ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ТЕРЛЕЦЬКИЙ СТЕФАН

  Бібліографічне посилання: Винниченко І.І. ТЕРЛЕЦЬКИЙ Стефан [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Terletskyj_Stefan (останній перегляд: 22.08.2019)
ТЕРЛЕЦЬКИЙ СТЕФАН

ТЕРЛЕЦЬКИЙ Стефан (29.10.1927 —21.02.2006) — політ. і громад. діяч. Н. в с. Антонівка (нині село Тлумацького р-ну Івано-Франк. обл.). 14-літнім був вивезений на примусові роботи до Німеччини та Австрії. Після закінчення Другої світової війни в Європі був мобілізований до Червоної армії, звідки втік і дістався табору біженців у брит. зоні окупації. 1948 прибув до Уельсу (Велика Британія), де почав працювати в копальнях, згодом — у пекарнях і готелях. Занурившись у політ. життя, став членом Консервативної партії. Був учасником багатьох мітингів та зборів. 1983 обраний до брит. парламенту, під час перебування в якому підіймав питання суспільно-політ. життя, прав людини, її духовного та матеріального становища. Був головою Комісії у справах ліцензій при міській раді Кардіффа (столиця Уельсу, Велика Британія; 1975—80), головою Комісії у справах служб довколишнього середовища (1979—80), головою спільної дорадчої комісії при службі здоров’я Південногламорганського округу (1978—79), головою футбольного клубу "Кардіфф Сіті" (1975—77), радником Кардіффської міської та Південногламорганської окружної рад (1968—84), референтом преси Консервативної групи в зазначених радах (1970—83), членом особливої Парламентської комісії з Валлійських питань (1983—87), членом Парламентської делегації Сполученого Королівства до Ради Європи й Західноєвроп. Союзу (1984—87). Упродовж багатьох років був радником Союзу українців у Великій Британії. У травні 1987 у Страсбурзі (Франція) вніс на розгляд Парламентської асамблеї Ради Європи постанову щодо права укр. народу на самовизначення й ситуації в Україні, яку підписали 30 послів (депутатів) Європейського парламенту. Подібну постанову вніс на розгляд Парламентської асамблеї Ради Європи й стосовно права польс. народу на самовизначення, а роком раніше виголосив гол. промову в Парламентській асамблеї Ради Європи щодо права Естонії, Латвії та Литви на самовизначення. У складі офіц. брит. делегацій побував більш ніж у 30-ти країнах. Був радником прем’єр-міністра Великої Британії М.Тетчер у питаннях України і Центр.-Сх. Європи.

Автор спогадів "From War to Westminster" (2005).

Із рук брит. королеви Єлизавети II отримав хрест командора ордену Брит. імперії ("Commander of the Order of the British Empire"; 1992), а також срібну ювілейну медаль Її Величності Королеви за публічні та спортивні заслуги в Уельсі.

П. у Великій Британії.


Література:
  1. Курляк Ф. Свою Україну любіть… «Українська думка» (Лондон), 2006, ч. 7—8

Посилання:
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ
  • СОЮЗ УКРАЇНЦІВ У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)