ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОТРІШКО (ОТРЕШКО) ВАЛЕРІЙ МИХАЙЛОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Білокінь С.І. ОТРІШКО (Отрешко) Валерій Михайлович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Otrishko_V (останній перегляд: 25.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОТРІШКО (ОТРЕШКО) ВАЛЕРІЙ МИХАЙЛОВИЧ

ОТРІШКО (Отрешко) Валерій Михайлович (09.02.1949–29.11. 1999) – археолог, один із провідних фахівців з історії Пн. Причорномор'я часів грец. колонізації. Дійсний член Одеського археологічного товариства (1985). Канд. істор. н. (1990). Н. в м. Грозний (нині столиця Чеченської Республіки, РФ) в сім'ї журналіста, письменника. Разом із батьками переїхав 1966 до Києва. Із 1967 постійно брав участь у розкопках давньогрец. поселень (спершу під кер-вом О.Леві та О.Карасьова). Зазнав впливів Л.Славіна, В.Лапіна та А.Буракова. Із 1970 працював в Ін-ті археології АН УРСР. Закінчив вечірнє відділення істор. ф-ту Київ. ун-ту (1972). 1975–78 навч. в аспірантурі Ін-ту археології АН СРСР (Москва). Займався виробленням методичних засад археол. роботи.

Добрий знавець антич. авторів й епіграфічних джерел, протягом 30-ти років активної наук. діяльності вивчав Нижнє Побужжя в епоху архаїки 6–5 ст. до н. е., передусім становлення Ольвійського поліса та його хори. На археол. матеріалі студіював проблеми політики (держ. межі Ольвії), економіки й палеодемографії (демографічний і військ. потенціал), матеріальну й духовну к-ру населення, його етносоціальний склад, елліно-варварські взаємовідносини, важливі проблеми водопостачання тощо. Канд. дис. на тему: "Ольвійська хора VI–V ст. до н. е." (1990). Висунув концепцію про цілеспрямоване влаштування святилищ Ахіллові Понтарху на звернених на зх. мисах, що визначалося давніми міфо-геогр. уявленнями греків про вхід до потойбічного світу. Новаторський характер мають його ідеї, що виникли довкола почесного декрету, пов'язаного з особою ольвійського фінансиста Протогена.

Узяв участь у підсумкових колективних працях "Археология Украинской ССР" (т. 2; 1986), "Культура населения Ольвии и ее округи в архаическое время" (1987), "Сельская округа Ольвии" (1989) та "Античные посе-ления Нижнего Побужья: Архео-логическая карта" (1990). Автор низки наук. тез і повідомлень, в яких відображені важливі ідеї, які він не встиг розробити докладно.

П. у м. Київ.

До 10-ї річниці смерті вченого видано збірник "Ольвийские древности" (К., 2009), присвячений його пам'яті, до якого увійшли тексти гол. праць і список його робіт (65 записів). Бібліографічний, текстологічний та історіографічний аналіз спадщини О. здійснив його колега і співавтор С.Буйських. Збірник містить широкий матеріал до соціальної історії археол. науки.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Отрешко Валерій Михайлович. В кн.: Мезенцева Г.Г. Дослідники археології України: Енциклопедичний словник-довідник. Чернігів, 1997
 2. Пам'яті Валерія Михайловича Отрешка. "Археологія", 1999, № 4
 3. Русяева А., Мазарати С. Валерий Михайлович Отрешко (1949–1999). В кн.: Записки історико-філологічного товариства Андрія Білецького, вип. 3. К., 1999
 4. Буйських С.Б. Валерій Михайлович Отрешко. В кн.: "АНТ", 2000, № 4–6
 5. Білокінь С. На зламах епохи: Спогади історика. Біла Церква, 2005
 6. Стрельський Г.В. Отрешко Валерій Михайлович. В кн.: Українські історики ХХ століття: Біобібліографічний довідник, вип. 2, ч. 3. К., 2006.

Посилання:
 • КИЇВ
 • МОСКВА
 • ОДЕСЬКЕ АРХЕОЛОГІЧНЕ ТОВАРИСТВО
 • ОЛЬВІЯ
 • ПАЛЕОДЕМОГРАФІЯ
 • СЛАВІН ЛАЗАР МОЙСЕЙОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)