ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ТАЄМНА КАНЦЕЛЯРІЯ

  Бібліографічне посилання: Бовгиря А.М. ТАЄМНА КАНЦЕЛЯРІЯ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Taiemna_kantseliariia_ustanova (останній перегляд: 21.08.2019)
ТАЄМНА КАНЦЕЛЯРІЯ

ТАЄМНА КАНЦЕЛЯРІЯ — установа політ. розшуку Рос. імперії 18 ст. Була утворена 1718 на основі тимчасової комісії з розслідування справи царевича Олексія Петровича. Ліквідована після смерті рос. імп. Петра I, відновлена 1731 як "Тайная канцелярия розыскных дел". Проіснувала до ліквідації 1762 імп. Петром III. Імп. Катерина II поновила її у вигляді Таємної експедиції Правительствуючого Сенату (1762—1801).

На Т.к. та установи, похідні від неї, були покладені функції розслідування особливо важливих політ. злочинів, направлених проти особи монарха: образи монаршої честі, самозванства, а також зради та бунтів. Усі вони об’єднувалися особливою категорією "слово і діло государеве". Правові підстави для розслідування такого виду злочинів зафіксовані в Соборному уложенні 1649, Військ. уставі 1716 та імператорських указах 18 ст. Процес розслідування в Т.к. передбачав широке використання доносів і тортур.

Діяльність Т.к. в Гетьманщині 18 ст. була пов’язана з численними випадками образи честі монарха, самозванством. Фігурантами слідчих справ, що перебували у віданні установ політ. розшуку, ставали представники козацтва, селянства, міщан, козацької старшини, духовенства. Під юрисдикцією Т.к. та похідних від неї органів провадилося слідство над "мазепинцями" — прибічниками І.Мазепи, наказним гетьманом П.Полуботком (1723), останнім запороз. кошовим отаманом П.Калнишевським (1775).


Література:
 1. Владимирский-Буданов М. Обзор истории русского права. СПб.—К., 1909
 2. Веретенников В. История Тайной канцелярии петровского времени. Х., 1910
 3. Голикова Н.Б. Политические процессы при Петре I. М., 1965
 4. Анисимов Е. Дыба и кнут: Политический сыск и русское общество в XVIII веке. М., 1999
 5. Бовгиря А. «Я вашего царя не знаю...»: Українці як фігуранти судових справ про образу честі монарха. «УІЖ», 2008, № 5

Посилання:
 • ГЕТЬМАНЩИНА
 • КАЛНИШЕВСЬКИЙ ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • МАЗЕПА ІВАН СТЕПАНОВИЧ
 • ПЕТРО І, ПЕТРО I ОЛЕКСІЙОВИЧ, ПЕТРО ВЕЛИКИЙ
 • ПЕТРО ІІІ ФЕДОРОВИЧ
 • ПОЛУБОТОК ПАВЛО ЛЕОНТІЙОВИЧ
 • СОБОРНЕ УЛОЖЕННЯ 1649


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)