ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЗМІЙОВИКИ

  Бібліографічне посилання: Толочко О.П. ЗМІЙОВИКИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 3: Е-Й / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2005. - 672 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Zmiyovyky (останній перегляд: 20.05.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 3: Е-Й ) в електронній біблотеці

ЗМІЙОВИКИ

ЗМІЙОВИКИ. Під такою назвою в науці відомі бронз., срібні, рідше – золоті вироби у формі медальйонів із зображенням: на лицьовому боці – архангела Михаїла або Пресвятої Богородиці, або християн. святих (Федора Стратилата, Федора Тирона, Бориса і Гліба, цілителів Козьми і Даміана) чи сюжетів хрещення Ісуса Христа або розп'яття (хрест з фігурою розіп'ятого Ісуса Христа), на зворотному – змієподібної істоти із людським обличчям. Зображення, як правило, супроводжено грец. або кириличними написами, що здебільшого подібні до заклинань від немочі. Традиція виготовлення цих виробів була запозичена у Візантії. За призначенням ці вироби, очевидно, служили амулетами-оберегами. В спец. істор. літ. З. називають також "гривнами". Так, відомі Смоленська гривна – золотий З., знайдений 1886 поблизу с. Ковшич на Смоленщині; Білгородська гривна – золотий З., знайдений 1877 в с. Білогородка. Припускають, що Білгородська гривна належала Мстиславу Великому в часи його білгородського княжіння чи комусь із його родини. Найвідомішою є Черніг. гривна – золотий З., знайдений 1821 під Черніговом на р. Білоус (прит. Десни, бас. Дніпра). Він являє собою великих розмірів медальйон із зображенням архангела Михаїла і написом (на зворотному боці) "Господи, помози рабу своему Василию. Амин". Припускають, що цей З. міг належати Володимиру Мономаху (хрещене ім'я – Василій) в часи його черніг. княжіння.

дата публікації: 2005 р.

Література:
 1. Орлов А.С. Амулеты "Змеевики" Исторического музея. В кн.: Отчет Государственного Исторического музея за 1916–1925 гг. М., 1926
 2. Рыбаков Б.А. Ремесло Древней Руси. М., 1948
 3. Николаева Т.В., Чернецов А.В. Древнерусские амулеты–змеевики. М., 1991
 4. Пуцко В.Г. Білгородська гривна. В кн.: Старожитності Русі–України. К., 1994.

Посилання:
 • БІЛОГОРОДКА
 • БОРИС І ГЛІБ
 • ЧЕРНІГІВ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • МСТИСЛАВ ВЕЛИКИЙ
 • ВІЗАНТІЯ
 • ВОЛОДИМИР МОНОМАХ

 • Пов'язані терміни:
 • ЧЕРНІГІВСЬКА ГРИВНА
 • ОТЕЧЕСТВЕННЫЕ ЗАПИСКИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)