ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Жулинський M.Г. ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Shevchenko_Taras (останній перегляд: 19.05.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 10: Т-Я ) в електронній біблотеці

ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ

ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович (09.03(25.02).1814—10.03(26.02). 1861) — поет, художник, мислитель, громад. діяч. Н. в с. Моринці (нині село Звенигородського р-ну Черкас. обл.). Батько Григорій Іванович Шевченко, по-вуличному — Грушівський (1781—1825), та його предки по батькові — родом із с. Кирилівка (нині с. Шевченкове Звенигородського р-ну Черкас. обл.). Мати Катерина Якимівна Шевченко (1783—1823, дівоче прізв. — Бойко) — із сусіднього с. Моринці. Яким Бойко, дід Тараса по лінії матері Катерини, походить із Прикарпаття. Родина Шевченків після одруження 1802 жила в Кирилівці, а 1810 перебралася в Моринці. За переписом кріпаків у березні 1816, Григорій Іванович Шевченко і його сини Микита й Тарас записані в Кирилівці у дворі Івана Андрійовича Шевченка (Шевця). Саме дід Іван, який, імовірно, був учасником Коліївщини, своїми розповідями про "ту славу козачу" заронив у голову свого онука почуття власної гідності, прагнення волелюбства і спротиву пригніченню. Кирилівка належала великому поміщикові В.Енгельгардту, а з 1828 — П.Енгельгардту, згодом — його синові М.Енгельгардту. Родина Григорія Шевченка жила спочатку біля його батька, а пізніше — у власній, придбаній садибі. 1823 померла мати Тараса. Батько одружився із вдовою Оксаною Терещенко, яка мала своїх 3-х дітей. 1825 помер батько, завдяки якому Ш. у 8 років почав навчатися в кирилівській церкві, де за вчителя був дяк П.Рубан. Там пробудився хист Тараса до малювання. Згодом Ш. забрав до себе дядько Павло Іванович Шевченко, в якого він наймитував. Поневіряння по чужих людях, наймитування, покарання різками, приниження і знущання різкіше виявляли такі властивості його вдачі, "по врожденной мне продерзости характера" (Ш.), як непокірність, упертість, зухвалість, нестримний потяг до свободи, викличне бунтарство, протест проти насильства. Ш. часто усамітнювався, захоплювався переписуванням творів Г.Сковороди, псалмів, акафістів, житіїв, рисуванням "вугіллям на коморі і стайні півнів, людей", церков, займався віршуванням, виготовленням рукописних книжечок, читав старослов’янською псалтир, псалми, тропарі, служив, заступаючи дяків на похоронах, слухав кобзарів. Уже в дитинстві в Ш. виробилося особливе сприйняття краси створеного Богом світу, гармонії кольорів і звуків.

У 15-літньому віці Ш. потрапив до панського двору у Вільшані спочатку для опанування науки кухарства, а згодом став "козачком" у пана П.Енгельгардта. Крадькома перемальовував картини, що прикрашали панські покої. Восени 1829 П.Енгельгардт — поручик лейб-гвардії — вирушив до Варшави, де стояв його уланський полк. У панському обозі перебував і Ш., який уже мав атестацію: "годен на комнатного живописца". Наприкінці зими 1831 Ш. в обозі пана П.Енгельгардта прибув до Санкт-Петербурга. Там П.Енгельгардт дав згоду на навчання Ш. в майстра петерб. малярського цеху В.Ширяєва, який виконував оздоблювальні роботи в палацах петерб. знаті. Ш. брав участь в оздобленні щойно побудованих будівель Правительствуючого Сенату, Найсвятішого Синоду, розписував петерб. Великий театр, Олександринський, Михайлівський театри. Водночас Ш. приступив до створення власних істор. і міфологічних композицій ("Смерть Лукреції", "Смерть Віргінії", "Смерть Сократа", "Смерть Богдана Хмельницького" та ряд ін.).

1836 Ш. зустрівся із худож. І.Сошенком, який навч. в Академії мист-в. І.Сошенко познайомив Ш. із земляками — письменниками Є.Гребінкою і Н.Кукольником, худож. А.Мокрицьким, конференц-секретарем Академії мист-в В.Григоровичем, а також з академіком О.Венеціановим. Ш. активно займався самоосвітою, багато читав. Мріяв про навчання в Академії мист-в, куди йому як кріпакові вступ був заборонений. І хоча перед П.Енгельгардтом клопоталися про його звільнення з кріпацтва такі впливові діячі к-ри і мист-ва, як поет В.Жуковський, придворний живописець О.Венеціанов, граф М.Вієльгорський, власник талановитого кріпака не хотів відпускати молодого художника на волю. Довелося вмовляти прибулого до С.-Петербурга К.Брюллова, якого за картину "Останній день Помпеї" звеличувала вся Європа, написати портрет В.Жуковського і розіграти його в лотерею. Лотерея, в якій взяли участь і члени царської родини, відбулася 22 квітня (за ст. ст.) 1838. Було зібрано необхідні для викупу 2500 рублів, і 25 квітня 1838 поет В.Жуковський вручив Ш. у майстерні К.Брюллова відпускну.

Ш. одержав право відвідувати рисувальні класи Академії мист-в, його вчителем зголосився бути К.Брюллов. Створені ним власні композиції, акварельні портрети, перші живописні роботи дістали високі оцінки, деякі з них експонувалися на академічних виставках, були нагороджені срібною медаллю 2-го ст. Радою Академії мист-в і відзначені К-том Т-ва заохочення художників. Ш. вдосконалював майстерність рисувальника і живописця і водночас продовжував поетичну діяльність. Його перші ліричні й драм. твори вражали природністю образного самовираження, виразністю співпереживання, чутливістю сприйняття природи, щирістю співчуття до драматичної долі своїх героїв. Завдяки ініціативному втручанню Є.Гребінки, який наполіг на оприлюдненні приховуваних Ш. поезій, та сприянню укр. поміщика П.Мартоса 1840 з’явилася друком перша поетична книга Ш. "Кобзар", в якій було 8 творів: поема "Катерина", вірші "До Основ’яненка", "Тарасова ніч", "Думи мої, думи мої...", "Перебендя", "Тополя", "Думка", "Іван Підкова". Досконалість поетичної мови, щира сповідальність у висловленні своєї любові до рідного слова, до свого народу і України, природна чистота звучання і краса ліричного виповідання внутр. переживань — усе це вразило і захопило багатьох читачів цього послання до України, що його з волі поета начебто озвучив і поніс "меж люди" духовний проповідник, речник нац. долі й слави — Кобзар (Перебендя). Ідея здійснення Слова, його проростання істиною в свідомості й душах людей, віра в його місійне покликання були визначальними в творчому самозвершенні Ш. Слово в його поезіях виконує функцію наставництва, духовного просвітителя затемнених невільництвом душ, звільнення їх від тьми і скверни.

В Шевченкові часи рос. імперська ідентичність цілеспрямовано впроваджувалася на укр. землях. Укр. культ. й інтелектуальне життя тоді ледве жевріло. Проте з появою "Кобзаря" Ш. процес формування укр. новоліт. мови і молодої укр. писемності набув виразного прискорення.

Ш. усвідомлював, що доля нової укр. літератури залежить від формування літ. мови на основі нар. розмовного мовлення, а для цього слід створити сприятливий духовний клімат. Саме тому він покладав надії на нар. мову, носієм якої було укр. селянство. Укр. мова залишалася чи не єдиною виразною й надійною ознакою нац. ідентичності українців. Ясність, виразність, народнопісенна тональність, народносимволічна образність і простота поетичного мовлення, вираженого засобами фольклорної поетики, — усе це сприяло здійсненню діалогу між поетом і читачем, для якого він і готував у формі послання-привітання свої думи, свої надії і мрії.

1841 поет завершив поему "Гайдамаки", задум якої виник орієнтовно 1839. Надрукував перший розділ поеми "Галайда", правда, без назви; того ж 1841 Є.Гребінка вмістив його в альманасі "Ластівка". Повний текст через цензурні перепони з’явився окремою книжечкою лише в березні 1842. Ш. подав розлоге поетичне виповідання однієї з найдраматичніших сторінок національної історії, видобутої поетом з нар. переказів, балад, пісень, з уст тих, хто бачив ці події на власні очі, хто знав учасників Коліївщини.

Весною 1843 Ш. вирушив разом із Є.Гребінкою і його сестрою Людмилою в Україну. Створені ним малюнки людей, краєвидів, істор. пам’яток увійшли до масштабної серії "Мальовнича Україна". Відвідав Качанівку, Київ і Київщину, Полтавщину, Чернігівщину, здійснив подорож по Дніпру від Києва до Хортиці. Всюди записував нар. пісні, перекази, замальовував істор. пам’ятки і місця, створив низку портретів і картин, написав рос. мовою поему "Тризна". Восени 1843 побував у рідному селі Кирилівка, де побачився з братами, сестрами та 87-річним дідом Іваном, портрет якого там і намалював. Плідною була і малярська творчість. Ш. написав живописні портрети дітей кн. В.Рєпніна, Р.Лукомського, Х.Маєвської, Г.Закревської, П. і В. Закревських, автопортрет, кілька жанрових картин ("Батьківська хата у Кирилівці", "Вдовина хата на Україні" та ін.), виконав ряд етюдів з натури, ескізів олівцем для майбутнього альбому "Мальовнича Україна".

