ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ГРАБОВСЬКИЙ ПЕТРО

  Бібліографічне посилання: Сас П.М. ГРАБОВСЬКИЙ Петро [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 2: Г-Д / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2004. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Grabovsky_Petro (останній перегляд: 21.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 2: Г-Д ) в електронній біблотеці

ГРАБОВСЬКИЙ ПЕТРО

ГРАБОВСЬКИЙ Петро (р. н. невід. – 1625) – польс. катол. священик, письменник, автор політ. проекту "Нижня Польща" (1596), що мав на меті створення в Україні воєн. форпосту Речі Посполитої – польс. рицарської колонії задля захисту д-ви від турец.-татар. загрози, військ. і політ. контролю над укр. козаками, а також госп. освоєння укр. земель. Г. вважав, що рицарська колонія на укр. землях – ("Нижня Польща") політично має підпорядковуватися польс. королю та базуватися на соціально жорстких порядках. Її рицарі мають поділятися на знатних (вони матимуть велике землеволодіння, залежних селян і рабів) і безмаєтних рицарів-тиронів, а також зберігати належність до тієї станової верстви, з якої вийшли. Автор проекту припускав можливість доступу до рицарських занять і міщан, які в окремих випадках могли бути нобілітованими (див. Нобілітація). Зазначав, що "Нижня Польща" не повинна

утримуватися за рахунок коронного скарбу, оскільки матиме г-во, засноване на праці залежних селян, а також невільників. Г. публікував також працю "Думка коронного сина" (1595) про оборону Польщі від турец. вторгнення. Йому приписують авторство деяких ін. тв., зокрема "Дзеркало Речіпосполитої Польської, поставлене на початку 1598 р.".

дата публікації: 2004 р.

Праці:
  1. Polska Niżna. Kraków, 1859.
Література:
  1. Tarnowski S. Pisarze polityczni, t. 2. Kraków, 1886
  2. Polski słownik biograficzny, t. 8. Wrocław–Kraków–Warszawa, 1959–60
  3. Сас П.М. Політична культура українського суспільства (кінець XVI – перша половина XVIII ст.). К., 1998.

Посилання:
  • НОБІЛІТАЦІЯ
  • РІЧ ПОСПОЛИТА


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)