ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЖАДАНІВСЬКИЙ БОРИС ПЕТРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Волковинський В.М. ЖАДАНІВСЬКИЙ Борис Петрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zhadanivsky_B (останній перегляд: 23.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЖАДАНІВСЬКИЙ БОРИС ПЕТРОВИЧ

ЖАДАНІВСЬКИЙ Борис Петрович (10.05(28.04).1885–27.04.1918) – учасник революції 1905–1907 і боротьби з нім. військ. частинами 1918 в Криму. Н. в м. Харків у сім'ї офіцера. Навч. у Полтав. кадетському корпусі. Закінчив Миколаївське військ.-інженерне уч-ще в м. Санкт-Петербург. Від 1905 служив підпоручиком 5-го понтонного батальйону 3-ї саперної бригади в Києві. 1 груд. (18 листоп.) 1905 одна з рот цього батальйону відмовилася нести караульну службу, вимагаючи поліпшення харчування та заміни командира. Збурені солдати на чолі з Ж. вирішили приєднатися до робітн. демонстрації, що відбувалася в місті. Демонстрація була розстріляна царськими військами. Пораненого Ж. врятувала єврейс. сім'я, після чого він переховувався на агрономічній фермі Київ. політех. ін-ту. Місцеві жителі видали Ж. поліції, і 1906 військ.-окружний суд засудив його до розстрілу, який було замінено каторгою. По дорозі на каторгу Ж. зробив невдалу спробу втекти. Каторгу відбував у Шліссельбурзькій фортеці, згодом був ув'язнений у Смоленській, Орловській, Курській, а від кін. 1913 – Херсон. – тюрмах. Тут він зустрічався і спілкувався з більшовиками, анархістами та есерами (див. Партія соціалістів-революціонерів). Звільнений після Лютневої революції 1917 згідно з амністією, ухваленою міністром юстиції Тимчасового уряду О.Керенським. Після виходу з тюрми переїхав до Криму для лікування від туберкульозу. В листоп. 1917 вступив до лав РСДРП(б), обіймав посаду заст. голови Ялтинської ради робітн. депутатів і був гол. ред. її друкованого органу "Известия". Навесні 1918, під час вступу австро-нім. військ на тер. Української Народної Республіки і в Крим (див. Австро-німецьких військ контроль над територією України 1918), організував із комуністів, лівих есерів та анархістів "особливий соціалістичний" загін чисельністю в 150 осіб. У боях під Сімферополем загін був розгромлений нім. військами, а Ж. загинув.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Генкин И. Революционер-подвижник – Б.П.Жадановский. "Каторга и ссылка", 1925, № 3
 2. Литвак Ю.С. Борис Петрович Жаданівський. К., 1962
 3. Франко О.О. Життя в бою (документи про життя і революційну діяльність Б.П.Жаданівського). "Архіви України", 1975, № 5.

Посилання:
 • АВСТРО-НІМЕЦЬКИХ ВІЙСЬК КОНТРОЛЬ 1918
 • БІЛЬШОВИКИ
 • КЕРЕНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ
 • ХАРКІВ
 • КИЇВ
 • ЛЮТНЕВА РЕВОЛЮЦІЯ 1917
 • ПАРТІЯ СОЦІАЛІСТІВ-РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ
 • РЕВОЛЮЦІЯ 1905–1907 В УКРАЇНІ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • ШЛІССЕЛЬБУРЗЬКА ФОРТЕЦЯ
 • СІМФЕРОПОЛЬ
 • УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)