Враження від перебування в Україні після 12-літньої розлуки в Ш. залишилися сумними. У листі до Я.Кухаренка від 26 листопада 1844 Ш. писав: "Був я уторік на Україні — був у Межигорського Спаса. І на Хортиці, і скрізь був, і все плакав, сплюндрували нашу Україну катової віри німота з москалями, щоб вони переказилися". Ці мотиви гіркого розчарування висловлені в циклі поезій "Три літа".

Повертаючись у лютому 1844 із України, Ш. зупинився в Москві, де затоваришував з М.Щепкіним. 19 лютого 1844 він написав знаковий для увиразнення своєї світоглядної позиції вірш "Чигрине, Чигрине". Це перша в укр. літературі безкомпромісна оцінка трагічного приєднання України до Росії. Водночас у цій політ. інвективі поет висловив надію на нац. воскресіння, яке можливе лише тоді, коли дух свободи наповнить нар. сподівання на давно очікувану волю.

Наприкінці лютого 1844 Ш. прибув до С.-Петербурга і відновив навчання в Академії мист-в. У цьому ж році петерб. книгар І.Лисенков, якому Ш. в лютому 1843 продав увесь тираж поеми "Гайдамаки" разом із правом на перевидання "Кобзаря", випустив у світ "Чигиринський Кобзар і Гайдамаки". Ш. клопотався викупом із кріпацтва своїх братів і сестер, збирав кошти завдяки передплаті "Мальовничої України" та продажу опубл. окремими книжечками поем "Гайдамаки", "Гамалія" і "Тризна", перекладав з рос. мови на українську свою п’єсу "Назар Стодоля", яка незабаром була поставлена в студентському домашньому театрі петерб. Медико-хірургічної академії.

У березні 1845 Рада Академії мист-в нагородила Ш. за успіхи в живописі срібною медаллю 2-го ст. та удостоїла звання художника. Але тільки 18 листопада 1845 Заг. збори Академії мист-в затвердили його в званні некласного художника із живопису історичного і портретного.

25 березня 1845 Ш. вирушив в Україну через Москву, де зустрічався з М.Щепкіним та О.Бодянським. Відвідав Кирилівку, приїхав до Києва, розпочав роботу в Київській археографічній комісії. Багато подорожував по Україні з метою проведення за завданням Київ. археогр. комісії історико-етногр. досліджень. Ш. виконував пейзажні рисунки, замальовував церкви, кам’яні хрести, руїни давніх будов, збирав необхідний матеріал для нових випусків "Мальовничої України", розпочав роботу над поемою-містерією "Великий льох", над поемами "Єретик" і "Сліпий", написав вірші "Не завидуй багатому...", "Не женися на багатій...", завершив перший варіант поеми "Кавказ" та поему "Наймичка". Особливо творчо плідним був грудень 1845, коли Ш. завершив у с. В’юнище (колиш. село Переяслав. р-ну Київ. обл.; нині затоплене водами Канівського водосховища) гостросатиричний твір "І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Україні і не в Україні моє дружнєє посланіє", написав вірші "Холодний Яр", "Маленькій Мар’яні", "Минають дні, минають ночі...", "Три літа", цикл переспівів із Псалтиря "Давидові псалми" і "Заповіт" ("Як умру, то поховайте...").

Під час проживання в Києві в квітні-вересні 1846 Ш. виконав ряд малюнків, акварелей, сепій, робив начерки олівцем краєвидів міста, малював Києво-Печерську лавру, брав участь у розкопках кургану Переп’ятиха. На Київщині записував від селян нар. пісні. У вересні вирушив за завданням Київ. археогр. комісії у подорож на Поділля і Волинь. Після повернення до Києва брав участь у засіданнях Кирило-Мефодіївського товариства.

На поч. 1847 Ш. зараховано на посаду вчителя малювання в Київ. ун-ті. Поет закінчив роботу над поемою "Осика", готував до друку нове видання своїх творів, яке мали надрукувати в Києві, а в той час студент Київ. ун-ту О.Петров написав донос про Кирило-Мефодіївське т-во і про роль у ньому Ш.

5 квітня 1847 на дніпровській переправі в Києві Ш. був заарештований і під суворим караулом відправлений до С.-Петербурга, де його доставили в каземат Третього відділу Канцелярії Його імператорської величності у Петропавловській фортеці. Протягом квітня-травня 1847 він, перебуваючи в казематі, написав цикл віршів, відомих під назвою "В казематі".

30 травня 1847 Ш. оголосили вирок: заслання без терміну в солдати із забороною писати і малювати. Як особливо небезпечного держ. злочинця Ш. терміново вже на другий день після суду відправили в супроводі жандарма до Оренбурга (нині місто в РФ), а звідси — в Орську фортецю (нині м. Орськ Оренбурзької обл., РФ). Там, позбавлений можливості писати (крім листів) і малювати, Ш. завів свій перший "захалявний зошит", в якому записував власні поетичні твори. Його зарахували до складу Аральської описової експедиції, а незабаром відправили у сповнений небезпек степовий похід до Раїмського укріплення. Солдат-художник виконував під час степового походу, в Раїмі (нині аул Кизилординської обл. Казахстан), в плаванні по Сирдар’ї та берегами Аральського моря малюнки, начерки, ескізи (аквареллю, сепією, олівцем). Перебуваючи на Косаралі, протягом вересня—грудня 1848 поет написав 53 поетичні твори і понад 70 художніх творів, в Раїмському укріпленні в 1-й пол. 1849 створив, незважаючи на заборону, 16 поезій, в Оренбурзі в січні—квітні 1850 — 11 поезій і поему "Петрусь". Ш. клопотався про дозвіл малювати і полегшити його долю у зв’язку з хворобами, але такого дозволу не отримав. За доносом прапорщика М.Ісаєва, який повідомляв про те, що Ш. порушує монаршу волю, а саме: ходить у цивільному одязі, таємно складає вірші і малює, його знову заарештували й відправили на гарнізонну вахту, згодом — в Орську фортецю, де його взяли під варту на гол. гауптвахті. Після проведення слідчих дій "рядового из политических преступников Тараса Шевченка" відправили з Орської фортеці на військ. службу до Новопетровського укріплення (нині м. Форт Шевченка Мангистауської обл., Казахстан). По дорозі в Оренбурзі поет зустрівся з Б.Залєським, а в Уральську (нині м. Орал Західноказахстанської обл., Казахстан) познайомився із поляком М.Ятовтом, який пізніше згадував: "Я розмовляв з ним довго про все... незалежна Україна була метою його мрій, революція була його прагненням; можна сказати, що він дивився на світ крізь червоні окуляри".

Із 1850 в поетичній творчості Ш. сталася вимушена 6-річна перерва, хоча він продовжував, порушуючи царську заборону, таємно займатися малюванням. У квітні 1851 рядового 4-ї роти Оренбурзького 1-го лінійного батальйону Ш. включили до складу експедиції, яка вирушала на розшуки покладів кам’яного вугілля в горах Каратау. Протягом 3-х тижнів експедиційної подорожі Ш. виконав багато композицій, рисунків-ескізів, етюдів. Із числа малярських творів періоду заслання в Новопетровському укріпленні до нас дійшло 179 малюнків, серед них — 128 пейзажів Каратау.

Перебуваючи в Новопетровському укріпленні, Ш. брав активну участь в аматорському драм. гуртку: готував до постановки вистави, сам грав на сцені, танцював. Поблизу Новопетровського укріплення він натрапив на добру глину й алебастр, почав ліпити, оскільки не було заборони на заняття скульптурою. Виконав скульптуру "Христос" і барельєф "Тріо", який він передав до С.-Петербурга своєму щирому другові, співакові С.Гулаку-Артемовському. Водночас поет змушений був нести тяжку солдатську повинність — тільки 1852 рядовий Ш. відбув 63 караули. За період із 1852 по 1858, за його словами, він написав близько двох десятків повістей рос. мовою, з яких до нас дійшло тільки дев’ять: "Наймичка", "Варнак", "Княгиня", "Музыкант", "Несчастный", "Близнецы", "Художник", "Капитанша", "Прогулка с удовольствием и не без морали".

12 червня 1857 Ш., плекаючи надію незабаром вирватися з "безграничной тюрьмы", почав писати щоденник ("Журнал"). Він знав, що за його звільнення від солдатської каторги клопочуться президент Академії мист-в вел. кн. Марія Миколаївна, його щира приятелька А.Толстая, її чоловік, віце-президент Академії мист-в Ф.Толстой, командир Окремого Оренбурзького корпусу В.Перовський.

2 серпня 1857 Ш. вибув із Новопетровського укріплення на рибальському човні до Астрахані (нині місто в РФ). У його формулярному списку ще 28 травня було записано: "По Высочайшему повелению уволен от службы с воспрещением въезда в обе столицы и жительства в них, с тем чтобы он имел жительство впредь до окончательного увольнения его на родину в Оренбурге". Та комендант Новопетровського укріплення І.Усков, співчуваючи Ш., видав йому карантинне свідоцтво на виїзд до Астрахані та документ на право проїзду до С.-Петербурга. Із Астрахані Ш. вирушив на пароплаві до Нижнього Новгорода (нині місто в РФ). Командир Окремого Оренбурзького корпусу О.Катенін зобов’язав нижегородського губернатора звільненого від солдатської служби поета повернути до Оренбурга, проте Ш., оголосивши себе хворим, залишився в Нижньому Новгороді майже на 6 місяців.

