ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ТАБІР

  Бібліографічне посилання: Дубик М.Г. ТАБІР [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Tabir (останній перегляд: 21.08.2019)
ТАБІР

ТАБІР — місце тимчасового розташування великої групи людей або група людей, що перебуває в такому місці; також літня будівля, загін для худоби поблизу пасовищ, випасів. 1) Див. Табір військовий.

2) Т. військовополонених — спеціально обладнані місця для утримання полонених військовослужбовців противника. Табори військовополонених появилися вперше в англо-бурській війні 1899—1902 (раніше полонених тримали у фортецях). Під час Першої світової війни трактування статусу полонених нормувалося ухвалами Гаазької (1899) і Женевської (1907) конвенцій; під час Другої світової війни — Женевською конвенцією 1929 (її не підписав СРСР, чим Німеччина виправдовувала своє жорстоке поводження з рад. військовополоненими). У роки II світ. війни сотні тисяч укр. вояків польської і радянської армій перебували в таборах військовополонених Німеччини й СРСР. Нацистські табори рад. військовополонених відрізнялися особливо жорстоким поводженням із в’язнями.

3) Концентраційний табір — табір для превентивного утримання цивільних із політ., нац. та реліг. мотивів (див. також Концентраційні табори). Уперше цей термін було застосовано для таборів, де утримувалися цивіль- ні при подоланні спротиву колоніальній іспанській політиці на Кубі 1892 (campo de concentracíon).

Офіц. назву "концентраційних" мали також перші рад. табори, перші з яких створені за наказом Л.Троцького наприкінці травня 1918, коли передбачалося роззброювання Чехословацького корпусу. 23 липня 1918 Петрогр. к-т РКП(б), затвердивши рішення щодо червоного терору, ухвалив, зокрема, постанову про взяття заручників й "облаштування трудових (концентраційних) таборів". 15 квітня 1919 був опублікований декрет Всерос. ЦВК "Про табори примусових робіт", що припускав створення мінімум одного Т. на 300 осіб при кожному губернському місті, — до кінця 1919 існував уже 21 Т. Восени 1923 було вже 315 таборів, з яких найвідоміший — Соловецький табір особливого призначення (див. Соловки) — послужив основою створеної згодом рад. системи виправно-трудових таборів Гулагу (які в широкому сенсі іноді також називають концентраційними).

У Німеччині часів Третього райху існувала мережа концентраційних таборів, які почали створювати одразу після приходу А.Гітлера до влади, із початком II світ. війни її було поширено на окуповані території. Загалом вона налічувала 26 осн. концентраційних таборів (найбільш відомі — Аушвіц (Освенцім), Бухенвальд, Дахау, Заксенгаузен, Маутгаузен та ін.) та понад 1 тис. їхніх філій, для "остаточного вирішення єврейського питання" особлива група з них набула з 1942 статусу таборів знищення (Vernichtungslager) — Хелмно (Кульмгоф), Аушвіц-Біркенау, Белжець, Майданек, Собібор, Треблінка.

Окрім концентраційних, на території Третього райху та окупованих ним країн діяли ін. типи таборів для цивільного населення (виправно-трудові, табори примусової праці для євреїв, трудові, пересильні).

4) Табір переміщених осіб або Табір Ді-Пі (з англ. Displaced Persons, скорочено: D.P.; див. Переміщені особи) — табір для тимчасового утримання "переміщених осіб" на території Зх. Німеччини й Австрії, окупованій із 1945 амер., брит. і франц. військами. У таких таборах 1947 перебувало 1,6 млн біженців, у т. ч. бл. 200 тис. українців.


Література:
 1. Kaminski A.J. Konzentrationslager 1896 bis heute: Eine Analyse. Kohlhammer, 1982
 2. Система исправительно-трудовых лагерей в СССР, 1923—1960: Справочник. М., 1998
 3. Orth K. Das System der nationalsozialistischen Konzentrationslager. Hamburg, 1999; Довідник про табори, тюрми та гетто на окупованій території України (1941—1944). К., 2000
 4. Der Ort des Terrors: Geschichte der nationalsozialistischen Konzentrationslager, bd. 1—9. München, 2005

Посилання:
 • БУХЕНВАЛЬД
 • ДАХАУ
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГІТЛЕР АДОЛЬФ
 • ГУЛАГ
 • КОНЦЕНТРАЦІЙНІ ТАБОРИ БІЛЬШОВИЦЬКОГО ТА НАЦИСТСЬКОГО ТОТАЛІТАРНИХ РЕЖИМІВ НА ТЕРИТОРІЇ УСРР–УРСР
 • МАУТГАУЗЕН
 • МАЙДАНЕК (MAJDANEK)
 • ОСВЕНЦІМ
 • ПЕРЕМІЩЕНІ ОСОБИ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • СОЛОВКИ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ТАБІР ВІЙСЬКОВИЙ
 • ТРОЦЬКИЙ ЛЕВ ДАВИДОВИЧ
 • ЗАКСЕНГАУЗЕН, ОРАНІЄНБУРГ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)