ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ

  Бібліографічне посилання: Мурашин Г.О. ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zasluzheny_dijach_nauky_i_tekhniku_Ukr (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ

ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ НАУКИ І ТЕХНІКИ УКРАЇНИ – почесне звання, одна з державних нагород України, яка є офіц. визнанням д-вою заслуг громадянина, його вагомого внеску в розвиток науки й техніки, а також засобом морального стимулювання творчої діяльності.

Попередником цієї нагороди було звання "Заслужений діяч науки й техніки або мистецтва", встановлене ВУЦВК і РНК УСРР 13 січ. 1934. Воно надавалося за особливо цінні праці в галузі науки й техніки або за особливо важливі відкриття та винаходи чи за видатну науково-популяризаторську діяльність. Присвоєння звання відбувалося виключно за постановою Президії ВУЦВК за поданням народних комісаріатів, ЦВК Молдав. Автономної СРР, обласних виконкомів, республіканських профспілкових та ін. громад. орг-цій.

Назва нагороди не раз змінювалася. Згідно з положенням "Про почесні звання Української РСР", затвердженим Президією ВР УРСР 26 верес. 1944, здійснювалося присвоєння звань "Заслужений діяч науки УРСР", "Заслужений діяч науки і техніки УРСР". У постанові Президії ВР УРСР від 10 жовт. 1969 вже значилося лише звання "Заслужений діяч науки УРСР". Указом Президії ВР УРСР від 15 листоп. 1988 "Про внесення змін у систему почесних звань Української РСР" звання "Заслужений діяч науки УРСР" було скасоване і запроваджене звання "Заслужений діяч науки і техніки УРСР". В указі Президії ВР УРСР від 20 квіт. 1989 вказувалося, кому саме воно може бути присвоєне.

Особам, яким присвоюється почесне звання "Заслужений діяч науки і техніки України", вручається підписаний Президентом України документ про його присвоєння і нагрудний знак. Останній має фігурну форму. У центрі лицьового боку нагрудного знака – овал, в якому зображено жін. профіль, прикрашений вінком з квітів, і колос пшениці як уособлення України. Овал обрамлений рослинним орнаментом у стилі укр. бароко. На зворотному боці – зображення соняшника, над яким зліва направо по колу розміщено напис "Заслужений діяч науки і техніки України". В нижній ч. – рослинний орнамент та стилізований картуш, на тлі якого гравірується номер знака. Осн. частина знака за допомогою кільця з вушком з'єднується з металевою фігурною колодкою, на якій зображена лаврова гілка. Згідно з постановою KM України від 29 трав. 1996 "Про упорядкування умов оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери" посадові оклади (ставки зарплати) працівників бюджетних установ і орг-цій, які мають почесні звання, в т. ч. "Заслуженого діяча науки і техніки України", підвищуються на 20 %.

дата публікації: 2005 р.

Література:
  1. Нагороди України. Історія, факти, документи, т. 1–3. К., 1996.

Посилання:
  • ДЕРЖАВНІ НАГОРОДИ УКРАЇНИ (ВІД 1991)


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)