Уже в перші три-чотири дні перебування "на волі" ("Тепер я в Нижнім Новгороді, на волі, — на такій волі, як собака на прив’язі" — повідомив він 12 листопада 1857 свого друга М.Щепкіна) Ш. написав поему "Неофіти", продовжив енергійну творчу працю — виконав олівцеві рисунки, начерки, особливо багато виготовив портретів (понад 20), 3 автопортрети, малював церкви, монастирі, писав театральні рецензії, вів щоденник, написав триптих "Доля", "Муза", "Слава", переписав поему "Княжна", відкривши нею рукописну "Більшу книжку", опрацьовував поему "Відьма".

Політ. система позбавила поета і художника свободи творчої самореалізації, тому йому доводилося долати ці заборони й обмеження — шукати можливості для того, щоб вивести себе, фізично ув’язненого, обмеженого і творчо закутого забороною писати і малювати, за межі несвободи. Тільки через творчість Ш. міг реалізувати себе, оприявити свою внутр. свободу. У щоденнику він висловив надію на те, що після звільнення його поетична творчість розкрилиться, вірші "потекут плавнее, свободнее и проще и веселее". Гарантією такого майбутнього вільного творчого самовияву були для Ш. його дух, його внутр. свобода і незалежність мислення.

Шевченкове буття-в-собі, завдяки усвідомленню своєї особливої місії як творця, духовного провісника і нац. пророка, спрямовувалося на самозбереження, на забезпечення моральної і духовної суверенності свого Я. У щоденнику він признається собі в тому, що йому вдалося зберегти себе, свій внутр. образ, своє місійне покликання.

Деспотична влада є для Ш. уособленням зла. І до, і опісля 10-ти років суворого невільництва він не плекав ілюзій щодо майбутнього імперської системи — вона продукувала і буде продукувати зло. Поет так вважав, коли писав ще до ув’язнення поеми "Сон", "Кавказ", "І мертвим, і живим, і ненарожденним...", такої ж позиції він дотримувався і після "мрачной монотонной десятилетней драмы", коли писав поему "Неофіти" і "Юродивого". Ш. не поспішав подавати "Неофітів" до друку, бо усвідомлював, що цензура легко розгадає цю притчу про муки і страждання за віру перших християн в стародавньому Римі, зауважить ці іронічно-саркастичні натяки та сатиричні інвективи, спрямовані на щойно померлого царя Миколу I і на його наступника Олександра II, співставить із поемами "Сон", "Кавказ", з його віршами.

Нарешті Ш. було дозволено жити в столицях. 8 березня 1858 він залишив Нижній Новгород і вирушив до Москви, де зупинився в М.Щепкіна. Поет нездужав, але працював. Намалював портрет М.Щепкіна, зустрівся через 11 років розлуки з княжною В.Рєпніною, відвідав М.Максимовича.

26 березня Ш. поїздом відбув до С.-Петербурга і зупинився в помешканні М.Лазаревського, з яким здійснив візит до благодійників поета графів Толстих. Вістка про повернення Ш. із заслання сколихнула весь Петербург. Слава і популярність поета і художника серед петерб. літературно-мистецької еліти, аристократії, студентства зростали з кожним днем. На початку червня 1858 Ш. поселився в приміщенні Академії мист-в, де облаштував квартиру-майстерню. Намалював портрет знаменитого актора А.-Ф.Олдріджа, з яким подружився, нарешті відбулася зустріч із Марком Вовчком, написав вірш "Марку Вовчку", а згодом подарував їй "Кобзар" 1860 із дарчим написом, автограф поеми "Неофіти", Біблію видання 1824, яку мав із собою на засланні. Поезії Ш. активно перекладали рос. мовою рос. поети і перекладачі Л.Мей, О.Плещеєв, М.Курочкін, М.Гербель, П.Вейнберг, Л.Блюммер, М.Мизко. Ш. подав на розгляд Ради Академії мист-в дві свої гравюри на здобуття звання академіка з гравірування на міді.

25 травня 1859 Ш. отримав у обер-поліцмейстера С.-Петербурга свідоцтво на вільний проїзд (але під наглядом поліції) в Київську, Чернігівську і Полтавську губернії. Поїздка в Україну на 5 місяців "для поправления здоровья и для рисования с натуры этюдов" тривала недовго. Подорожуючи Київщиною, художник малював пером, олівцем, написав портрет М.В. Максимовича, підшукав земельну ділянку поближче до Дніпра, біля с. Пекарі (нині село Канівського р-ну Черкас. обл.). За ведення "крамольних" розмов Ш. знову заарештували і вислали до Києва під нагляд поліції. У серпні 1859 йому було дозволено повернутися до С.-Петербурга.

1859 в Лейпцизі (Німеччина) вид-во В.Гергарда випустило збірник "Новые стихотворения Пушкина и Шевченки", в якому було вперше надруковано "Кавказ", "Холодний Яр", "Як умру, то поховайте...", "Розрита могила", "Гоголю", "І мертвим, і живим..." У друкарні П.Куліша з’я-вився друком "Кобзар" 1860 накладом 6050 прим. За допомогою інженера-архітектора Ф.Черненка Ш. склав план хати, яку замірився побудувати над Дніпром, продовжував клопотатися купівлею землі, викупом із кріпацтва братів Микити, Йосипа і сестри Ярини та пошуками можливої нареченої. Згодом повідомив Варфоломія Шевченка, що "заходивсь жениться" на кріпачці, сироті Ликері та попросив посадити на майбутній садибі яблуню і грушу "на пам’ять 1860 року 28 июля" — у цей день Ш. запропонував Ликері Полусмак вийти за нього заміж, і та дала згоду.

На урочистому річному засіданні Академії мист-в у вересні 1860 Ш. був удостоєний звання академіка "за искусство и познания в гравировальном искусстве". Восени 1860 з’явився "Кобзарь Тараса Шевченка в переводе русских поэтов, изданном под редакцией Н.В. Гербеля". Ш. написав вірші "Дівча любе, чорнобриве...", "Ой діброво — темний гаю!..", "Молитва" ("Царям, всесвітнім шинкарям..."), "Царів, кровавих шинкарів...", "Злоначинающих спини...", "Колись-то ще, во время оно...", "Тим неситим очам...", "Плач Ярославни", "Умре муж велій в власяниці...", "Гімн черничий", "Над Дніпровою сагою...", "Росли укупочці, зросли...", "Світе ясний, світе тихий!..", "З передсвіта до вечора...", "Ликері" ("Моя ти любо! мій ти друже!"), "Барвінок цвів і зеленів...", "І Архімед, і Галілей...", "Л." ("Поставлю хату і кімнату..."), "Кума моя і я...", "Не нарікаю я на Бога...", "Титарівна-Немирівна...", "Хоча лежачого й не б’ють...", "І тут, і всюди — скрізь погано...", "Ой люди! люди небораки!", "Якби з ким сісти хліба з’їсти...", "І день іде, і ніч іде...", "Тече вода з-під явора...", "Якось-то йдучи уночі...", "Бували войни й військовії свари...", "Н.Т." ("Великомученице кумо!.."), "Зійшлись, побрались, поєднались..." Окремими виданнями з’явилися поеми "Катерина", "Гамалія", "Наймичка", "Тополя", "Тарасова ніч", "Думи мої, думи мої..."

У цьому ж 1860 Ш. виконав також ряд малярських творів: "Натюрморт", "Хлопчик-натурник", "Натурниця", "Автопортрет у світлому костюмі", "Портрет Ф.А. Бруні", "Портрет Ф.П. Толстого", "Портрет Л.М. Жемчужникова", "Портрет Л.І. Зотової", автопортрет у темному костюмі (офорт), автопортрет із бородою (офорт), офорт "Вірсавія", "Автопортрет із свічкою", "Автопортрет" (олія), офорт "Дуб", портрет Ликери Полусмак, автопортрет у шапці й кожусі (офорт).

Початок 1861 ознаменувався виходом у світ "Букваря южнорусского" для сільс. шкіл України (накладом 10 тис. прим. і ціною по 3 копійки за прим.). Ш. нездужав, писав до Варфоломія Шевченка: "Так мені погано, що я ледве перо в руках держу, і кат його батька знає, коли воно полегшає..." Проте пересилював себе і виконав "Портрет П.К. Клодта", "Портрет І.І. Горностаєва", "Автопортрет", працював над портретом невідомої, написав останній свій вірш "Чи не покинуть, нам, небого..."

Вранці 26 лютого (10 березня за н. ст.) 1861 о пів на шосту ранку в квартирі-майстерні Академії мист-в у С.-Петербурзі Ш. помер. Після відправлення панахиди в академічній церкві, де була виставлена для прощання труна з тілом Ш., і виголошення промов П.Кулішем, В.Білозерським, М.Костомаровим, В.Хорошевським похоронна процесія вирушила на Смоленське кладовище. Відкриту труну несли на плечах друзі поета, за труною йшли студенти і викладачі ун-ту й Академії мист-в, письменники і художники М.Некрасов, М.Салтиков-Щедрін, Ф.Достоєвський, М.Михайлов, Л.Жемчужников, М.Лєсков, І.Панаєв, О.Пипін, М.Курочкін.

