан. боротьбі із супротивниками рад. влади й при необхідності створював територіальні підвідділи (Крим., Правобереж. України) і пункти (Чорномор., Очаківський). Закордонний від. інтенсивно діяв у Румунії, Бессарабії, Польщі. Влітку 1921 стався провал закордонної резидентури Закордоту в Польщі. Невдовзі після цього, наприкінці 1921, політбюро ЦК КП(б)У ліквідувало Закордонний від., а його підрозділи було передано рад. спецслужбам.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. "Закордот" в системі спецслужб радянської України: Збірник документів. К., 2000
 2. Сидак В.С., Козенюк В.А. Революцию назначить…: Экспорт революции в операциях советских спецслужб. К., 2004.

Посилання:
 • БЕССАРАБІЯ
 • КОН ФЕЛІКС ЯНОВИЧ
 • ПОЛЬСЬКО-РАДЯНСЬКА ВІЙНА 1919–1920

 • Пов'язані терміни:
 • ЧЕРВОНА ДВАНАДЦЯТКА
 • ЕКСПОРТ РЕВОЛЮЦІЇ
 • ГАВЕН (ГАВЕНИС) ЮРІЙ ПЕТРОВИЧ
 • КОН ФЕЛІКС ЯНОВИЧ
 • ПАПАНІН ІВАН ДМИТРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)