ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"ЖОВКВА", ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК

  Бібліографічне посилання: Бондаренко Р.І. "ЖОВКВА", історико-архітектурний заповідник [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zhovkva_zapovidnyk (останній перегляд: 20.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЖОВКВА, ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК

"ЖОВКВА", історико-архітектурний заповідник. Ств. 1994 у м. Жовква на базі ренесансних пам'яток поч. 17 ст. в істор. центрі міста. Має пл. 27 га і охоплює понад 40 пам'яток містобудування, арх-ри та монументального мист-ва, з яких 25 мають нац. значення, зокрема замок Жолкевських–Собеських (1594–1606), який є одним з найвеличніших в Європі, а також костел св. Лаврентія (розміщений на центр. площі міста і є організуючим містобудівним елементом). Костел зведено за проектом архіт. П.Щасливого (1606), роботу завершено 1618 архіт. А.Прихильним. 1687 добудовано огорожу з бароковою брамою з боку площі. Жовківський костел належить до кращих зразків ренесансного буд-ва на тер. України. Центр. вхід костелу, оздоблений розкішним різьбленим білокам'яним ренесансним порталом з горельєфами святих у півкруглих нішах, і внутр. опорядження є унікальними витворами монументального мист-ва. В інтер'єрі костелу за престолом знаходяться надгробні пам'ятники родини Жолкевських з червоного мармуру та родини Собеських і Даниловичів – з чорного та білого мармуру роботи архіт. А.Шлютера (1689–94). Амвон оздоблює мармурове погруддя Ісуса Христа роботи архіт. П.Філіппі. Чотири батальні композиції великих розмірів роботи М.Альтамонте і Ф.Кестлера з цього костелу знаходяться в музеї "Олеський замок".

Крім замку та костелу, в істор. ч. міста розташов. парк 17–19 ст. – пам'ятка садово-паркового мист-ва – та зосереджені цінні архіт.-мистецькі та істор. пам'ятки: ратуша 16 ст., оборонні стіни та вежі 17 ст., Звіринецька брама 17 ст., Глинська (Краківська) брама 17 ст., житлові будинки 17–19 ст., ансамбль церкви Святого Василія, дзвіниці та монастир 17–19 ст., синагога (1692), ансамбль костелу та монастиря домініканців 17–18 ст., Свято-Троїцька церква (1720). На околиці міста, що має первинну назву Жовкви – Винники, збереглася цінна пам'ятка нар. дерев'яної арх-ри – церква Різдва Пресвятої Богородиці (1705). Мистецький синтез арх-ри, малярства, декоративної різьби майстерно втілений у церк. іконостасі (1708–10). Його автори – майстри галицької школи укр. живопису 17 ст., до якої належав І.Руткович.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Історія українського мистецтва, т. 2–3. К., 1967
 2. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР, т. 3. К., 1985
 3. Слободян В. Жовківщина: історико-архітектурні нариси церков, т. 5. Львів, 1998. Пам'ятки архітектури та містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. К., 2000.

Посилання:
 • ОЛЕСЬКИЙ ЗАМОК
 • РУТКОВИЧ ІВАН
 • ЖОВКВА

 • Пов'язані терміни:
 • МІЖНАРОДНА РАДА З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПАМ'ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)