Виконуючи поетичний заповіт Ш., труну з його прахом друзі і знайомі в супроводі Г.Честахівського та О.Лазаревського відправили 24 квітня (за ст. ст.) в Україну. На шляху траурну процесію зустрічали з квітами, повсюдно відбувалися панахиди, які часто перетворювалися на нар. демонстрації.

У Києві труну на ніч поставили в церкві Різдва Христового на Подолі, звідси багатотисячна траурна процесія провела тіло Ш. до пароплава "Кременчуг", яким труна була доставлена до Канева. Труну Ш. супроводжували його брати Микита, Йосип, сестра Ярина, Варфоломій Шевченко, О.Лазаревський, Г.Честахівський, І.Сошенко, В.Забіла, студенти Київ. ун-ту. В Успенській церкві Канева відбулася багатолюдна панахида, і на другий день, 10 травня (22 травня за н. ст.), відбувся похорон Ш. на Чернечій горі (див. Шевченка Тараса могила).

дата публікації: 2013 р.

Праці:
 1. Повне зібрання творів, т. 1—12. К., 2001—13
 2. Зібрання творів, т. 1—6. К., 2003 (електронна версія: http://litopys.org.ua)
Література:
 1. Зайцев П. Життя Тараса Шевченка. Нью-Йорк—Париж—Мюнхен, 1955
 2. Біографія Т.Г. Шевченка за спогадами сучасників. К., 1958
 3. Івакін Ю.О. Коментар до «Кобзаря» Шевченка. Поезії 1847—1861 рр. К., 1968
 4. Шевченківський словник, т. 1—2. К., 1976—77
 5. Grabowicz G.G. The poet as mythmaker: a study of symbolic meaning in Taras Sevcenko. Cambridge, Massachusetts, 1982
 6. Спогади про Тараса Шевченка. К., 1982
 7. Т.Г. Шевченко: Біографія. К., 1984
 8. Плющ Л. Екзод Тараса Шевченка: Навколо «Москалевої криниці». Едмонтон, 1986
 9. Большаков Л.Н. «Все он изведал...»: Тарас Шевченко: Поиски и находки. К., 1988
 10. Яцюк В. Живопис — моя професія: Шевченкознавчі етюди. К., 1989
 11. Кирило-Мефодіївське товариство, т. 1—3. К., 1990
 12. Смілянська В. Тарас Шевченко: поетика. К., 1990
 13. Грабович Г. Шевченко як міфотворець: Семантика символів у творчості поета. К., 1991 (2-ге вид. — К., 1998)
 14. Кониський О. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя. К., 1991
 15. Пріцак О. Шевченко — пророк. К., 1993
 16. Сверстюк Є. Шевченко і час. К., 1996
 17. Тарахан-Береза З. Святиня. К., 1998
 18. Пахаренко В. Незбагнений апостол: Нарис світобачення Шевченка. Черкаси, 1999
 19. Грабович Г. Шевченко, якого не знаємо: З проблематики символічної автобіографії та сучасної рецепції поета. К., 2000
 20. Смілянська В., Чамата Н. Структура і смисл: спроба наукової інтерпретації поетичних текстів Тараса Шевченка. К., 2000
 21. Жур П. Труди і дні Кобзаря. К., 2003
 22. Нахлік Є. Доля—Los—Судьба: Шевченко і польські та російські романтики. Львів, 2003
 23. Дзюба І. Тарас Шевченко. К., 2005
 24. Смілянська В.Л. Шевченкознавчі розмисли. К., 2005
 25. Барабаш Ю. Вибрані студії: Сковорода. Гоголь. Шевченко. К., 2006
 26. Чабаненко В. Моя Шевченкіана. Запоріжжя, 2006
 27. Забужко О. Шевченків міф України. К., 2007
 28. Мельниченко В. Тарас Шевченко: «Моє перебування в Москві». М., 2007
 29. Генералюк Л.С. Універсалізм Шевченка: Взаємодія літератури і мистецтва. К., 2008
 30. Дзюба І. Тарас Шевченко: Життя і творчість. К., 2008
 31. Овсійчук В. Мистецька спадщина Тараса Шевченка у контексті європейської художньої культури. Львів, 2008
 32. Теми і мотиви поезії Тараса Шевченка. K., 2008
 33. Мельниченко В. Шевченківська Москва. М., 2009
 34. Повернені шевченківські раритети. Дніпродзержинськ, 2010
 35. Барабаш Ю. Просторінь Шевченкового Слова. К., 2011
 36. Чалий М. Життя і твори Тараса Шевченка (звід матеріалів до його біографії). К., 2011
 37. Гальченко С. Скарби літературних архівів. К., 2012
 38. Степовик Д. Наслідуючи Христа: Віруючий у Бога Тарас Шевченко. К., 2012
 39. Шевченківська енциклопедія: У 6-ти т., т. 1—2. К., 2012
 40. «Гайдамаки»: Факсиміле видання. Історія книжки. Інтерпретація: У 3-х кн. [кн. 1:] Шевченко Тарас. Гайдамаки: Факсиміле видання 1841 року. К., 2013; [Кн. 2:] Грабович Г. Шевченкові «Гайдамаки»: Поема і критика. К., 2013; [Кн. 3:] Федорук О. Перше видання Шевченкових «Гайдамаків»: Історія книжки. К., 2013
 41. Тарахан-Береза З. «Заворожи мені, волхве...»: Тарас Шевченко і Михайло Щепкін. К., 2013
 42. Web: Тарас Григорович Шевченко: http://litopys.org.ua (спеціальний розділ сайту «Ізборник»); http://kobzar.info (тематичний портал); Тарас Григорович Шевченко: http://ua-kobzar.livejournal.com (живий журнал)

