ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МІЖНАРОДНА РАДА АРХІВІВ (МРА)

  Бібліографічне посилання: Матяш І.Б., Пиріг Р.Я. МІЖНАРОДНА РАДА АРХІВІВ (МРА) [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mizhnarodna_rada_arkhiviv (останній перегляд: 21.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МІЖНАРОДНА РАДА АРХІВІВ (МРА)

МІЖНАРОДНА РАДА АРХІВІВ (МРА) – неурядова професійна орг-ція, яка сприяє створенню, розвиткові та використанню світ. архів. спадщини. Об'єднує бл. 1700 членів у понад 180 країнах. Створена у червні 1948. Штаб-квартира МРА розташов. у Парижі (Франція). Перший президент МРА – ген. дир. архівів Франції Ш.Самаран, віце-президенти – Х.Дженкінсон та С.Бак. Гол. завдання МРА: налагодження, підтримка й зміцнення зв'язків між архівістами всіх країн, професійними орг-ціями та ін. публічними й приватними установами, діяльність яких спрямована на зберігання, організацію й обладнання архівів; всебічне сприяння збереженню, охороні й захисту від усіляких загроз документальної пам'яті людства, організації обміну інформацією між архівістами та їх співпраці, розвитку архів. освіти, поглибленому неупередженому вивченню архів. інформації з метою розкриття складу фондів і вдосконалення процедури доступу до архівів; координація в міжнар. плані діяльності з управління архівами; співпраця з профільними міжнар. інституціями, держ. й недерж. органами.

Членство в МРА закріплено на рівні 5-ти груп: a) центр. дирекції архівів або ін. архів. установи, що поширюють свою діяльність на архіви д-ви: нац., центр., держ., ген. інспекції тощо; б) нац. або регіональні міжнар. асоціації архівістів; в) окремі центр. або місц. архів. установи, вищі навч. заклади, приватні архіви; г) індивідуальні; ґ) почесні. Правом голосу користуються перші дві категорії.

Від 1950 МРА збирає міжнародні конгреси архівів (МКА): до 1956 – через три роки, від 1956 – через чотири. 1-й Міжнар. конгрес архівів (21–22 серпня 1950, Париж) затвердив cтатут МРА. Від 1954 з ініціативи Ш.Бребана з метою поглибленого професійного вивчення проблем архів. справи відбуваються міжнародні конференції Круглого столу архівів. У 1990-х рр. запроваджено нову форму спілкування керівників архів. установ усієї Європи – щорічні європ. саміти архівістів, які сприяють зміцненню інтеграційних процесів у європ. архів. середовищі.

Вищий орган управління МРА – ген. асамблея – збирається на сесії під час роботи конгресу для вирішення питань щодо кер-ва і діяльності МРА та її структурних підрозділів, проводить вибори виконкому МРА, затверджує суму членських внесків тощо. У перервах між засіданнями асамблеї радою керує виконавчий к-т у складі президента, віце-президентів (спочатку – 2, від 1992 – 5), ген. секретаря, скарбника та виборних членів (спочатку – 6, у 1980-х – 17). Засідання виконкому відбуваються один раз під час роботи конгресу та один раз за пропозицією президента і на вимогу більшості членів. Адм. функції від 1963 виконує секретаріат з постійним штатом, який сприяє підтримці відносин між членами МРА, займається питаннями співробітництва зі спорідненими установами та ін. міжнар. і міжурядовими орг-ціями, зокрема ЮНЕСКО, Радою Європи, Міжнар. федерацією бібліотечних асоціацій та установ, Міжнародним центром з дослідження збереження та реставрації культурних цінностей.

У 1960-х рр. склалася система галузевих к-тів. Серед перших к-тів – к-т з мікрофільмування, к-т з термінології, редакція ж. "Архівум". МРА має регіональні від-ня в усіх частинах світу. Архів. служба України є членом МРА від 1956, її представники брали участь у 3–16-му МКА.

1964 до статуту МРА, згідно з рекомендаціями Вашингтонського конгресу з розвитку регіонального співробітництва архівістів, було внесено зміни, які сприяли створенню регіональних орг-цій за межами Європи: "Сарбіка" (1968) – союз країн Пд.-Сх. Азії; "Екарбіка" (1969) – союз країн Пд. і Центр. Африки; "Арбіка" (1972) – союз араб. країн; "Карбіка" (1975) – союз країн Карибського моря; "Ала" (1976) – союз країн Лат. Америки; "Сварбіка" (1976) – союз країн Пд.-Зх. Азії; "Варбіка" (1977) – союз країн Зх. Африки; Європ. комісія з планування й координації (1993); "Євразіка" (2000) – союз Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Монголії, Росії, України. Президенти регіональних орг-цій МРА входять до складу виконкому і звітуються перед ним про свою роботу. В 1970–90-х рр. відбувалися розвиток професійних програм в Африці, Азії, Лат. Америці, дальше удосконалення структури професійних к-тів, комісій і робочих груп, активізувалася видавнича діяльність, завершувалося оформлення внутр. структури МРА.

У Києві відбулася 16-та міжнар. конференція круглого столу архівів (1975). Завдяки укр. ініціативам у структурах МРА з'явилися к-т з сигілографії та проектна група з мистецьких та літ. архівів (нині перетворена на професійну секцію). Зростає представництво України в МРА: 1996–2000 представник Гол. архів. управління України входив до складу Бюро з європ. програм і був заст. представника Європи та Пн. Америки у складі виконкому; за підсумками 14-го МКА (Іспанія, 2000) працівники архів. установ України ввійшли до складу к-тів з архів. буд-ва та обладнання, архів. законодавства, секцій з архів. освіти та навчання, навч. й освіт. архівів, а також беруть активну участь у діяльності новостворених Європ. та Євразійського регіональних відділень.

Друковані органи МРА – ж. "Архівум" (1951–99), "Бюлетень МРА", "Кома" (від 2000).

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Брук Я. ван ден. От Брюсселя до Пекина: международное сотрудничество архивистов. "Вестник архивиста", 1996, № 5
 2. Старостин Е.В. Международные архивные организации и их деятельность. В кн.: Зарубежное архивоведение. М., 1997
 3. Його ж. Международный совет архивов: путь в полвека. "Вестник архивиста", 1998, № 3
 4. Web: http://www.ica.org/

Посилання:
 • КИЇВ
 • МІЖНАРОДНІ КОНФЕРЕНЦІЇ КРУГЛОГО СТОЛУ АРХІВІВ (МККСА)
 • МІЖНАРОДНІ КОНГРЕСИ АРХІВІВ
 • МІЖНАРОДНИЙ ЦЕНТР З ДОСЛІДЖЕННЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА РЕСТАВРАЦІЇ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ
 • РАДА ЄВРОПИ
 • ЮНЕСКО, ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ З ПИТАНЬ ОСВІТИ, НАУКИ І КУЛЬТУРИ

 • Пов'язані терміни:
 • МАТЯШ ІРИНА БОРИСІВНА
 • МІЖНАРОДНІ КОНФЕРЕНЦІЇ АРХІВІВ КРАЇН ЦЕНТРАЛЬНОЇ І СХІДНОЇ ЄВРОПИ
 • МІЖНАРОДНІ КОНФЕРЕНЦІЇ КРУГЛОГО СТОЛУ АРХІВІВ (МККСА)
 • МІЖНАРОДНІ КОНГРЕСИ АРХІВІВ
 • МІЖНАРОДНИЙ КОДЕКС ЕТИКИ АРХІВІСТІВ (МКЕА)
 • УКРДЕРЖАРХІВ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)