ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЖЕЛЯБУЗЬКИЙ ІВАН ОПАНАСОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Горобець В.М. ЖЕЛЯБУЗЬКИЙ Іван Опанасович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zhelyabuzky_I (останній перегляд: 20.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЖЕЛЯБУЗЬКИЙ ІВАН ОПАНАСОВИЧ

ЖЕЛЯБУЗЬКИЙ Іван Опанасович (1638 – після 1709) – рос. держ. і військ. діяч, дипломат. У 1-й пол. 1657 в чині ясельничого виконував дипломатичну місію до трансільванського кн. Ракоці Дєрдя II. По дорозі до Трансільванії (істор. обл. на пн. Румунії) влітку 1657 перебував в Україні, збирав тут за дорученням голови Посольського приказу інформацію про стан справ у Війську Запорозькому, а також агітував місц. нас. за обмеження прав гетьмана на користь рос. царя. Зібрані Ж. відомості були використані урядом царя Олексія Михайловича при визначенні нового, більш жорсткого, курсу щодо України. У верес. 1665 Ж. за дорученням царя зустрічав на в'їзді до Москви посольство гетьмана І.Брюховецького. Брав активну участь у рос.-укр. переговорах, за результатами яких було укладено Московські статті 1665. Після завершення переговорів Ж. відправлено послом в Україну. Невдовзі внаслідок конфлікту з головою Посольського приказу О.Ордіним-Нащокіним він був відкликаний до Москви. 1668 за наказом царя Олексія Михайловича їздив в Україну для втихомирення протимоск. повстання І.Брюховецького. 1674 пожалуваний царем чином стольника, а 1676 – думного дворянина. Після смерті рос. царя Федора Олексійовича (1676–82) приводив гетьмана І.Самойловича і козацьку старшину до присяги на вірність Петру I. 1684 в чині окольничого призначений воєводою до Чернігова. Автор "Записок", які містять цінний матеріал з історії політ. розвитку Рос. д-ви, а також відомості про побут і звичаї укр. народу останньої третини 17 – поч. 18 століття.

дата публікації: 2005 р.

Література:
  1. Уссас Б. Желябужский Иван АфанасьевиЧ. В кн.: Русский биографический словарь, т. 7. Пг., 1916
  2. Горобець В.М. Від союзу до інкорпорації: українсько-російські відносини другої половини XVII – першої чверті XVIII ст. К., 1995
  3. Грушевський М.С. Історія України-Руси, т. 9, Ч. 2. К., 1997.

Пов'язані терміни:
  • КОРСУНСЬКИЙ ЧАСОПИС
  • КОВАЛЕВСЬКИЙ (КОВАЛІВСЬКИЙ) ІВАН


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)