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • БІЛОЗЕРСЬКИЙ ВАСИЛЬ МИХАЙЛОВИЧ
 • БОДЯНСЬКИЙ ОСИП МАКСИМОВИЧ
 • БРЮЛЛОВ КАРЛ ПАВЛОВИЧ
 • БУКВАРЬ ЮЖНОРУССКІЙ
 • ГЕРБЕЛЬ МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ
 • ГРЕБІНКА ЄВГЕН ПАВЛОВИЧ
 • ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ СЕМЕН СТЕПАНОВИЧ
 • КАЧАНІВКА
 • КАНІВ
 • ХОРТИЦЯ
 • КОБЗАРІ, БАНДУРИСТИ
 • КОЛІЇВЩИНА
 • КОПІЙКА
 • КОСТОМАРОВ МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • КРІПАЦТВО, КРІПОСНЕ ПРАВО
 • КУХАРЕНКО ЯКІВ ГЕРАСИМОВИЧ
 • КУЛІШ ПАНТЕЛЕЙМОН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА
 • КИЇВ
 • КИЇВСЬКА АРХЕОГРАФІЧНА КОМІСІЯ
 • КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ ТОВАРИСТВО, УКРАЇНО-СЛОВ'ЯНСЬКЕ ТОВАРИСТВО, КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ БРАТСТВО
 • ЛАЗАРЕВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР МАТВІЙОВИЧ
 • ЛЄСКОВ МИКОЛА СЕМЕНОВИЧ
 • МАКСИМОВИЧ МИХАЙЛО ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • МОСКВА
 • МИКОЛА І, МИКОЛА ПАВЛОВИЧ
 • ОЛЕКСАНДР ІІ
 • ПЕРЕП'ЯТИХА, КУРГАН
 • ПЕТРОПАВЛОВСЬКА ФОРТЕЦЯ
 • ПОДІЛ
 • ПИПІН ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ
 • РЄПНІНА ВАРВАРА МИКОЛАЇВНА
 • РУБЛЬ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • ЩЕПКІН МИХАЙЛО СЕМЕНОВИЧ
 • ШЕВЧЕНКА ТАРАСА МОГИЛА
 • СКОВОРОДА ГРИГОРІЙ САВИЧ
 • СОШЕНКО ІВАН МАКСИМОВИЧ
 • ТРЕТІЙ ВІДДІЛ
 • ВАРШАВА
 • ВЕНЕЦІАНОВ ОЛЕКСІЙ ГАВРИЛОВИЧ
 • ВІЛЬШАНА
 • ВОВЧОК МАРКО
 • ЗАБІЛА ВІКТОР МИКОЛАЙОВИЧ
 • ЗАЛЄСЬКИЙ БРОНІСЛАВ
 • ЖЕМЧУЖНИКОВ ЛЕВ МИХАЙЛОВИЧ
 • ЖУКОВСЬКИЙ ВАСИЛЬ АНДРІЙОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • АФАНАСЬЄВ-ЧУЖБИНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР СТЕПАНОВИЧ
 • АГІН ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • АКСАКОВ ІВАН СЕРГІЙОВИЧ
 • АЛЧЕВСЬКА ХРИСТИНА ДАНИЛІВНА
 • АЛЧЕВСЬКА ХРИСТЯ ОЛЕКСІЇВНА
 • АЛЧЕВСЬКИЙ ГРИГОРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • АЛЧЕВСЬКИЙ ІВАН ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • АНДРІЄВСЬКИЙ ОЛЕКСІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • АНДРУЗЬКИЙ ГЕОРГІЙ ЛЬВОВИЧ
 • АПОКРИФИ
 • АРАБАЖИН КОСТЯНТИН ІВАНОВИЧ
 • АРГЕНТИНА
 • АРКАС МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ
 • АРХИПЕНКО ОЛЕКСАНДР ПОРФИРОВИЧ
 • АСКОЧЕНСЬКИЙ ВІКТОР ІПАТОВИЧ
 • АВРІЛЬ АДОЛЬФ
 • БАГАЛІЙ ДМИТРО ІВАНОВИЧ
 • БАЛЬМЕН ЯКІВ ПЕТРОВИЧ ДЕ
 • БАРВІНОК ГАННА
 • БАРИШІВКА
 • БАШУЦЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ПАВЛОВИЧ
 • БЕРЕСТЕЧКО
 • БЕРЕЗАНЬ, МІСТО
 • БЕРНШТЕЙН МИХАЙЛО ДАВИДОВИЧ
 • БІЛА ЦЕРКВА
 • БІЛЕЦЬКИЙ ЛЕОНІД ТИМОФІЙОВИЧ ТА ЙОГО КОНЦЕПЦІЯ ПОСТУПУ УКРАЇНСЬКОГО ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВА
 • БІЛЕЦЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ
 • БІЛОЗЕРСЬКА НАДІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
 • БОДЕНШТЕДТ ФРІДРІХ
 • БОДЯНСЬКИЙ ОСИП МАКСИМОВИЧ
 • БОГУСЛАВ
 • БОЙКО-БЛОХИН ЮРІЙ ГАВРИЛОВИЧ
 • БОЛСУНОВСЬКИЙ КАРЛ ВАСИЛЬОВИЧ
 • БОНКАЛО ШАНДОР
 • БОРИСЛАВ
 • БОРИСПІЛЬ
 • БОРЗНА
 • БОЖІЙ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
 • БРОВАРИ
 • БРЮЛЛОВ КАРЛ ПАВЛОВИЧ
 • БУДИТЕЛІ
 • БУКВАРЬ ЮЖНОРУССКІЙ
 • БУЛАХОВСЬКИЙ ЛЕОНІД АРСЕНІЙОВИЧ
 • БУНІН ІВАН ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • БУРАЧОК СТЕПАН ОНИСИМОВИЧ
 • БУРЛАКИ
 • БУТАКОВ ОЛЕКСІЙ ІВАНОВИЧ
 • БУТИЧ ІВАН ЛУКИЧ
 • ЧАЙКОВСЬКИЙ ПЕТРО ІЛЛІЧ
 • ЧАЛИЙ САВА
 • ЧЕХІЯ, ЧЕСЬКА РЕСПУБЛІКА
 • ЧЕХОВ АНТОН ПАВЛОВИЧ
 • ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСТЬ
 • ЧЕРКАСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
 • ЧЕРКАСИ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ В.ТАРНОВСЬКОГО
 • ЧЕРНІВЦІ, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ЧОРНА СОТНЯ
 • ЧОРНОГОРІЯ
 • ЧОРНОВІЛ В'ЯЧЕСЛАВ МАКСИМОВИЧ
 • ЧУЙКЕВИЧИ
 • ЧИГИРИН, МІСТО ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛ.
 • ЧИЖЕВСЬКИЙ ДМИТРО ІВАНОВИЧ
 • ДАЛЬ ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
 • ДЕ ГУБЕРНАТІС АНДЖЕЛО
 • ДЕМУЦЬКИЙ ПОРФИРІЙ ДАНИЛОВИЧ
 • ДЕНИСЕВИЧ (ДЕНИСОВИЧ) АНДРІЙ
 • ДЕРЕГУС МИХАЙЛО ГОРДІЙОВИЧ
 • ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ
 • ДЕРЖАВНІ ПРЕМІЇ УРСР
 • ДЕРЖАВІН МИКОЛА СЕВАСТЯНОВИЧ
 • ДІГТЯРІ
 • ДНІПРО, РАДІОСТАНЦІЯ
 • ДОЛЕНҐА-ХОДАКОВСЬКИЙ ЗОРІАН
 • ДОЛИНА
 • ДОМАНИЦЬКИЙ ВАСИЛЬ МИКОЛАЙОВИЧ
 • ДОНЕЦЬК
 • ДОРОШЕНКО ВОЛОДИМИР ВІКТОРОВИЧ
 • ДРАЧ ІВАН ФЕДОРОВИЧ
 • ДРАГОМАНОВ МИХАЙЛО ПЕТРОВИЧ
 • ДРУГ
 • ДРУКАРСТВО І КНИГОВИДАННЯ В УКРАЇНІ
 • ДУБЕЛЬТ ЛЕОНТІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
 • ДУБНО
 • ДУМИ
 • ДИСИДЕНТСЬКІ (ОПОЗИЦІЙНІ) РУХИ 1960–1980-Х РОКІВ В УКРАЇНІ
 • ЄМЕЦЬ ВАСИЛЬ КОСТЯНТИНОВИЧ
 • ЕНГЕЛЬГАРДТИ
 • ЄНСЕН (JENSEN) АЛЬФРЕД
 • ЕРАСТОВ СТЕПАН ІВАНОВИЧ
 • ЄРЕМІЇВ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
 • ЕРНСТ ФЕДІР ЛЮДВІҐОВИЧ
 • ЄРОФЕЇВ ІВАН ФЕДОРОВИЧ
 • ФРАНКО ІВАН ЯКОВИЧ
 • ФРІЧ ЙОСИП
 • ГАЙДАМАЦЬКИЙ РУХ
 • ГАЙДЕБУРОВ ПАВЛО ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ГАЙВОРОНСЬКИЙ МИХАЙЛО-ОРЕСТ
 • ГАВРОНСЬКИЙ-РАВІТА
 • ГАВРИЛКО МИХАЙЛО ОМЕЛЯНОВИЧ
 • ГЕРБЕЛЬ МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ
 • ГЕРЦЕН ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ
 • ГІЛЯРОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • ГІРНИК ОЛЕКСА МИКОЛАЙОВИЧ
 • ГЛІЕР РЕЙНГОЛЬД МОРІЦОВИЧ
 • ГНЄЗДИЛОВ ВАСИЛЬ ГЕОРГІЙОВИЧ
 • ГНИЛОСИРОВ ВАСИЛЬ СТЕПАНОВИЧ
 • ГОЛОВАТИЙ АНТОН АНДРІЙОВИЧ
 • ГОНЧАР ІВАН МАКАРОВИЧ
 • ГОНЧАРЕНКО АГАПІЙ
