ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГОЛОТА ІЛЛЯ

  Бібліографічне посилання: Мицик Ю.А. ГОЛОТА Ілля [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Golota_I (останній перегляд: 22.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГОЛОТА ІЛЛЯ

ГОЛОТА Ілля (Ілляш; поч. 17 ст. – 27(17).06.1649) – козац. полковник, гетьман наказний (трав.–черв. 1649). Ймовірно, походив із козаків. Його брат Григорій (Гришай, Гришко) діяв разом з ним, а після загибелі Іллі став брагинським полковником. На початку національної революції 1648–1676 Г. приєднався до Б.Хмельницького, можливо, діяв на Сіверщині. В умовах контрнаступу військ Речі Посполитої (зима–весна 1649) виступив за негайну війну. З великим загоном запорожців прибув із Січі на козац. раду на Маслів Став (кін. трав. 1649, нині с. Маслівка Миронівського р-ну Київ. обл.), там Б.Хмельницький призначив його наказним гетьманом і він очолив авангард укр. війська, яке мало вести наступ на Загаль (під Мозирем, нині Гомельської обл., Білорусь), Речицю (там само), Вільно (нині Вільнюс), а потім іти на береги Вісли. Козаки Г., а також укр. та білорус. селяни та міщани (усього бл. 3 тис.) уночі проти 17 черв. 1649 спробували штурмом взяти Загаль, але зазнали поразки. У ході битви тяжко поранений Г. потрапив у полон. Згодом поляки стратили його: посадили на палю. Похований під Загалем в одній із семи братських могил повстанців. Командування укр. військами на білорус. театрі воєн. дій перейшло до С.-М.Кричевського. Вірогідно, Г. є героєм нар. думи про козака Голоту.

дата публікації: 2004 р.

Література:
 1. Z dziejów Ukrainy. Kraków, 1912
 2. Мицик Ю. Полковник Ілля Голота: битва під Загалем 1649 р. В кн.: На службі Кліо. К.–Нью-Йорк–Торонто–Париж–Львів, 2000.

Посилання:
 • ГЕТЬМАН НАКАЗНИЙ
 • ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ БОГДАН
 • КРИЧЕВСЬКИЙ СТАНІСЛАВ-МИХАЙЛО
 • НАЦІОНАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ 1648–1676
 • РІЧ ПОСПОЛИТА
 • ВІЛЬНЮС

 • Пов'язані терміни:
 • ОВРУЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)