ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЗАВОЙКО (ЗАВОЙКА) ВАСИЛЬ СТЕПАНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Голобуцький П.В. ЗАВОЙКО (Завойка) Василь Степанович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zavoyko_V (останній перегляд: 20.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЗАВОЙКО (ЗАВОЙКА) ВАСИЛЬ СТЕПАНОВИЧ

ЗАВОЙКО (Завойка) Василь Степанович (27(15).07.1810–27(15).02. 1898) – військ. діяч, адмірал (1874). Н. в с. Прохорівка Золотоніського пов. Полтав. губ. (нині село Канівського р-ну Черкас. обл.) в родині мор. штаб-лікаря з дворян Полтав. губ. Вчився в Миколаїв. штурманському уч-щі, звідки вийшов гардемарином. На бригу "Мінгрелія" під командою капітан-лейтенанта М.Станюковича (батька майбутнього письменника К.Станюковича) здійснив перше плавання від м. Миколаїв до м. Севастополь і назад. Від 1826 – мічман. 1827 на кораблі "Александр Невский" брав участь у бою в Наваринській бухті (пд.-зх. узбережжя п-ова Пелопоннес, у Греції). 1828–33 служив на корветі "Наварин", пізніше – на фрегаті "Паллада" під командою капітан-лейтенанта П.Нахімова. Від 1833 – лейтенант. 1835–1838 двічі здійснив навколосвітнє плавання. Від 1840 – на службі в Рос.-амер. компанії, де був призначений правителем Охотської факторії (нині смт Охотськ Хабаровського краю, РФ). Підшукав місце для порту в Аянській затоці Охотського м. в 400-х км на пд. зх. від Охотська (нині смт Аян Хабаровського краю, РФ). Під час цих пошуків уперше було досягнуто гирла р. Амур. Своїми повідомленнями з приводу значення р. Амур для подальшого освоєння Далекого Сх. спонукав царську владу відправити спец. експедицію для дослідження сточища ріки. В результаті увесь Приамурський край був приєднаний до Російської імперії і почав інтенсивно заселюватися, в т. ч. й українцями (див. Зелений Клин, Далекосхідні поселення українців). 1850 З. призначено камчатським військ. губернатором та командиром Петропавловського порту (нині м. Петропавловськ-Камчатський, центр Камчатської обл., РФ). Перебуваючи на Камчатці, З. чимало зробив для екон. розвитку цього краю та поліпшення становища місц. рос. нас. й тубільців-камчадалів. Так, щоб запобігти шахрайству з боку закупівельників хутра промислових звірів, З. запровадив посаду чиновника, до обов'язків якого входило інформувати тубільців-камчадалів про справжні ціни як на хутро, так і на товари, на які вони це хутро обмінюють. З метою збереження природного потенціалу хутряного промислу наказав припиняти забій хутряних звірів у березні – тобто тоді, коли звірі розмножуються. Він також доклав чимало зусиль, щоб призвичаїти тубільців-камчадалів до городництва. За його розпорядженням на Камчатку було завезено 300 корів й роздано місц. жителям, а на Паратунських гарячих ключах побудовано лікарський притулок для хворих проказою. Під час Кримської війни 1853–1856 він організував оборону Петропавловська, відбивши напад англо-франц. ескадри (1854). На поч. 1855 керував евакуацією жителів і гарнізону з Петропавловського порту в гирло р. Амур. Тоді на березі Амуру під його управою за два з половиною місяці було зведено м. Ніколаєвськ (нині м. Ніколаєвськ-на-Амурі Хабаровського краю, РФ). 1858 повернувся до Санкт-Петербурга, де служив у Мор. аудитораті (вищому військ.-морському суді).

По смерті ім'я його було увіковічено в назвах бухти й рогу в Авачинській губі (біля південно-сх. берегів п-ова Камчатка).

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Энциклопедический словарь Ф.А. Брокгауза и И.А. Ефрона, т. 12. СПб., 1894
 2. Советская историческая энциклопедия, т. 5. М., 1964.

Посилання:
 • ДАЛЕКОСХІДНІ ПОСЕЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ
 • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
 • МИКОЛАЇВ
 • НАХІМОВ ПАВЛО
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК
 • ЗЕЛЕНИЙ КЛИН

 • Пов'язані терміни:
 • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
 • ЗАВОЙКИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)