 • ГОРДИНСЬКИЙ ЯРОСЛАВ АНТОНОВИЧ
 • ГОРЛЕНКО ВАСИЛЬ ПЕТРОВИЧ
 • ГОРОДЕНКА
 • ГОРОДИЩЕ, МІСТО ЧЕРКАС. ОБЛ.
 • ГРАБОВСЬКИЙ ПАВЛО АРСЕНОВИЧ
 • ГРЕБІНКА ЄВГЕН ПАВЛОВИЧ
 • ГРУЗІЯ (САКАРТВЕЛО)
 • ГРИМАЙЛІВ
 • ГРИШКО МИХАЙЛО СТЕПАНОВИЧ
 • ГРИВНЯ
 • ГУБЕРНСЬКІ УКРАЇНСЬКІ НАЦІОНАЛЬНІ З'ЇЗДИ
 • ГУДЗІЙ МИКОЛА КАЛЕНИКОВИЧ
 • ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ ОЛЕКСІЙ ЛЬВОВИЧ
 • ГУЛАК-АРТЕМОВСЬКИЙ СЕМЕН СТЕПАНОВИЧ
 • ГУСТИНСЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ МОНАСТИР
 • ІГНАТЬЄВ МИКОЛА ПАВЛОВИЧ
 • ІЛЮСТРОВАНА УКРАЇНА
 • ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА
 • ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.СКОВОРОДИ НАН УКРАЇНИ
 • ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ІМЕНІ Т.ШЕВЧЕНКА НАН УКРАЇНИ
 • ІСПАНІЯ, КОРОЛІВСТВО ІСПАНІЯ
 • ІСТОРІЯ ПРЕСИ В УКРАЇНІ
 • ІСТОРІЯ РУСІВ, ИСТОРІЯ РУСОВЪ
 • ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОСОФІЇ
 • ІСТОРИЧНІ УКРАЇНСЬКІ ПІСНІ
 • ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ЗАПОВІДНИКИ
 • ІВАКІН ЮРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • ІВЧЕНКО ВІКТОР ІЛАРІОНОВИЧ
 • ЇЖАКЕВИЧ ІВАН СИДОРОВИЧ
 • КАЧАНІВКА
 • КАЛЬЧЕНКО ГАЛИНА НИКИФОРІВНА
 • КАНАДА
 • КАНДИМ ЮНУС
 • КАНІВ
 • КАНЮК СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ
 • КАПЕЛЬГОРОДСЬКИЙ ПИЛИП ЙОСИПОВИЧ
 • КАРАДЖИЧ ВУК СТЕФАНОВИЧ
 • КАЩЕНКО АДРІАН ФЕОФАНОВИЧ
 • КАСІЯН ВАСИЛЬ ІЛЛІЧ
 • КАТЕРИНОСЛАВСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА
 • КАВАЛЕРІДЗЕ ІВАН ПЕТРОВИЧ
 • КАВЕЛІН КОСТЯНТИН ДМИТРОВИЧ
 • КЕТКОВ ОЛЕКСАНДР ДМИТРОВИЧ
 • КЕЙВАН ІВАН МИКОЛАЙОВИЧ
 • ХАРКІВ
 • ХЕРСОН, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ХОЛОДНИЙ ЯР
 • КІСТЯКОВСЬКИЙ ДЖОРДЖ
 • КНИГОЛЮБ
 • КОБЗАР
 • КОБЗАРІ, БАНДУРИСТИ
 • КОЧЕРГА ІВАН АНТОНОВИЧ
 • КОХОВСЬКИЙ ВСЕВОЛОД ПОРФИРОВИЧ
 • КОЛЕССА ФІЛАРЕТ МИХАЙЛОВИЧ
 • КОЛЛАР ЯН
 • КОНИСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ЯКОВИЧ
 • КОНОНЕНКО МУСІЙ СТЕПАНОВИЧ
 • КОНСТИТУЦІЙНИЙ ВИМІР УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ (ДО ПОЧАТКУ 1990-Х РОКІВ)
 • КОПИЧИНЦІ
 • КОРНІЄНКО ВАСИЛЬ ОНИСИМОВИЧ
 • КОРОПЕЦЬ
 • КОРШ ФЕДІР ЄВГЕНОВИЧ
 • КОРСУН ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ
 • КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ІCТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК, НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК У М. КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКОМУ
 • КОС-АНАТОЛЬСЬКИЙ АНАТОЛІЙ ЙОСИПОВИЧ
 • КОСАЧ ОЛЕНА АНТОНІВНА
 • КОШКА ПЕТРО МАРКОВИЧ
 • КОСІВ
 • КОСТЕНКО ЛІНА ВАСИЛІВНА
 • КОСТЕНКО ВАЛЕНТИН ГРИГОРОВИЧ
 • КОСТОМАРОВ МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • КОСТЮК ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КОТЛЯРЕВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КОВАЛЕВСЬКИЙ ЄВГРАФ ПЕТРОВИЧ
 • КОВАЛЕВСЬКИЙ ЄГОР ПЕТРОВИЧ
 • КОВАЛЕВСЬКИЙ МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ
 • КОЗАЦЬКА ТЕМАТИКА В УКРАЇНСЬКОМУ ТА СВІТОВОМУ МУЗИЧНОМУ МИСТЕЦТВІ
 • КОЗАЦЬКІ ЛІТОПИСИ
 • КОЗАЦТВО УКРАЇНСЬКЕ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ
 • КОЗЕЛЕЦЬ
 • КРАМСЬКОЙ ІВАН МИКОЛАЙОВИЧ
 • КРАШЕВСЬКИЙ (KRASZEWSKI) ЮЗЕФ-ІГНАЦИ
 • КРАСИЦЬКИЙ ФОТІЙ СТЕПАНОВИЧ
 • КРАСОВСЬКИЙ АНДРІЙ ОПАНАСОВИЧ
 • КРАВЧЕНКО ПЕТРО МИТРОФАНОВИЧ
 • КРИЧЕВСЬКИЙ ФЕДІР ГРИГОРОВИЧ
 • КРИЧЕВСЬКИЙ ВАСИЛЬ ГРИГОРОВИЧ
 • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
 • КРИМСЬКИЙ АГАТАНГЕЛ ЮХИМОВИЧ
 • КРИСТЕР АРНОЛЬД ЕДМУНДОВИЧ
 • КРУК ГРИГОРІЙ ЯКОВИЧ
 • КРУШЕЛЬНИЦЬКА СОЛОМІЯ АМВРОСІЇВНА
 • КРЮКОВ БОРИС ІВАНОВИЧ
 • КУБА, РЕСПУБЛІКА КУБА
 • КУХАРЕНКО ЯКІВ ГЕРАСИМОВИЧ
 • КУЛІШ ПАНТЕЛЕЙМОН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КУЛЬЖЕНКО СТЕФАН ВАСИЛЬОВИЧ
 • КУЛЬЖИНСЬКИЙ ІВАН ГРИГОРОВИЧ
 • КУПЧИНСЬКИЙ ОЛЕГ АНТОНОВИЧ
 • КУРБАС ЛЕСЬ
 • КУРГАН, НАДМОГИЛЬНИЙ ПАГОРБ
 • КУШЕЛЬОВ-БЕЗБОРОДЬКО ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КУТИ
 • КУЗЬМИЧ ОЛЕКСАНДР ПЕТРОВИЧ
 • КИЕВСКИЙ КЛУБ ПРОГРЕССИВНЫХ РУССКИХ НАЦИОНАЛИСТОВ
 • КИЇВСЬКА АРХЕОГРАФІЧНА КОМІСІЯ
 • КИЇВСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • КИЇВСЬКИЙ ХУДОЖНЬО-ПРОМИСЛОВИЙ І НАУКОВИЙ МУЗЕЙ
 • КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • КИРЧІВ БОГДАР ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • КИРЕЙКО ВІТАЛІЙ ДМИТРОВИЧ
 • КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ ТОВАРИСТВО, УКРАЇНО-СЛОВ'ЯНСЬКЕ ТОВАРИСТВО, КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ БРАТСТВО
 • КИРИЛЮК ЄВГЕН ПРОХОРОВИЧ
 • КИТАСТИЙ ГРИГОРІЙ ТРОХИМОВИЧ
 • ЛАГОДИНСЬКИЙ МИКОЛА ГНАТОВИЧ
 • ЛАНГАНС МАРТИН РУДОЛЬФОВИЧ
 • ЛАТВІЯ , ЛАТВІЙСЬКА РЕСПУБЛІКА
 • ЛАВРОВСЬКИЙ МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • ЛАВРОВСЬКИЙ ПЕТРО ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • ЛАЗАРЄВ МИХАЙЛО ПЕТРОВИЧ
 • ЛАЗАРЕВСЬКІ
 • ЛАЗАРЕВСЬКИЙ БОРИС ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ЛАЗАРЕВСЬКИЙ ГЛІБ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ЛАЗАРЕВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР МАТВІЙОВИЧ
 • ЛАЗАРЕВСЬКИЙ ВАСИЛЬ МАТВІЙОВИЧ
 • ЛЕБЕДИНЦЕВ ФЕОФАН (ТЕОФАН) ГАВРИЛОВИЧ
 • ЛЕБЕДИНЦЕВ ПЕТРО ГАВРИЛОВИЧ
 • ЛЕЛЕВЕЛЬ ЙОАХИМ
 • ЛЕПКИЙ БОГДАН СИЛЬВЕСТРОВИЧ
 • ЛЄСКОВ МИКОЛА СЕМЕНОВИЧ
 • ЛЕВАНДА ІВАН (ІОАНН) ВАСИЛЬОВИЧ
 • ЛЕЖЕ ЛУЇ-ПОЛЬ-МАРІЯ
 • ЛІНИЦЬКА ЛЮБОВ ПАВЛІВНА
 • ЛІПЕЦЬКИЙ ЄВСЕВІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ЛІРНИЦТВО, ЛІРА, ЛІРНИКИ, ЛІРНИЦЬКА МОВА, ЛІРНИЦТВО ЯК ЯВИЩЕ УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОЇ КУЛЬТУРИ.
