ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГАКІВНИЦЯ

  Бібліографічне посилання: Сас П.М. ГАКІВНИЦЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Gakivnycja (останній перегляд: 21.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГАКІВНИЦЯ

ГАКІВНИЦЯ – важка рушниця великого калібру. В 16–17 ст. використовувалася як фортечна й наступальна зброя. Була в арсеналах держави та приватновласницьких замків укр. міст та м-чок, а також на озброєнні в козац. війську. Г. мали різну довжину ствола (від 1 до 2,5 м) і за цією ознакою класифікувалися як півгак, гак, подвійний гак (великі Г. називалися козами). Їхня маса в середньому сягала 10 кг, калібр – від 24 до 31 мм. Для пом'якшення сили віддачі при пострілі, а також полегшення прицілювання Г. закріплювалися на упорі з допомогою гака на стволі (звідси назва рушниці). Оснащувалися ґнотовим замком – механізмом для запалювання порохового заряду. Для цього з боку "казенної" ч. ствола просвердлювався невеликий отвір. Зовні біля нього робилася залізна поличка із заглибленням для пороху. Ладнався спец. двоплічний важіль, у який затискувався ґніт. Нижній кінець важеля служив спусковим гачком. При натискуванні на нього тліючий ґніт нахилявся до полички, спалахував порох, полум'я якого проникало через отвір у стволі до порохового заряду, і відбувався постріл. У зв'язку з удосконаленням ін. видів ручної вогнепальної зброї ( аркебуз , мушкет тощо), а також артилерії Г. були зняті з озброєння.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Апанович О.М. Збройні сили України першої половини XVIII ст. К., 1969
 2. Сас П.М. Феодальные города Украины в конце XV – 60-х годах XVI в. К., 1989
 3. Стороженко І.С. Богдан Хмельницький і воєнне мистецтво у Визвольній війні українського народу середини XVII століття, кн. 1. Дніпропетровськ, 1996.

Посилання:
 • АРКЕБУЗ
 • АРТИЛЕРІЯ
 • МУШКЕТ

 • Пов'язані терміни:
 • БРОНЬ
 • КАЛУСЬКИЙ ПОЛК
 • КРЕМЕНЕЦЬКИЙ ЗАМОК
 • МАЙСТРЕНКО ОЛЕКСІЙ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)