 • ЛІСОВСЬКИЙ РОБЕРТ АНТОНОВИЧ
 • ЛІСТ (LIST) ФЕРЕНЦ
 • ЛІТЕРАТУРНО-НАУКОВИЙ ВІСТНИК
 • ЛИТОВСЬКО-УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО
 • ЛИТВА, ЛИТОВСЬКА РЕСПУБЛІКА
 • ЛИЗОГУБИ
 • ЛО ГАТТО (LO GATTO) ЕТТОРЕ
 • ЛОБОДОВСЬКИЙ ЮЗЕФ
 • ЛОПАТИН
 • ЛОПАТИНСЬКА ФІЛОМЕНА МИКОЛАЇВНА
 • ЛОСЬКИЙ КОСТЬ (КОСТЯНТИН) ВОЛОДИМИРОВИЧ
 • ЛОТОЦЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ГНАТОВИЧ
 • ЛУБНИ
 • ЛУНАЧАРСЬКИЙ АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
 • ЛУПИНІС АНАТОЛІЙ ІВАНОВИЧ
 • ЛУЦIВ ЛУКА
 • ЛЬВІВ
 • ЛЬВІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ІМЕНІ В.СТЕФАНИКА НАН УКРАЇНИ (ЛННБУ)
 • ЛЬВІВСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА
 • ЛЯТОШИНСЬКИЙ БОРИС МИКОЛАЙОВИЧ
 • ЛИСЕНКО МИКОЛА ВІТАЛІЙОВИЧ
 • ЛИСЯНКА
 • ЛЮДКЕВИЧ СТАНІСЛАВ ПИЛИПОВИЧ
 • МАКАРЕНКО МИКОЛА ОМЕЛЯНОВИЧ
 • МАКОВЕЙ ОСИП СТЕПАНОВИЧ
 • МАКСИМОВИЧ МИХАЙЛО ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • МАКСИМОВИЧІ
 • МАНАСТИРСЬКІ
 • МАНДРІВНІ ДЯКИ, МАНДРОВАНІ ДЯКИ
 • МАНІЗЕР МАТВІЙ ГЕНРІХОВИЧ
 • МАРГОЛІС ЮРІЙ ДАВИДОВИЧ
 • МАРІЇНСЬКИЙ ПАЛАЦ
 • МАРКЕВИЧ МИКОЛА АНДРІЙОВИЧ
 • МАРКОВИЧ ОПАНАС ВАСИЛЬОВИЧ
 • МАРКОВИЧІ (МАРКЕВИЧІ)
 • МАРКС КАРЛ ТА УКРАЇНА
 • МАРТОСИ
 • МАР'ЯНЕНКО ІВАН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • МАСЛОВ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ
 • МАТУШЕВСЬКИЙ ФЕДІР ПАВЛОВИЧ
 • МАЯК
 • МАЯКОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ВОЛОДИМИРОВИЧ
 • МАЗЕПА ІВАН СТЕПАНОВИЧ
 • МАЗОН (MAZON) АНДРЕ
 • МЕДВІДЬ ЛЮБОМИР МИРОСЛАВОВИЧ
 • МЕДЖИБІЖ
 • МЕЛЬНИЧЕНКО ВОЛОДИМИР ЮХИМОВИЧ
 • МЕМУАРИСТИКА
 • МЕННІНГ КЛАРЕНС-ОГАСТУС
 • МГАРСЬКИЙ ЛУБЕНСЬКИЙ СПАСО-ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР
 • МЯСОЄДОВ ГРИГОРІЙ ГРИГОРОВИЧ
 • МИКЕШИН МИХАЙЛО ЙОСИПОВИЧ
 • МІЛЮТЕНКО ДМИТРО ОМЕЛЯНОВИЧ
 • МІЯКОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ВАРЛАМОВИЧ
 • МОЛОДОЖАНИН ЛЕОНІД ГРИГОРОВИЧ
 • МОЛОСТОВА ІРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА
 • МОРДОВЕЦЬ ДАНИЛО ЛУКИЧ
 • МОРШИН
 • МОСКВА
 • МОСТИСЬКА
 • МОТРОНИНСЬКИЙ СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ МОНАСТИР
 • МОВА-ЛИМАНСЬКИЙ ВАСИЛЬ СЕМЕНОВИЧ
 • МУРОВАНІ КУРИЛІВЦІ
 • МУСОРГСЬКИЙ МОДЕСТ ПЕТРОВИЧ
 • МУЗЕЙ УКРАЇНСЬКИХ ДІЯЧІВ НАУКИ ТА МИСТЕЦТВА
 • МУЗЕЙ УКРАЇНСЬКИХ СТАРОЖИТНОСТЕЙ ІМЕНІ В.В.ТАРНОВСЬКОГО ЧЕРНІГІВСЬКОГО ГУБЕРНСЬКОГО ЗЕМСТВА.
 • МУЗЕЙ УКРАЇНИ
 • МУЗЕЙ ВИЗВОЛЬНОЇ БОРОТЬБИ УКРАЇНИ
 • МУЗЕЙНА СПРАВА В УКРАЇНІ
 • МИКОЛА II
 • МИКОЛАЇВСЬКЕ УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА
 • МИШУГА ОЛЕКСАНДР ПИЛИПОВИЧ
 • МИСТЕЦТВО
 • НАЛЕПИНСЬКА-БОЙЧУК СОФІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
 • НАРБУТ ГЕОРГІЙ (ЮРІЙ) ІВАНОВИЧ
 • НАРОДНЕ ОПОЛЧЕННЯ
 • НАРОДОЛЮБЦІ
 • НАРОДОВЦІ
 • НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
 • НАЦІОНАЛЬНА ІДЕЯ
 • НАЦІОНАЛЬНА ПРЕМІЯ УКРАЇНИ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ДРАМАТИЧНИЙ ТЕАТР ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ УКРАЇНИ В КИЄВІ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ УКРАЇНИ НАН УКРАЇНИ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ЛІТЕРАТУРИ УКРАЇНИ
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ТЕАТР ОПЕРИ ТА БАЛЕТУ УКРАЇНИ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
 • НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМ. ШЕВЧЕНКА У ЛЬВОВІ
 • НАУКОВІ НАПРЯМИ, ШКОЛИ, ТЕЧІЇ, ГУРТКИ
 • НЕДІЛЬНІ ШКОЛИ
 • НЕВРЛИЙ МИКОЛА
 • НЯТКО ПОЛІНА МУСІЇВНА
 • НІЩИНСЬКИЙ ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ
 • НОВИЙ ЯРИЧІВ
 • НИЖАНКОВИЧІ
 • ОБЩЕСТВО ДЛЯ ПОСОБИЯ НУЖДАЮЩИМСЯ ЛИТЕРАТОРАМ И УЧЕНЫМ
 • ОГІЄНКО ІВАН ІВАНОВИЧ
 • ОГОНОВСЬКИЙ ОМЕЛЯН МИХАЙЛОВИЧ
 • ОХОРОНА ПАМ'ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ
 • ОЛЕКСАНДРІЯ
 • ОЛЕСЬКО
 • ОЛЯНЧИН ДОМЕТ ГЕРАСИМОВИЧ
 • ОРЕНШТАЙН ЯКІВ
 • ОРЛОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ДОНАТОВИЧ
 • ОСНОВА - ЧАСОПИС
 • ОСТРОГ
 • ОТЕЧЕСТВЕННЫЕ ЗАПИСКИ
 • ОВСЯНИКО-КУЛИКОВСЬКИЙ ДМИТРО МИКОЛАЙОВИЧ
 • ПАДАЛКА ЛЕВ ВАСИЛЬОВИЧ
 • ПАЛАДІЙ ЯРОСЛАВ
 • ПАЛІЙ (ГУРКО) СЕМЕН ПИЛИПОВИЧ
 • ПАРАЩУК МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
 • ПАСКЕВИЧ (ПАСЬКЕВИЧ) ІВАН ФЕДОРОВИЧ
 • ПАСТЕРНАК БОРИС ЛЕОНІДОВИЧ
 • ПЧІЛКА ОЛЕНА
 • ПЕДАГОГІЧНИЙ МУЗЕЙ УКРАЇНИ
 • ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
 • ПЕРЕЯСЛАВ, НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНИЙ ЗАПОВІДНИК ПЕРЕЯСЛАВ
 • ПЕРЕП'ЯТИХА, КУРГАН
 • ПЕРЕСОПНИЦЬКЕ ЄВАНГЕЛІЄ
 • ПЕТРАШЕВЦІ
 • ПЕТРОВ МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • ПІДГОРЕЦЬКИЙ БЛАГОВІЩЕНСЬКИЙ МОНАСТИР, ПЛІСНЕСЬКИЙ БЛАГОВІЩЕНСЬКИЙ МОНАСТИР
 • ПІДКОВА ІВАН
 • ПІНЧУК ЮРІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ
 • ПІВДЕННО-АФРИКАНСЬКА РЕСПУБЛІКА (ПАР)
 • ПІВЕНЬ ОЛЕКСАНДР ЮХИМОВИЧ
 • ПЛАЧИНДА ВОЛОДИМИР ПЕТРОВИЧ
 • ПЛЕВАКО МИКОЛА АНТОНОВИЧ
 • ПОДІЛЬСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА
 • ПОГОДІН МИХАЙЛО ПЕТРОВИЧ
 • ПОЛТАВА
 • ПОНОМАРЬОВ СТЕПАН ІВАНОВИЧ
 • ПОПОВ ПАВЛО МИКОЛАЙОВИЧ
 • ПОСЯДА ІВАН ЯКОВИЧ
 • ПОТЬОМКІН ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ПОЗЕН ЛЕОНІД ВОЛОДИМИРОВИЧ
 • ПРАПОР ДЕРЖАВНИЙ УКРАЇНИ
 • ПСЬОЛИ
 • РАХМАНІНОВ СЕРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
 • РЄПНІН МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ
 • РЕСТИТУЦІЯ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ
 • РЕВУЦЬКИЙ ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ
 • РІЧ ВІРА, РІЧ ФЕЙС-ЕЛІЗАБЕТ-ДЖОАН
 • РІЧИЦЬКИЙ АНДРІЙ
 • РЄПІН ІЛЛЯ ЮХИМОВИЧ
 • РЄПНІНА ВАРВАРА МИКОЛАЇВНА
 • РІГЕЛЬМАН МИКОЛА АРКАДІЙОВИЧ
 • РІЗДВА БОГОРОДИЦІ СОБОР У КОЗЕЛЬЦІ
 • РОДЗЯНКИ
 • РОМАНТИЗМ
 • РОМНИ
 • РУБЧАКОВА КАТЕРИНА АНДРІЇВНА
 • РУДАНСЬКИЙ СТЕПАН ВАСИЛЬОВИЧ
 • РУСАЛКА ДНІСТРОВАЯ - АЛЬМАНАХ (1837)
 • РУСАНІВСЬКИЙ ВІТАЛІЙ МАКАРОВИЧ
 • РУСЬКА РАДА НА БУКОВИНІ
 • РУСОВ ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • РУССКАЯ БЕСЕДА
 • РУССКАЯ СТАРИНА
 • РУССКИЙ АРХИВ
 • РУССКИЙ БИОГРАФИЧЕСКИЙ СЛОВАРЬ
 • РУСИФІКАЦІЯ В УКРАЇНСЬКОМУ КОНТЕКСТІ
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНИ, НАЦ. І ДЕРЖ. ГІМН УКРАЇНИ
 • ЩЕПКІН МИХАЙЛО СЕМЕНОВИЧ
 • ЩЕПОТЬЄВ ВОЛОДИМИР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ЩІТКІВСЬКИЙ (ЩИТКІВСЬКИЙ) ІВАН ІВАНОВИЧ
 • ЩУРАТ ВАСИЛЬ ГРИГОРОВИЧ
 • СЕДЛЯР ВАСИЛЬ ФЕОФАНОВИЧ
 • СЕДНІВ, СМТ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛ.
 • СЕЛЕЦЬКІ РІД
 • СЕМИКІНА ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА
 • СЕРЕДА АНТОН ХОМИЧ
 • СЕРГІЄНКО ГРИГОРІЙ ЯКОВИЧ
 • СЕВРУК ГАЛИНА СИЛЬВЕСТРІВНА
 • ШАФАРИК ПАВЕЛ-ЙОЗЕФ
 • ШАЛЯПІН ФЕДІР ІВАНОВИЧ
 • ШАМО ІГОР НАУМОВИЧ
 • ШЕПТИЦЬКИЙ АНДРЕЙ
 • ШЕВЧЕНКА ТАРАСА МУЗЕЇ ТА ЗАПОВІДНИКИ
 • ШЕВЧЕНКА ТАРАСА МОГИЛА
 • ШЕВЧЕНКА ТАРАСА НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ, НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК У КАНЕВІ
 • ШЕВЕЛІВ Б
 • ШТЕРНБЕРГ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ
 • ШВАЧКА МИКИТА
 • ШВЕЙЦАРІЯ
 • ШИРОЦЬКИЙ КОСТЯНТИН ВІТАЛІЙОВИЧ
 • СІЧ ЛЬВІВСЬКА
 • СІЧ - ОРГАНІЗАЦІЯ ГАЛИЧИНИ
 • СІЧИНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ЮХИМОВИЧ
 • СЄРАКОВСЬКИЙ ЗИГМУНТ
 • СІМОВИЧ ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ
 • СЯДРИСТИЙ МИКОЛА СЕРГІЙОВИЧ
 • СКОРИК МИРОСЛАВ МИХАЙЛОВИЧ
 • СЛАСТІОН ОПАНАС ГЕОРГІЙОВИЧ
 • СЛАВИНСЬКИЙ МАКСИМ АНТОНОВИЧ
 • СЛОВАЧЧИНА
 • СЛОВО - ЧАСОПИС
 • СМАЛЬ-СТОЦЬКИЙ СТЕПАН ЙОСИПОВИЧ
 • СЬОГОЧАСНЕ Й МИНУЛЕ, НАУКОВИЙ ЖУРНАЛ УКРАЇНОЗНАВСТВА
 • СОКИРИНЦІ, СЕЛО ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛ.
 • СОШЕНКО ІВАН МАКСИМОВИЧ
 • СОВРЕМЕННИК - ЖУРНАЛ (1836-1866)
 • СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ АМЕРИКИ
 • СТЕБНИЦЬКИЙ ПЕТРО ЯНУАРІЙОВИЧ
 • СТЕПОВИЙ ЯКІВ СТЕПАНОВИЧ
 • СТОРОЖЕНКИ
 • СТРИПСЬКИЙ ГІАДОР (ЯДОР)
 • СУБОТІВ, СЕЛО
 • СУМСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
 • СУМЦОВ МИКОЛА ФЕДОРОВИЧ
 • СУВОРОВ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ
 • СВІТ, ЩОМІСЯЧНИК (1881-1882)
 • СВІТОСЛАВСЬКИЙ СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ
 • СВОБОДА - ТИЖНЕВИК, ЛЬВІВ (1897-1938)
 • СИМИРЕНКО ПЛАТОН ФЕДОРОВИЧ
 • СИМИРЕНКИ
 • СИСИН ФРАНК-ЕДВАРД
 • ТАРНОВСЬКІ
 • ТАРНОВСЬКИЙ ВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ
 • ТЕСЛЕНКО АРХИП ЮХИМОВИЧ
 • ТКАЧЕНКО МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ
 • ТОЛСТОЙ ЛЕВ МИКОЛАЙОВИЧ
 • ТОВАРИСТВО ЛЕВА
 • ТОВАРИСТВО ІМЕНІ Т.ШЕВЧЕНКА ДЛЯ ДОПОМОГИ НУЖДЕННИМ УРОДЖЕНЦЯМ ПІВДЕННОЇ РОСІЇ, ЩО ВЧАТЬСЯ У ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ САНКТ-ПЕТЕРБУРГА
 • ТРЕТІЙ ВІДДІЛ
 • ТРОХИМЕНКО КАРПО ДЕМ'ЯНОВИЧ
 • ТРОЦИНИ, РІД
 • ТРУД - ГАЗЕТА (1881)
 • ТРУШ ІВАН ІВАНОВИЧ
 • ТРУТОВСЬКИЙ КОСТЯНТИН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ЦЕНТРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ КІНОФОТОФОНОАРХІВ УКРАЇНИ
 • ЦЕНЗУРА В УКРАЇНІ
 • ТУЛУБ ЗІНАЇДА ПАВЛІВНА
 • ТУРЕЧЧИНА
 • ТИШКЕВИЧ МИХАЙЛО
 • УКРАИНСКИЙ НАРОД В ЕГО ПРОШЛОМ И НАСТОЯЩЕМ – ПЕРША УКРАЇНСЬКА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ (1914-1916)
 • УСТИЯНОВИЧ МИКОЛА ЛЕОНТІЙОВИЧ
 • УЖГОРОД
 • УЖВІЙ НАТАЛІЯ МИХАЙЛІВНА
 • ВАХНЯНИН АНАТОЛЬ
 • ВАРЧЕНКО ВАСИЛЬ
 • ВАРНЕКЕ БОРИС ВАСИЛЬОВИЧ
 • ВАШКІВЦІ
 • ВАСИЛЬЄВ МИХАЙЛО КАЛИНОВИЧ
 • ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ
 • ВАСИЛЬКО ВАСИЛЬ СТЕПАНОВИЧ
 • ВЕЧЕРНИЦІ
 • ВЕНЕЦІАНОВ ОЛЕКСІЙ ГАВРИЛОВИЧ
 • ВЕНГРЖИНОВСЬКИЙ АРКАДІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
 • ВЕРБИЦЬКИЙ МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
 • ВЕРЕСАЙ ОСТАП МИКИТОВИЧ
 • ВЕСТНИК ЮГО-ЗАПАДНОЙ И ЗАПАДНОЙ РОССИИ
 • ВІК
 • ВІЛЬШАНА
 • ВІРМЕНІЯ
 • ВОЙНИЧ ЕТЕЛЬ ЛІЛІАН
 • ВОЛХОВСЬКИЙ ФЕЛІКС ВАДИМОВИЧ
 • ВОРОБКЕВИЧ СИДІР (ІСИДОР) ІВАНОВИЧ
 • ВОВЧОК МАРКО
 • ВОЗНЯК МИХАЙЛО СТЕПАНОВИЧ
 • ВИНОГРАДІВ
 • ВИШНІВЕЦЬ
 • ЯГОТИН
 • ЯХНЕНКИ
 • ЯВОРНИЦЬКИЙ ДМИТРО ІВАНОВИЧ
 • ЮРА ГНАТ ПЕТРОВИЧ
 • ЗАБІЛА ПАРМЕН ПЕТРОВИЧ
 • ЗАБІЛА ВІКТОР МИКОЛАЙОВИЧ
 • ЗАГАРОВ ОЛЕКСАНДР ЛЕОНІДОВИЧ
 • ЗАКЛИНСЬКИЙ РОСТИСЛАВ РОМАНОВИЧ
 • ЗАКРЕВСЬКІ
 • ЗАЛЄСЬКИЙ БРОНІСЛАВ
 • ЗАЛЄСЬКИЙ ЮЗЕФ–БОГДАН
 • ЗАЛІЩИКИ
 • ЗАЛКА МАТЕ
 • ЗАНЬКОВЕЦЬКА МАРІЯ КОСТЯНТИНІВНА
 • ЗАПИСКИ О ЮЖНОЙ РУСИ
 • ЗАТИРКЕВИЧ–КАРПИНСЬКА ГАННА ПЕТРІВНА
 • ЗАЙЦЕВ ПАВЛО ІВАНОВИЧ
 • ЗБІРНИК ІСТОРИЧНО-ФІЛОСОФІЧНОЇ СЕКЦІЇ НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА
 • ЖДАХА АМВРОСІЙ АНДРІЙОВИЧ
 • ЖЕМЧУЖНИКОВ ЛЕВ МИХАЙЛОВИЧ
 • ЖУКОВСЬКИЙ ВАСИЛЬ АНДРІЙОВИЧ
 • ЖУР ПЕТРО ВОЛОДИМИРОВИЧ
 • ЖИДАЧІВ
 • ЖИТЕЦЬКИЙ ГНАТ (ІГНАТ) ПАВЛОВИЧ
 • ЗІЛИНСЬКИЙ ОРЕСТ
 • ЗНАЧКО–ЯВОРСЬКИЙ МЕЛЬХІСЕДЕК
 • ЗОЛОЧІВ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 • ЗОЛОЧІВ, С-ЩЕ МІСЬК. ТИПУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 • ЗОЛОТОНОША
 • ЗОЛОТОВ ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • ЗВЕНИГОРОДКА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)